logo
E-ticaret   13.04.2020   260

Online Alışverişte Coronavirus Riski. Korona Virüsün E-ticaret Kargo Paketleriyle Taşınıp Bulaşma Olasılığına Karşı Tedbirli olun

Bu Yazıyı Paylaş:

Korona virüsü nedeniyle evde kal çağrısına uyan milyonlarca kişi var. Bir çok marka reel mağazasını corona virus tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatma kararı aldı. Bu durum e-ticaret sitelerine yaradı çünkü hem insanların evde olması hem de çoğu reel mağazanın kapanması nedeniyle online alışverişe yöneldiler.

Gıda ve temizlik ürünleri en çok artışın yaşandığı ürün grupları. Spor salonlarının kapanmasıyla egzersiz programına evlerinde devam etmek isteyenler nedeniyle ev tipi spor malzemelerinde de artış yaşanıyor.

Corona Virüsü Kargo İle Bulaşır mı?
Ben de corona virüsünün kargo ile taşınamayacağını düşünüyordum, ta ki bilim insanlarının virüsün poşet ve plastik gibi maddelerin yüzeyinde 10 gün süreyle yaşayabildiğini açıklamasına kadar. Virüs yaygın olarak enfeksiyon taşıyan kişinin öksürmesi, aksırması, hapşırması nedeniyle ortama saçılan damlacıklarla yayılıyor. İkinci olarak da doğrudan temas ile yayılıyor. Peki virüs günlerce yaşayabileceği yüzeylere yapışırsa ve biz de bu yüzeylerle temas edersek ne olacak?

Bir çok e-ticaret siparişi kargo poşetleriyle taşınıyor. Burada hijyen kurallarına ne kadar dikkat ediliyor? Kargo poşetleriyle evimize korona virüs mü alıyoruz?

Bir e-ticaret sitesine sipariş geldiği andan itibaren size teslim edilene kadar kaç el değiştiriyor? Gelin bunu görelim.

1. E-ticaret sitesinin depo personeli: Ürünü depo rafından alır ve kargo poşetine koyar ve ilk temas gerçekleşir.
2. Alım yapan kargo personeli: Kargo e-ticaret sitesinin deposundan kargoları toplu olarak alır. Alım personeli de bu kargo poşeti ile temasta bulunur.
3. Araç indirme personeli: Kargo aracı şubeye gelir ve şubede araç indirme yapılır. Araç indirme sırasında üçüncü temas gerçekleşir.
4. Kargonun operasyon yetkilisi o poşetin üzerindeki gönderici ve adres bilgileriyle kargo taşıma barkodunu düzenler ve poşete yapıştırır.
5. Araç yükleme personeli: Siparişinizin olduğu kargo poşeti o kargonun birinci aktarma merkezine gidecek olan araca yüklenir. Bu sırada da kargo personeli poşete temas eder.
6. Aktarma merkezi boşaltma personeli: Şube aracı birinci aktarma merkezinde araç boşaltma yapar.
7. Kargolar büyük tırlara yüklenerek gideceğin bölgenin aktarma merkezine doğru yola çıkar.
8. Varış yeri aktarma merkezinde tırdan araç boşaltma yapılır. Boşaltılan kargolar gideceği şubeye göre tasnif edilerek ayrılır.
9. Aktarma merkezinden varış yeri şubesinin aracına kargoların araç yüklemesi yapılır.
10. Şubede araç boşaltma yapılır ve barkodları okutularak o şubeye zimmetlenir.
11. Şube kargonuzu teslimat yapacak olan kuryeye verir. Kurye size teslim eder.
12. Bu süreçte sizin kargo poşetleriniz gerek şube araçlarında gerekse aktarma merkezi araçlarında diğer kargo poşetleri ile de temas halindedir.

() Kargonun işleyişine göre bu aşamalar daha az veya fazla olabilir. Örneğin UPS kargoda depodan aktarma merkezine kadar sadece tek kurye teması vardır. Aradaki şube operasyonları yoktur.

Yukarıdaki aşamalardan birinde, enfekte olmuş bir taşıyıcının teması ile kargo poşetinize virüs geçebilir ve bilim adamlarının bildirdiğine göre 10 güne kadar bu yüzeyde virüs yaşayabilir.

Amerika'da yaşayan ünlü Türk doktorumuz Mehmet Öz'de bu tehlikeye dikkat çekiyor ve bugün gazetelere yansıyan açıklamasında "dışarıdan gelen kutulara karşı insanların tedbirli olmalarını, dışarıdan getirdikleri yiyecek kaplarından da kurtulmalarını tavsiye ediyor. Caen Üniversite Hastanesi viroloji servisinden Astrid Vabret ise kargoyla virüsün taşınma ihtimalini "teorik olarak mümkün" olarak tanımlıyor.

Çin virüsün merkezi olmasına rağmen Çin'den gelen kargolar ortalama 10 günü geçeceğinden kargodan virüs bulaşma ihtimali az olsa da ülke içinde siparişin e-ticaret sitesine ulaşması ile müşteriye teslimi arasında en çok iki üç gün olduğu ve bu kadar kısa süre içinde 12'ye yakın insan teması olabileceği düşünülürse ülke içinde risk artıyor.

Herkesin elini taşın altına koyması gereken bu günlerde önemli olan hem kişisel hem toplum sağlığımızı korumak. Bu nedenle ben bir e-ticaretçi olarak size online alışveriş yüzde yüz güvenlidir diyemem. Aksine e-ticaret sektöründeki genel işleyiş ve olası riskler hakkında doğru bilgiler vermem gerekir.

Yukarıda risklerinizi bildirdim. Eğer online alışveriş ile bir paket alıyorsanız, bu paketi evinizin ortasında açmayın ve sürekli dokunmak durumunda olduğunuz eşyalarla temas ettirmeyin. Mümkünse balkon gibi bir yerde açın. Poşetinde enfeksiyona sebep olabilecek virüs taşıyabileceği riskini düşünerek kargo poşetini başka bir poşete koyun ve 10 günden fazla bir süre kimsenin temas etmeyeceği bir yerde muhafaza edin. Sonra çöpe atın. Kargo poşeti ile temas ettiğinizde elinizi ağzınıza, burnunuza, gözünüze temas ettirmeden mutlaka bol sabunlu su ile yıkayın.
() Kargonuzu alırken, teslim alma formunu imzalamanız gerekirse kuryenin değil kendi kaleminizi kullanın.

Bu günlerde tedbirli olmanın zararı yok faydası var.
Herkese tedbirli ve sağlıklı günler.

Not! Bu yazıdan günler sonra basında kargoculardan gelen pek çok açıklamayı okudum. İşte bunlardan bazıları.

Bir kargo çalışanı, kargo şirketlerinin virüse yönelik aldıkları tedbirlerle, taşıdıkları virüs yayma riskini sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

Yıllardır kargoda çalışıyorum. Salgınla mücadelede kendi şubem adına sınıfta kaldığımızı düşünüyorum. Şirketimizin böyle binlerce şubesi var.

Virüsün en kolay yayılabileceği sektörlerin başında kargo ve taşımacılık geliyor. Kargo şirketimizin aldığı önlemler yetersiz. Salgınla birlikte iş yükümüz daha da arttı. Tuttuğumuz her paket nedeniyle stres yaşıyoruz.

Artan iş yüküyle birlikte yöneticilerinin iş yetiştirme baskılarının arttığını, daha fazla çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılığının da verilmediğini belirten kargo çalışanları, sosyal medya üzerinden sorunlarını dile getiren birçok personelin işine son verildiğini bildirdiler.


Konu Resmi İçin Teşekkür (Thanks For The Image): Macrovector on freepik.com

Bunları Okudunuz mu?

Google Türkiye'de Kurulabilir miydi? Sergey Süleyman, Larry Alirıza Olsa Yatırım Alır mıydı?

E-ticaret   15.06.2018   1537

Yıl 1995. Yer Edirnekapı öğrenci yurdu. Süleyman ve Alirıza. Kahramanlarımız yurt yakınında bir garajda çalışmalarını sürdürürler ve bir İnternet arama motoru yaparlar. Sıra bu motoru daha da geliştirmek için yatırım almaya gelmiştir. İşte hikayemiz burada başlar.

İstanbul'un Gizli Lezzetleri: Dürümcü Yaşar Usta, Şirinevler

İstanbul'un Gizli Lezzetleri: Dürümcü Yaşar Usta, Şirinevler

Gurme   27.08.2016   4989

Canınız ciğer şiş istediğinde vazgeçilmez bir lezzet mekanı İstanbul Şirinevler'deki Dürümcü Yaşar Usta. Sokak arasındaki bu mütevazı mekanda, kor gibi közde pişmiş ciğerin, acı urfa biberlerinin ve üzerine yiyeceğiniz bol fıstıklı sultaniye tatlısının etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız.

Zebralar Neden Siyah-Beyazdır? Evrimciler Bunu da Bulmuş. Buyrun Okuyun.

Zebralar Neden Siyah-Beyazdır? Evrimciler Bunu da Bulmuş. Buyrun Okuyun.

Her Telden   23.02.2012   8140

Zebralar neden siyah-beyazdır hiç merak ettiniz mi? Başka işin mi yok dediğinizi duyar gibiyim. Dünyada o kadar açlık ve sefalet varken. Evrimci bilim adamları bunu merak etmiş ve cevabını bulmuş. Ben dinleyince çok güldüm. Siz de gülün diye yazdım.

corona virus, corona virüsü kargo ile bulaşır mı, corona virüsü nasıl bulaşır, online alışveriş güvenli mi, koronavirüsü, tedbirler, corona plastik yüzeylerde,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Zeycan hale köroğlu     23.03.2020
Teşekkürler kargo bekliyordum uyarman iyi oldu

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım