logo
E-ticaret   09.11.2010   10636

E-Ticaretin Yüz Karaları: İnsanların Zaaflarını Kullanan Ahlaksızlar

Bu Yazıyı Paylaş:

İnternet üzerinden son zamanlarda bir ahlaksızlık furyasıdır esiyor. Bu ahlaksızlar insanların zaaflarını kullanarak milyonlarca lirayı cebe indiriyorlar. Ahlaksızlıkları sınır tanımıyor.

İnsanların Zaaflarını Kullanılarak Kandırıyorlar


Nedir bu zaaflar ve nasıl paraya çevriliyor?

1. Cinsel Zaafların Sömürülmesi
Penisi küçük bir adamın bu durumu zaafıdır. Kimselere söyleyemez ve kendi kendine çözüm arar. Bir gün karşısına tam da onun duymak istediği gibi bir reklam çıkıverir. Şu haptan al ve 1 ayda 7 cm büyüme olsun.

2.Her Derde Deva İksirler ve Bitkisel Destekler
Hemoroidi olan adam bundan büyük acı ve sıkıntı çeker. Ancak doktora gitmeye de çekinir utanır. En mahrem yerlerini bir başkasına göstermek ve ellettirmek istemez. Bu onun zaafıdır. Uyanıklar bunu kullanırlar ve bu hapı al bu kremi sür Hemoroidten kurtul derler.

Saçı dökülmüş kel veya kelleşmeye yüz tutmuş adamın bu durum zaafıdır. Bu ahlaksızlar hemen bir saç çıkarma ve kelliği önleme ürünü piyasaya çıkarırlar.

3.Zayıflama İlaçları ve Tabletleri; Sadece Cüzdanınızı Zayıflatır
En büyük Pazar zayıflama alanındadır. Kilolu bir hanım veya adam bundan bir an önce kurtulmak istemektedir. Bunun tek yolu düşük kalorili beslenme ve düzenli olarak kalori yaktıran egzersizlerken kimse yediğinden içtiğinden vazgeçmek ve yorucu egzersizlerle uğraşmak istemez. İsterler ki hiç bir şey yapmasınlar bir mucize ilaç olsun, günde 2-3 defa onu içip kısa sürede zayıflasınlar. İşte bu durum onların zaafıdır. Ahlaksızlar hemen yüzlerce zayıflama ilacı piyasaya sürerler.

4.Ünlü Doktorların Önerdiği, Ünlü Sanatçıların Kullandığı
Bazı kimseler vardır ki televizyon başından ayrılmazlar, hele ki doktor ve sağlık programlarını hiç kaçırmazlar. Dr.Mehmet Öz gibi dünyaca meşhur doktorların ağzından çıkanlara çok itibar ederler. Bir gün Mehmet Öz, şu bitki süperdir, şuna şuna iyi gelir der. Uyanıklar bilirler ki bu ünlü doktorun ağzından çıkan herşeyi büyük bir dikkatle takip eden milyonlarca kişi var. Hemen onun önerdiği bitkiden bir bitkisel tedavi ürününü piyasaya sürerler. Reklamlarında da sanki o doktor reklamlarında oynamış gibi boy boy onun resimleri koyarlar ve adamı bedavaya reklamlarında kullanırlar.

5.İnternetten Kısa Sürede Zengin Olma Vaatleri
Kısa sürede ve zahmetsizce para kazanmak çoğu kişinin istediği bir şeydir. Hele ki günümüzde ne kadar az emek ve az zahmet harcanıp ne kadar büyük para kazanılırsa bu en büyük başarı kabul edilir. İşte bu durum insanların zaafıdır. Bunu kullanan uyanıklar insanlara internet üzerinden kısa sürede ve zahmetsizce büyük paralar kazanmayı vaad ederler. Sonuçta kısa sürede büyük paralar kazanan sadece kendileri olur.

6. Sahte Bayan Profilleri İle Arkadaşlık Sitesi Kuranlar
Sosyal ortamı fazla olmayan, utangaç, sıkılgan, maddi durumu çok ta iyi olmayan bir adam kız arkadaş bulmakta zorlanır. Ne yapacağını bilemez. Bu onun zaafıdır. Uyanıklar ona, içinde yüzlerce güzel kızın olduğu arkadaşlık siteleri sunarlar. Öyle ki ayda 9 liraya yüzlerce kızın profilini inceleme ve onlarla iletişime geçme imkanı vardır.

Geçenlerde gördüğüm bir arkadaşlık sitesi reklamı vardı. Reklamda sarışın güzel bir kızın resmi var ve hemen altında profiline yer verilmiş.

Reklamda şöyle yazıyor:
Rumuz: sarisecil28
Bayan 28 - İstanbul
Boy 173 cm
Kilo: 64 kg
Burç: Balık
Mesleği: Manken
Sigara: Hayır
Alkol: Evet
Arkadaş Ol !
Mesaj

Şimdi bu reklama balıklama atlamadan şunu bir inceleyelim. Reklama göre bu kız o arkadaşlık sitesinde profili olan kızlardan biri. Bu kız sarışın, 1.73 boyunda, alkole evet diyor sigara içmiyor, üstelik mesleği de manken. Bu 1.73 boyundaki sarışın manken kızımız nasıl oluyorsa Türkiye gibi bir yerde erkek arkadaş sıkıntısı çekiyor ki çözümü bu arkadaşlık sitesinde bulmuş. Vah vah. Sizin üye olup onunla konuşmanızı ve karşılıklı bir elektrik olursa da tanışmayı bekliyor. Tabi tabi. Siz de buna inanacak kadar salaksanız reklama kanıp o sitelere paralı üye oluyorsunuz.

Bu zaafları ve bu zaafları kullanarak düzenlenen tuzakların örneklerini artırmak mümkün ancak konunun anlaşılması için bu kadarı sanırım yeterli.

Maalesef üllkemizde eğitim ortalaması ilkokul 3.sınıf düzeyinde. Toplumun büyük bir kısmı bu tip zaafları olan ve yeterli eğtim öğretimden yoksun kişilerden oluşuyor. Bir de bizim dünyaca meşhur sıcak kanlılığımız ve iyi niyetimiz var ya. Genellikle karşı tarafın bize ne kumpaslar kurduğunu düşünmeyiz. Her taşın altında bir pislik aramayız. Safça inanırız. Ama maalesef internet dünyasında biraz şüpheci olmak gerekiyor. İnternet gerçek hayatta olduğudan daha büyük aldatmalarla dolu.
İnternette dikkatli olmak ve her vaad edilene inanıp balıklama atlamamak gerekiyor.

Ahlaksızlığın İş Modeli Nasıl İşliyor?


Önce planlama safhası var. İnsanların nelere zaafı var ve neyi üretmeli veya ithal etmeli? Buna bakıyorlar.
Bu noktada zayıflama hapları her daim satar. Ayrıca penis büyütücüler, göğüs büyütücüler, hemoroid, migren, gastrit, saç dökülmesi, beyazlamış saçların tekrar siyahlatılması gibi pek çok zaaf durumu müsait.
Sonra genellikle Çin´den veya Çin mallarına antipatisi olan insanlar için Avrupa´da bir yerde genelde bir iki tane kendi adamları ile kurdukları 5 metrekarelik odalardan ibaret olan sözde yurtdışı firmaları üzerinden mallar getirtiliyor.
İçinde 1 euro luk etken madde olan ürünler tablet veya kapsül formatında kimisi de krem olarak ürettiriliyor. Tüm kutunun maliyeti 2-3 euroyu geçmez.
Ürünün adı genellikle o rahatsızlığı çağrıştıracak Türkçe veya daha fiyakalı olsun diye İngilizce köklerden üretiliyor.
Ürünün adına karar verildikten sonra bu ürün henüz piyasaya çıkmadan önce o isimle başlayan tüm internet alan adları alınıyor.
Örneğin ürünün adı MGCX olsun. Mgcx.com, mgcxsatis.com, mgcxbayi.com, mgcxshop.com, mgcx.org gibi bu adla başlayan tüm domainler önce bir güzel toplanıyor. Bundaki amaç ürünü piyasaya sürdükten sonraki reklamlardan en fazla istifadeyi sağlamak. Arama motorlarında en üstte yer almak. Çünkü özellikle google´ın mantığına göre bir sitenin adı o aranan kelime ile başlıyorsa, ana sayfa içeriğinde de o kelime çokça geçiyorsa ve o kelimenin geçtiği bu sitelerin benzer olanlarından hangisi daha eski ise onları en üstte listeliyor. Bu uyanıklar da bu isimle başlayan alan adlarını daha önceden alıyorlar ki ürün piyasaya çıkıp tanıtıldıktan sonra başkaları bu isimle site açamasınlar. İlk bunlar alıp ilk bunlar site açıyorlar ki bu ürün hakkında en eski site kendilerinin olsun ve en üstte listelensinler.

Daha sonraki aşama bu 2-3 euroya malolmuş ürünlere 69 TL, 89 TL gibi fiyatlar koyarak piyasaya sürmek.
Ürünlerde anormal kar marjı olduğu için bol bol reklam yapmaya müsait. Böylece tüm büyük gazetelerin online sayfalarında, google adwords reklamlarında en üst sıralarda, tüm popüler sitelerde bu ürünlerin reklamları veriliyor. Üründeki devasa kar marjının büyük bir kısmı bu reklam maliyetlerine gidiyor.

Bu ahlaksızlar o kadar yüzsüzleşmişler ki aynı zamanda iyi bir kar marjı bırakarak ürünleri normal internet alışveriş sitelerine de veriyorlar. Bayi oluşturuyorlar ve bayi yaptıkları internet sitelerinde de bu ürünler satılıyor. Burada iki türlü faydaları var. Birincisi ürünlerini gerçekten işe yarar ve legal göstermek. Çünkü o ürünler sadece kendi sitelerinde satılmıyor Türkiye´nin tanınmış ve itibarlı olan sitelerinde de satılmaya başlanıyor ve böylece hem bu kadar reklamı yapıldığı hem de belli başlı sitelerde de satıldığından müşterinin ürüne güveni sağlanıyor.

Bayilere mal vermenin ikinci faydası da tabi ki para kazanmak. Ama nasıl? 2-3 euroya malolan bu ürün en az 69-89 TL ye piyasaya sürülünce tabi ki çok büyük bir rant oluyor. Bu adamlar zaten bunun en az yarısını reklam maliyeti olarak hesaplamışlar. 69 Tl ye satılan malın en az 35 TL si reklama gider hesabı yapılmış. Siz kendi sitenizde bu ürünü sattığınızda o ürün için artık reklam maliyeti yok. Kendileri reklam yaparak kendi sitelerinden sattıklarında nasıl olsa 30-35 TL si reklama gidiyorsa size de pekala bu parayı kar olarak verebilirler. Böylece bu kadar reklamı yapılıp meşhur edilmiş bu ürünü satmanız için size 35 TL den veriyorlar. Siz de 35 e alıp 69 a satacağınız bu mala atlıyorsunuz. Ne de olsa çok satan ve her yerde reklamı olan bir mal.

Bu ahlaksızlarda hiçbir etik kural olmadığı için şunu da yapıyorlar. Öce size satmanız için yüksek kar marjı ile mal veriyorlar. Sonra da siz bu yüksek marjlı ürün için adwords gibi bir mecrayı kullanıp reklam verirseniz ve hele de üst sıralara erişirseniz o zaman kendilerinin 3 euro dan 69 TL ye olan marjlarını engellemeye başladığınızdan kendi mallarını sattığınız halde sizin sitelere BOTNET saldırıları düzenletiyorlar. Onbinlerce zombi bilgisayardan sizin sayfalarınıza anlık girişler oluyor ve siteniz açılamaz hale geliyor. Bu şerefsizlerin kendileri gibi ahlaksız Botnetçi işbirlikçileri var ve bu Botnetçiler onlardan para alıp sizin sitelerinize saldırı düzenletiyorlar.

Peki bu ülke bu kadar başıboş mu? Bu nasıl önlenir?
Ülkemizde bununla ilgili bazı yasal düzenlemeler var ancak hem yetersiz hem de devlet kurumlarının işleyişindeki hantallık ve işlemlerin uzun sürmesi nedeniyle etkili değil. Bu durum da devletin zaafı diyebiliriz ve bu uyanıklar bu zaafı da hesaplamışlar.

Bunların karşısına çıkacak iki kurum var.
Bir tanesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı. Bu ürünlerin pek çoğu gıda takviyesi olarak ruhsatlandırılıyor. İlaç değiller. Zaten ilaç olsalar sadece eczanelerde satılmaları zorunludur ve reklamı da yapılamaz. Bu nedenle ilaç değil gıda takviyesi olarak ruhsat alıyorlar. Aslında bir gıda takviyesinin de tıpta hastalık olarak kabul edilen çeşitli rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği, tedavisine yardımcı olduğu, koruduğu vb iddia edilerek reklam ve tanıtımı yapılamaz, bunlar ima dahi edilemez. Bu şekilde reklam ve satışı yapılan her ürün için hem üreticiye hem satıcıya 5250 TL ürün başına cezası var. Ancak bu cezalar genel denetimlerden yoksun. Sadece Alo 174 hattına yapılan şikayetlerle denetim ve ceza işlemi yapılıyor. Bir satıcı Alo 174 e yapılan şikayet sonucu ceza yerken diğer yüzlercesi şikayet edilmeden ceza yemiyor.

Bunların karşısındaki ikinci kurum ise Reklam Kurulu
Reklam kurulu ayda bir toplanarak bu konudaki reklamları inceliyor ve yukarıda belirttiğimiz şekilde bu ürünlerin reklamlarında tedavi edici, tedavisine yardımcı olucu vb ibreler görülür ise reklamı durdurma ve 67.000 TL de ceza veriyor. Fakat ne Tarım Bakanlığı´nın 5250 TL lik cezası ne de Reklam Kurulu´nun 67.000 TL lik ve çoğu zaman da sadece reklamı durudurma olarak verdiği cezalar bunları durdurmaya yetmiyor. Çünkü rant milyon dolarlarla ifade ediliyor.

Bu ahlaksız iş modelini uygulayan firmalar 3-5 sene içinde onmilyonlarca dolarlık servet edindiler. Bir de bunları çeşitli gazetelerde saygın işadamları olarak tanıtılırken görüyoruz. Daha dün cebinde meteliksiz dolaşan bu adiler şimdilerde saygın işadamları olarak poz verip toplum içinde itibar görmeye başladılar. Yazık bu ülkeye.

En büyük suçlu kim? Bu adamlara ve bunların ürünlerine prim veren ve satın alanlarda.
Kardeşim insan biraz gözünü açar, neyin ne olduğunu biraz araştırır. Siz bu kadar salak olursanız bunlar da sizin paranızla işte böyle ceplerini bir güzel doldururlar.

Yıllar öncesini hatırlayın. Bilenler bilir. RA´nın ŞANS YÜZÜĞÜ diye bir şey vardı. O zamanlar internet yoktu. Bir uyanık çıkıp gazetelere boy boy reklam veriyordu.
- Bu yüzüğü tak şansın dönsün. Eski Mısır Tanrısı Ra´nın tılsımlı yüzüğü sana da şans getirsin.
Sonra kullanaların yorumları vardı.
- Bu yüzüğü takmadan önce iflasın eşiğindeydim, yüzüğü taktıktan kısa süre sonra işlerim açıldı eskisinden kat kat iyi oldum.
- Bu yüzüğü takmadan önce aylarça iş aradım bulamadım, yüzüğü taktıktan kısa süre sonra iş buldum ve kısa sürede yükseldim şimdi müdür oldum.
- Yıllarca evde kalmıştım, yüzüğü taktım kısmetim açıldı, şimdi eşimle mutlu yuvamdayım. Teşekkür ederim yüzük :)
bu şekilde salakça uzayıp giden yorumları vardı reklamında.
Reklamlardaki isimler de şu şekilde. Antalya´dan R.T diyor ki, Rize´den M.Ç. Diyor ki. Nerden bilecek bulacaksın ki R.T kim M.Ç kim.
Yani "At Yalanı ……. İnananı" durumları.

Peki yıllar geçti ne oldu o yüzükler. Şans getirmek için son kullanma tarihleri mi doldu? İşe yarıyorlardıysa şimdi neden yoklar?
Saflığı salaklık derecesinde olan on binlerce kişi bu salak yüzüğüne para verip aldı.

Eskilerden meşhur dolandırıcı Sülün Osman vardı. İstanbula yeni gelen Anadolu´lu vatandaşlara tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurlarını satmasıyla da meşhurdur. Onunla yapılan bir röportajda şunu demişti.
- Abicim bu memleketin kazı, salağı bitmez.

Bir de fıkra vardır. Dolandırıcı hakim karşısına çıkar.
Hakim dolandırıcıya sorar.
- Neden dolandırdın bu adamı bakayım, utanmıyor musun?
Dolandırıcı der ki
- Hakim bey bu o kadar salak ki ben değil siz olsanız bile yapardınız.

Bunların ana sebebi tabi ki toplumumuzda giderek artan ahlak çöküntüsü. Kısa sürede, alın teri dökmeden zengin olma isteği ve bunun büyük başarı gibi algılanması.

Hadis´i Şerif Diyor ki: "Bir gün gelecek insanlar sadece para ve mal mülk sahibi olmak isteyecek ve bunun için helali haramı düşünmeyecekler.
Dünyayı sevecek, Ahireti unutacaktır…
Malı sevecek..! Ahiret günü hesaplaşmasını unutacaktır..
Mahlukatı sevecek, Yaratıcıyı unutacaktır..
Günahları sevecek, Tövbeyi unutacaktır..
Köşkleri sevecek, Mezarları unutacaktır.."

İşte o günleri yaşıyoruz.

Bunlara özenen veya özenmeye meilli kardeşlerim: Bu kimselerin kısa sürede büyük para ve mevki sahibi olmaları sizi yolunuzdan döndürmesin. Bazen Allah (CC) bu tip kimseleri ehl-i servet yani büyük servet sahibi yaparki bizi sınar. Onların aldatarak böye kısa sürede ve koayca servet sahibi olmaları bizim için sınanmadır ki acaba biz de onlara özenerek yoldan çıkıyor muyuz yoksa dosdoğru olan yolumuzda devam mı ediyoruz.

Kısaca: E-Ticarette insanların zaaflarından yararlanan yüzsüzler internette cirit atıyor. Burada tüketicinin bilinçli olması ve bunlara prim vermemesi şart. Malları talep gördükçe bundan vazgeçmeyeceklerdir çünkü milyonlarca dolarlık bir rant var. Hem siz bilinçli olun hem de çevrenizdekileri bu konuda bilinçli olması için uyarın. Bu tip ürünleri üreten ve piyasaya sürenleri Alo 174 hattına ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığının sitesinden de Reklam kuruluna şikayet edin. En önemlisi bu tip malları almayın.

Bunları Okudunuz mu?
Corona Etinden de Sütünden de Koyun Haa! Korona'dan Faydalanma Rehberi

Corona Etinden de Sütünden de Koyun Haa! Korona'dan Faydalanma Rehberi

İş Dünyası   15.03.2020   2227

Ne bereketli Corona´ymış arkadaş. Youtuber´lar ihya oldu, gazeteler rekor kırdı, medikalciler köşe oldu, marketler boşaldı, otobüs firmaları fulledi. Nur topu gibi yeni Corona zenginlerimiz oldu. Yakında lüks arabaların arkasında "Corona´m Sağolsun" yazılarını görmeye hazır olun. Koş vatandaş. koronavirüsle ilgili en doğru yazı burada...

E-ticarette Kargo Savaşları. Kargocuların Büyük E-ticaret Firmalarına İsyanı ve Küçük E-ticaretçilerin Bundan Gördüğü Zararlar

E-ticarette Kargo Savaşları. Kargocuların Büyük E-ticaret Firmalarına İsyanı ve Küçük E-ticaretçilerin Bundan Gördüğü Zararlar

E-ticaret   01.07.2020   2526

Sonunda beklenen oldu. Filler yukarıda tepişiyor, olan yine bize oluyor. Büyük e-ticaret firmaları tarafından 3-5 liraya kargo taşımaya mahkum edilen kargo firmaları, acenteleri ve çalışanları bu duruma kazan kaldırdı ve e-ticarette kargo fiyatları anormal şekilde yükseldi. Bu durumdan hem küçük e-ticaret siteleri hem de tüketici zarar görecek. Küçük e-ticaret siteleri ne yapmalı?

Satıcılara Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Singles' Day Kazığı

E-ticaret   17.11.2019   2070

Her gün mail atıyorlar; Black Friday'de (Kara Cuma veya Efsane Cuma) satış rekoru kırmayı planlıyoruz. Aman hemen indirim verin. Hatta bedava satsanız daha iyi. Yok yaa bedava satarsanız biz de kazanamayız, pardon. Şöyle yapın; %80 indirim verin, o kalan %20'yi de bize komisyon verin. Hah bakın şimdi oldu. Online Pazaryerlerinde satış yapanlar bu günlerde pek bir sevindirik oluyorlar. E tabi koyunların kasabın bıçağını yalaması misali. Yılbaşı öncesi Kasım, Aralık ayları satışların en yüksek olmasının beklendiği dönem. Bizim neo-liberal hergeleler boş durur mu? Esnaf bu günlerde biraz satış yapacak, para kazanacak biraz oh diyecek değil mi? Olur mu hiç. O satışların da onlara gitmesi lazım. Gözleri doymaz bunların.

e-ticaret, elektronik ticaret, zayıflama hapı, arkadaşlık siteleri, dolandırıcılık, sahtekarlık, internette dolandırıcılık,

Yorumlarınız & Sohbet

Selahattin     22.08.2013
Ne kadar güzel bir yazı, doğru söze diyecek birşey yok. Keşke medyada bu görevi sürekli yapsa.
sadık     20.06.2013
Bilgi, tecrübelerinizi paylaştığınız için Sağolun.


Hasan     21.01.2011
Yazınız çok güzel teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.bende az kalsın bu adamların oyununa geliyordum.ürün satmak için üye ol şu kadar para ver, sattığın ürünlerden fiyatın yüzde 50 -70 ine kadar kar payı kazan şeklinde bir siteydi ve bana bu kadar yüksek kar marjı anlamsız gelmişti.uzak durdum. Sizin anlattıklarınızla durum şekillenmeye başladı.
Ülkemizde doğru konuşup insanları aydınlatacak aydınlar maalesef halktan çok uzak konularda dolaşıyor.günlük hayatın içindeki aldatmacalara yer verilip halkımız uyandırılsa, bilinçli tüketici ortaya çıkar ama herkes kendi menfaatine göre istediği kadarını anlatıyor. bu okuduğum ilk yazınız çok beğendim. Diğer yazılarıda hemen okumak için can atıyorum. İyi günler.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.