logo
Her Telden   05.07.2010   3919

Tavsiye: Drangons Den, İş Yaşamı İçin İzlenmesi Gereken Bir Program

Her girişimcinin, iş adamının, iş hayatına hazırlanan gençlerin ve öğrencilerin izlemesi gereken bir TV programı Dragons´ Den (Ejderlerin Mağarası)

BBC yapımı olan bu program Bloomberg HT kanalından izlenebilir.
Programda 5 tane ejder denen, sıfırdan zengin olmuş işadamı var. Yatırımcı rolündeki bu iş adamlarının karşısına çıkan adaylar iş fikirlerini, girişimlerini, icatlarını sunum yaparak anlatıyorlar ve belli bir yüzde karşılığında bu işe para yatırmaları konusunda ejderleri ikna etmeye çalışıyorlar.
Ejderler de beğendikleri ve para getireceğine inandıkları projelere para yatırıyorlar. Sadece para da değil, o işle ilgili yararlı olabilecek bağlantıları ve deneyimleri ile de projelere destek verebiliyorlar.

Dragons´ Den´i izlerken şu 3 noktaya dikkat etmenizi öneririm.

Birincisi: Ejderlerin bakış açısı. Yatırım yapacakları projeyi seçerken nelere dikkat ediyorlar? Hangi kriterlere göre değerlendiriyorlar? Yatırımcı bakış açısıyla proje değerlendirmesi için bol bol canlı örnek izleyeceksiniz ki bu çok önemli.
İkincisi: Benim projem para eder mi? Sizi çok heyecanlandıran projeniz ve iş fikriniz gerçekten para eder mi? Ejderler bunu değerlendirken dikkat edin. Sizin için de pek çok ipucu olabilir.
Üçüncüsü: Etkili Sunum. Projesi yatırım desteği alan kişilerin başarısındaki en önemli etkenlerin başında etkili sunum yer alıyor. Bir yatırımcıya iş fikrinizi ve iş modelinizi nasıl sunmalısınız ki destek alabilesiniz?

İzlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir program ve iş dünyası için pek çok değerli bilgi taşıyor.

Programın Türkiye versiyonu da hazırlanıyormuş. Tutan her şeyin Türk taklidini yapmaya gerek var mı? Drangons´ Den bir İngiliz yapımı olmasına rağmen çok iyi seçilmiş 5 işadamı ile tüm dünya için evrensel bilgiler ve mesajlar içeriyor. Bizim ülkemizden 5 Türk işadamının tamamen onları taklit ve tekrar mı edeceğini yoksa onların aklına gelmeyen başka fikirlerle daha zengin bir içerik mi sunacağını merakla bekliyorum.
Sanırım Türkiye versiyonu çıktığına Blog için epeyce malzeme çıkacak.
Bunları Okudunuz mu?
Kendisi Zengin, İşi Fakir Patronlar

Kendisi Zengin, İşi Fakir Patronlar

Sahibi zengin olup kendisi fakir olan şirketin nefesi çabuk tükenir. Sermayesini servet yapan patron soba ateşine çıra olur. Bu sözler Ülker'in kurucusu büyük işadamı rahmetli Sabri Ülker'e ait ve kendi işini yapan herkesin kulağına küpe olmalı. Bu sözler aslında büyük bir Türkiye gerçeğini de ortaya koyuyor.

E-Ticareti İlgilendiren Yeni Tüketici Yasa Tasarısı Hakkındaki Önerilerime Bakanlıktan Cevap

E-Ticareti İlgilendiren Yeni Tüketici Yasa Tasarısı Hakkındaki Önerilerime Bakanlıktan Cevap

Mesafeli satışlarda cayma hakkını 14 güne çıkartan, yeni Tüketici yasa tasarısına karşı eleştirilerimi, istek ve önerilerimi sadece blogta yazmakla yetinmedim. Yasa teklifini hazırlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´na doğrudan, Sn. Bakan Hayati Yazıcı´ya hitaben de gönderdim. Bakanlıktan cevap geldi

Hepsiburada.com'un Kargo Bedava Zorlaması ve Sonuçları

Hepsiburada.com'un Kargo Bedava Zorlaması ve Sonuçları

Büyüklüğü nedeniyle yapıp ettiklerinin Türkiye'deki e-ticareti olumlu veya olumsuz etkilemesinden dolayı Hepsiburada'nın kargo bedava uygulamasının e-ticaret sektöründeki satıcılar açısından etkilerine dair görüşlerimi bu yazımda paylaşıyorum. Hiç tasvip etmediğim bu duruma ilişkin görüşlerim bu blog yazımda.

dragons den, dragons, bloomberg, ejderlerin mağarası, yatırım, yatırımcı, proje, iş fikri, iş fikirleri,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

© 2019 - SametEgesoy.com
Gizlilik İlkem Yardım Hakkımda İletişim

Yeni Yazılarımdan Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım