logo
E-ticaret   23.03.2020   90

Online Alışverişte Coronavirus Riski. Korona Virüsün E-ticaret Kargo Paketleriyle Taşınıp Bulaşma Olasılığına Karşı Tedbirli olun

Bu Yazıyı Paylaş:

Korona virüsü nedeniyle evde kal çağrısına uyan milyonlarca kişi var. Bir çok marka reel mağazasını corona virus tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatma kararı aldı. Bu durum e-ticaret sitelerine yaradı çünkü hem insanların evde olması hem de çoğu reel mağazanın kapanması nedeniyle online alışverişe yöneldiler.

Gıda ve temizlik ürünleri en çok artışın yaşandığı ürün grupları. Spor salonlarının kapanmasıyla egzersiz programına evlerinde devam etmek isteyenler nedeniyle ev tipi spor malzemelerinde de artış yaşanıyor.

Corona Virüsü Kargo İle Bulaşır mı?
Ben de corona virüsünün kargo ile taşınamayacağını düşünüyordum, ta ki bilim insanlarının virüsün poşet ve plastik gibi maddelerin yüzeyinde 10 gün süreyle yaşayabildiğini açıklamasına kadar. Virüs yaygın olarak enfeksiyon taşıyan kişinin öksürmesi, aksırması, hapşırması nedeniyle ortama saçılan damlacıklarla yayılıyor. İkinci olarak da doğrudan temas ile yayılıyor. Peki virüs günlerce yaşayabileceği yüzeylere yapışırsa ve biz de bu yüzeylerle temas edersek ne olacak?

Bir çok e-ticaret siparişi kargo poşetleriyle taşınıyor. Burada hijyen kurallarına ne kadar dikkat ediliyor? Kargo poşetleriyle evimize korona virüs mü alıyoruz?

Bir e-ticaret sitesine sipariş geldiği andan itibaren size teslim edilene kadar kaç el değiştiriyor? Gelin bunu görelim.

1. E-ticaret sitesinin depo personeli: Ürünü depo rafından alır ve kargo poşetine koyar ve ilk temas gerçekleşir.
2. Alım yapan kargo personeli: Kargo e-ticaret sitesinin deposundan kargoları toplu olarak alır. Alım personeli de bu kargo poşeti ile temasta bulunur.
3. Araç indirme personeli: Kargo aracı şubeye gelir ve şubede araç indirme yapılır. Araç indirme sırasında üçüncü temas gerçekleşir.
4. Kargonun operasyon yetkilisi o poşetin üzerindeki gönderici ve adres bilgileriyle kargo taşıma barkodunu düzenler ve poşete yapıştırır.
5. Araç yükleme personeli: Siparişinizin olduğu kargo poşeti o kargonun birinci aktarma merkezine gidecek olan araca yüklenir. Bu sırada da kargo personeli poşete temas eder.
6. Aktarma merkezi boşaltma personeli: Şube aracı birinci aktarma merkezinde araç boşaltma yapar.
7. Kargolar büyük tırlara yüklenerek gideceğin bölgenin aktarma merkezine doğru yola çıkar.
8. Varış yeri aktarma merkezinde tırdan araç boşaltma yapılır. Boşaltılan kargolar gideceği şubeye göre tasnif edilerek ayrılır.
9. Aktarma merkezinden varış yeri şubesinin aracına kargoların araç yüklemesi yapılır.
10. Şubede araç boşaltma yapılır ve barkodları okutularak o şubeye zimmetlenir.
11. Şube kargonuzu teslimat yapacak olan kuryeye verir. Kurye size teslim eder.
12. Bu süreçte sizin kargo poşetleriniz gerek şube araçlarında gerekse aktarma merkezi araçlarında diğer kargo poşetleri ile de temas halindedir.

(*) Kargonun işleyişine göre bu aşamalar daha az veya fazla olabilir. Örneğin UPS kargoda depodan aktarma merkezine kadar sadece tek kurye teması vardır. Aradaki şube operasyonları yoktur.

Yukarıdaki aşamalardan birinde, enfekte olmuş bir taşıyıcının teması ile kargo poşetinize virüs geçebilir ve bilim adamlarının bildirdiğine göre 10 güne kadar bu yüzeyde virüs yaşayabilir.

Amerika'da yaşayan ünlü Türk doktorumuz Mehmet Öz'de bu tehlikeye dikkat çekiyor ve bugün gazetelere yansıyan açıklamasında "dışarıdan gelen kutulara karşı insanların tedbirli olmalarını, dışarıdan getirdikleri yiyecek kaplarından da kurtulmalarını tavsiye ediyor. Caen Üniversite Hastanesi viroloji servisinden Astrid Vabret ise kargoyla virüsün taşınma ihtimalini "teorik olarak mümkün" olarak tanımlıyor.

Çin virüsün merkezi olmasına rağmen Çin'den gelen kargolar ortalama 10 günü geçeceğinden kargodan virüs bulaşma ihtimali az olsa da ülke içinde siparişin e-ticaret sitesine ulaşması ile müşteriye teslimi arasında en çok iki üç gün olduğu ve bu kadar kısa süre içinde 12'ye yakın insan teması olabileceği düşünülürse ülke içinde risk artıyor.

Herkesin elini taşın altına koyması gereken bu günlerde önemli olan hem kişisel hem toplum sağlığımızı korumak. Bu nedenle ben bir e-ticaretçi olarak size online alışveriş yüzde yüz güvenlidir diyemem. Aksine e-ticaret sektöründeki genel işleyiş ve olası riskler hakkında doğru bilgiler vermem gerekir.

Yukarıda risklerinizi bildirdim. Eğer online alışveriş ile bir paket alıyorsanız, bu paketi evinizin ortasında açmayın ve sürekli dokunmak durumunda olduğunuz eşyalarla temas ettirmeyin. Mümkünse balkon gibi bir yerde açın. Poşetinde enfeksiyona sebep olabilecek virüs taşıyabileceği riskini düşünerek kargo poşetini başka bir poşete koyun ve 10 günden fazla bir süre kimsenin temas etmeyeceği bir yerde muhafaza edin. Sonra çöpe atın. Kargo poşeti ile temas ettiğinizde elinizi ağzınıza, burnunuza, gözünüze temas ettirmeden mutlaka bol sabunlu su ile yıkayın.
(**) Kargonuzu alırken, teslim alma formunu imzalamanız gerekirse kuryenin değil kendi kaleminizi kullanın.

Bu günlerde tedbirli olmanın zararı yok faydası var.
Herkese tedbirli ve sağlıklı günler.
Bunları Okudunuz mu?
PKK'lı İlk Öğretmenim

PKK'lı İlk Öğretmenim

PKK terör örgütü üyesi veya sempatizanı öğretmenlerin ihraç edileceği Başbakan tarafından bildirildiğinde ister istemez ilk okuldaki ilk öğretmenimin yaptığını hatırladım. Küçük çocukları bile çirkin ideolojilerine alet eden insanlardan öğretmen olmaz, olamaz.

Satıcılara Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Singles' Day Kazığı

Satıcılara Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Singles' Day Kazığı

Her gün mail atıyorlar; Black Friday'de (Kara Cuma veya Efsane Cuma) satış rekoru kırmayı planlıyoruz. Aman hemen indirim verin. Hatta bedava satsanız daha iyi. Yok yaa bedava satarsanız biz de kazanamayız, pardon. Şöyle yapın; %80 indirim verin, o kalan %20'yi de bize komisyon verin. Hah bakın şimdi oldu. Online Pazaryerlerinde satış yapanlar bu günlerde pek bir sevindirik oluyorlar. E tabi koyunların kasabın bıçağını yalaması misali. Yılbaşı öncesi Kasım, Aralık ayları satışların en yüksek olmasının beklendiği dönem. Bizim neo-liberal hergeleler boş durur mu? Esnaf bu günlerde biraz satış yapacak, para kazanacak biraz oh diyecek değil mi? Olur mu hiç. O satışların da onlara gitmesi lazım. Gözleri doymaz bunların.

Tavsiye: Drangons Den, İş Yaşamı İçin İzlenmesi Gereken Bir Program

Tavsiye: Drangons Den, İş Yaşamı İçin İzlenmesi Gereken Bir Program

Her girişimcinin, iş adamının, iş hayatına hazırlanan gençlerin ve öğrencilerin izlemesi gereken bir TV programı Dragons´ Den (Ejderlerin Mağarası) BBC yapımı olan bu program Bloomberg HT kanalından izlenebilir. Programda 5 tane ejder denen, sıfırdan zengin olmuş işadamı var. Yatırımcı rolündeki bu iş

corona virus, corona virüsü kargo ile bulaşır mı, corona virüsü nasıl bulaşır, online alışveriş güvenli mi, koronavirüsü, tedbirler, corona plastik yüzeylerde,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Zeycan hale köroğlu     23.03.2020
Teşekkürler kargo bekliyordum uyarman iyi oldu
© 2020 - SametEgesoy.com
Gizlilik İlkem Yardım Hakkımda İletişim

Yeni Yazılarımdan Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım