logo
Her Telden   05.07.2010   4158

Tavsiye: Drangons Den, İş Yaşamı İçin İzlenmesi Gereken Bir Program

Bu Yazıyı Paylaş:

Her girişimcinin, iş adamının, iş hayatına hazırlanan gençlerin ve öğrencilerin izlemesi gereken bir TV programı Dragons´ Den (Ejderlerin Mağarası)

BBC yapımı olan bu program Bloomberg HT kanalından izlenebilir.
Programda 5 tane ejder denen, sıfırdan zengin olmuş işadamı var. Yatırımcı rolündeki bu iş adamlarının karşısına çıkan adaylar iş fikirlerini, girişimlerini, icatlarını sunum yaparak anlatıyorlar ve belli bir yüzde karşılığında bu işe para yatırmaları konusunda ejderleri ikna etmeye çalışıyorlar.
Ejderler de beğendikleri ve para getireceğine inandıkları projelere para yatırıyorlar. Sadece para da değil, o işle ilgili yararlı olabilecek bağlantıları ve deneyimleri ile de projelere destek verebiliyorlar.

Dragons´ Den´i izlerken şu 3 noktaya dikkat etmenizi öneririm.

Birincisi: Ejderlerin bakış açısı. Yatırım yapacakları projeyi seçerken nelere dikkat ediyorlar? Hangi kriterlere göre değerlendiriyorlar? Yatırımcı bakış açısıyla proje değerlendirmesi için bol bol canlı örnek izleyeceksiniz ki bu çok önemli.
İkincisi: Benim projem para eder mi? Sizi çok heyecanlandıran projeniz ve iş fikriniz gerçekten para eder mi? Ejderler bunu değerlendirken dikkat edin. Sizin için de pek çok ipucu olabilir.
Üçüncüsü: Etkili Sunum. Projesi yatırım desteği alan kişilerin başarısındaki en önemli etkenlerin başında etkili sunum yer alıyor. Bir yatırımcıya iş fikrinizi ve iş modelinizi nasıl sunmalısınız ki destek alabilesiniz?

İzlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir program ve iş dünyası için pek çok değerli bilgi taşıyor.

Programın Türkiye versiyonu da hazırlanıyormuş. Tutan her şeyin Türk taklidini yapmaya gerek var mı? Drangons´ Den bir İngiliz yapımı olmasına rağmen çok iyi seçilmiş 5 işadamı ile tüm dünya için evrensel bilgiler ve mesajlar içeriyor. Bizim ülkemizden 5 Türk işadamının tamamen onları taklit ve tekrar mı edeceğini yoksa onların aklına gelmeyen başka fikirlerle daha zengin bir içerik mi sunacağını merakla bekliyorum.
Sanırım Türkiye versiyonu çıktığına Blog için epeyce malzeme çıkacak.
Bunları Okudunuz mu?
Girişimci Olmak Gemileri Yakmak

Girişimci Olmak Gemileri Yakmak

"Kendi işimi birkaç sene denerim, baktım olmuyor tekrar bir işe girer maaşıma bakarım" diye yola çıkanlar, benim önerim siz hiç böyle bir yola çıkmayın, boşu boşuna bir iki yıllık maaşınızdan da olmayın. Çünkü girişimcilikte, karşılaştığı her engelde moralini bozarak sonunda maaşlı bir işe girip güvenli limanlara sığınanlar değil, gemileri yakanlar başarılı oluyor. Kafanın bir köşesinde "ne olacak canım, olmazsa bırakırım ve bir işe girer çalışırım" fikrini can simidi gibi tutuyorsan o can simidine muhtaç olman yakındır.

Meslek Sırları ve Ticari Sırlar İnternette Paylaşılmalı mı?

Meslek Sırları ve Ticari Sırlar İnternette Paylaşılmalı mı?

Kendinize veya başkalarına ait meslek sırlarını paylaşmak doğru mu? Hele ki günümüzde internet üzerinden bilgi paylaşmak bu kadar kolayken iyi ve kötü yönleriyle bu durum düşünülmeli.

Ekonomik Krizlerin Sebebi Büyük İşletmeler

Ekonomik Krizlerin Sebebi Büyük İşletmeler

Efsane yönetici Lee Iacocca´da bunu teyid ediyor. Bütün Bu Liderler Nereye Gitti? adlı kitabında, bugün Amerikan halkının %70´ine göre ekonomik krizlerinin baş sorumlusunun büyük işletmeler olduğunu belirtiyor. Ben bunu hep söylüyordum da, Iacocca söyleyince sanırım daha çok inanırlar.

dragons den, dragons, bloomberg, ejderlerin mağarası, yatırım, yatırımcı, proje, iş fikri, iş fikirleri,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - SametEgesoy.com
Gizlilik İlkem Yardım Hakkımda İletişim

Yeni Yazılarımdan Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım