logo
Her Telden   05.07.2010   4061

Tavsiye: Drangons Den, İş Yaşamı İçin İzlenmesi Gereken Bir Program

Bu Yazıyı Paylaş:

Her girişimcinin, iş adamının, iş hayatına hazırlanan gençlerin ve öğrencilerin izlemesi gereken bir TV programı Dragons´ Den (Ejderlerin Mağarası)

BBC yapımı olan bu program Bloomberg HT kanalından izlenebilir.
Programda 5 tane ejder denen, sıfırdan zengin olmuş işadamı var. Yatırımcı rolündeki bu iş adamlarının karşısına çıkan adaylar iş fikirlerini, girişimlerini, icatlarını sunum yaparak anlatıyorlar ve belli bir yüzde karşılığında bu işe para yatırmaları konusunda ejderleri ikna etmeye çalışıyorlar.
Ejderler de beğendikleri ve para getireceğine inandıkları projelere para yatırıyorlar. Sadece para da değil, o işle ilgili yararlı olabilecek bağlantıları ve deneyimleri ile de projelere destek verebiliyorlar.

Dragons´ Den´i izlerken şu 3 noktaya dikkat etmenizi öneririm.

Birincisi: Ejderlerin bakış açısı. Yatırım yapacakları projeyi seçerken nelere dikkat ediyorlar? Hangi kriterlere göre değerlendiriyorlar? Yatırımcı bakış açısıyla proje değerlendirmesi için bol bol canlı örnek izleyeceksiniz ki bu çok önemli.
İkincisi: Benim projem para eder mi? Sizi çok heyecanlandıran projeniz ve iş fikriniz gerçekten para eder mi? Ejderler bunu değerlendirken dikkat edin. Sizin için de pek çok ipucu olabilir.
Üçüncüsü: Etkili Sunum. Projesi yatırım desteği alan kişilerin başarısındaki en önemli etkenlerin başında etkili sunum yer alıyor. Bir yatırımcıya iş fikrinizi ve iş modelinizi nasıl sunmalısınız ki destek alabilesiniz?

İzlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir program ve iş dünyası için pek çok değerli bilgi taşıyor.

Programın Türkiye versiyonu da hazırlanıyormuş. Tutan her şeyin Türk taklidini yapmaya gerek var mı? Drangons´ Den bir İngiliz yapımı olmasına rağmen çok iyi seçilmiş 5 işadamı ile tüm dünya için evrensel bilgiler ve mesajlar içeriyor. Bizim ülkemizden 5 Türk işadamının tamamen onları taklit ve tekrar mı edeceğini yoksa onların aklına gelmeyen başka fikirlerle daha zengin bir içerik mi sunacağını merakla bekliyorum.
Sanırım Türkiye versiyonu çıktığına Blog için epeyce malzeme çıkacak.
Bunları Okudunuz mu?
Hayatta Kusursuzu Arayıp da Kendini Mutsuz Etme Üzerine Bir Karpuz Hikayesi

Hayatta Kusursuzu Arayıp da Kendini Mutsuz Etme Üzerine Bir Karpuz Hikayesi

Telsim'in Eski Genel Müdürü Oğuz Öncü'den 2001 yılında dinlemiştim. Uzan grubuna bağlı Star Digital'e girmiştim. İşe başladığım ilk günlerde oryantasyon toplantısındaki konuşmasında Oğuz Öncü orada bulunan gençlere şunları söyledi. Hayatınızda hiç bir karpuz istediğiniz gibi çıkmayacak. Ya kalın kabuklu olacak, ya ince kabuklu olacak, ya içi tam kırmızı olmayacak veya kırmızı olacak da tadı istediğiniz gibi olmayacak, ya çok çekirdekli olacak, ya büyük çekirdekli olacak...

İ.T.T.T.'nin Vatan Şaşmaz'lı Metrobüs Filmi ve Hayrettin'in Yükselişi

İ.T.T.T.'nin Vatan Şaşmaz'lı Metrobüs Filmi ve Hayrettin'in Yükselişi

İ.E.T.T.'nin Vatan Şaşmaz´lı reklam filmi özellikle sosyal medyada çok tepki aldı. Hayrettin´in karşı filmi ise inanılmaz sempati yarattı. Bu reklamlar, hem halkın keriz olmadığını göstermesi hem de sosyal medyanın gücü ve işlevi bakımından değerli birer deneyim oldu.

Satıcılara Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Singles' Day Kazığı

Satıcılara Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Singles' Day Kazığı

Her gün mail atıyorlar; Black Friday'de (Kara Cuma veya Efsane Cuma) satış rekoru kırmayı planlıyoruz. Aman hemen indirim verin. Hatta bedava satsanız daha iyi. Yok yaa bedava satarsanız biz de kazanamayız, pardon. Şöyle yapın; %80 indirim verin, o kalan %20'yi de bize komisyon verin. Hah bakın şimdi oldu. Online Pazaryerlerinde satış yapanlar bu günlerde pek bir sevindirik oluyorlar. E tabi koyunların kasabın bıçağını yalaması misali. Yılbaşı öncesi Kasım, Aralık ayları satışların en yüksek olmasının beklendiği dönem. Bizim neo-liberal hergeleler boş durur mu? Esnaf bu günlerde biraz satış yapacak, para kazanacak biraz oh diyecek değil mi? Olur mu hiç. O satışların da onlara gitmesi lazım. Gözleri doymaz bunların.

dragons den, dragons, bloomberg, ejderlerin mağarası, yatırım, yatırımcı, proje, iş fikri, iş fikirleri,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2020 - SametEgesoy.com
Gizlilik İlkem Yardım Hakkımda İletişim

Yeni Yazılarımdan Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım