Tavsiye: Drangons Den, İş Yaşamı İçin İzlenmesi Gereken Bir Program

Her girişimcinin, iş adamının, iş hayatına hazırlanan gençlerin ve öğrencilerin izlemesi gereken bir TV programı Dragons´ Den (Ejderlerin Mağarası)

BBC yapımı olan bu program Bloomberg HT kanalından izlenebilir.
Programda 5 tane ejder denen, sıfırdan zengin olmuş işadamı var. Yatırımcı rolündeki bu iş adamlarının karşısına çıkan adaylar iş fikirlerini, girişimlerini, icatlarını sunum yaparak anlatıyorlar ve belli bir yüzde karşılığında bu işe para yatırmaları konusunda ejderleri ikna etmeye çalışıyorlar.
Ejderler de beğendikleri ve para getireceğine inandıkları projelere para yatırıyorlar. Sadece para da değil, o işle ilgili yararlı olabilecek bağlantıları ve deneyimleri ile de projelere destek verebiliyorlar.

Dragons´ Den´i izlerken şu 3 noktaya dikkat etmenizi öneririm.

Birincisi: Ejderlerin bakış açısı. Yatırım yapacakları projeyi seçerken nelere dikkat ediyorlar? Hangi kriterlere göre değerlendiriyorlar? Yatırımcı bakış açısıyla proje değerlendirmesi için bol bol canlı örnek izleyeceksiniz ki bu çok önemli.
İkincisi: Benim projem para eder mi? Sizi çok heyecanlandıran projeniz ve iş fikriniz gerçekten para eder mi? Ejderler bunu değerlendirken dikkat edin. Sizin için de pek çok ipucu olabilir.
Üçüncüsü: Etkili Sunum. Projesi yatırım desteği alan kişilerin başarısındaki en önemli etkenlerin başında etkili sunum yer alıyor. Bir yatırımcıya iş fikrinizi ve iş modelinizi nasıl sunmalısınız ki destek alabilesiniz?

İzlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir program ve iş dünyası için pek çok değerli bilgi taşıyor.

Programın Türkiye versiyonu da hazırlanıyormuş. Tutan her şeyin Türk taklidini yapmaya gerek var mı? Drangons´ Den bir İngiliz yapımı olmasına rağmen çok iyi seçilmiş 5 işadamı ile tüm dünya için evrensel bilgiler ve mesajlar içeriyor. Bizim ülkemizden 5 Türk işadamının tamamen onları taklit ve tekrar mı edeceğini yoksa onların aklına gelmeyen başka fikirlerle daha zengin bir içerik mi sunacağını merakla bekliyorum.
Sanırım Türkiye versiyonu çıktığına Blog için epeyce malzeme çıkacak.

Geri Dön Geri Dön

YORUMLAR


E-postanız Yayınlanmayacaktır.

Karakter  Kaldı

Başkentimiz Neresidir? (Küçük Harflerle)

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.