Bu Bloğu Neden Açtım?

Samet Egesoy

Başkalarının Tecrübelerinden Yararlanmak, Mirasa Konmak Gibidir

Bu bloğu açmadan önce ilk olarak bir günlük tutup iş ve özel yaşamımda edindiğim deneyimleri çocuklarım için yazmayı düşünmüştüm. Ben bir memur çocuğuyum. Dedelerim de iş adamı veya ticaret ile uğraşan kimseler değildi. Bu şekilde iş hayatına atıldığınızda ne babadan ne dededen kalan bir tecrübe olmuyor. Bunun eksikliğini çok çektim. Benim tecrübelerimden yeri geldiğinde çocuklarım yararlansınlar diye bir günlük yazmaya karar verdim. Sonra kendi kendime dedim ki: "Zaten internet işi yapıyorsun. Bir blog aç da sadece senin çocukların değil isteyen herkes istifade etsin."

Sakın ola ki bir öğreten adam edasıyla bu işe kalkıştığımı düşünmeyin. Ben her şeyi bilirim, her şeyi öğretirim dediğim yok. Şöyle düşünün. Siz çok okumuş, çok görmüş, çok bilgili olabilirsiniz. Bir gün bir doğa gezisine gittiniz ve dağda yolunuzu kaybettiniz. Bir çobana rastladınız ve o çoban da size nerden gitmeniz gerektiğini söyledi. Buradan gidersen daha kısa sürede varırsın. Şu taraftan gitme orada uçurum var. Siz o yolda tecrübesiz olabilirsiniz ama o çoban her gün oralardan geçtiği için sizden iyi bilir. Benimkisi de işte o hesap.

Bu bloğu sadece başarılarımdan bahsetmek için açmadım. Aksine insan bazen başarısızlıklarından çok daha fazla ders alıyor. Başarısız olduğum yerleri de yazdım ki siz aynı yoldan geçerseniz bunları yapmayın. Ve siz başarılı olun.

Uzun yıllardır e-ticaret işindeyim. 2001 yılı sonunda açtığım www.gununfirsati.com adlı sitem bugüne kadar devam ediyor. Sahibi olduğum başka e-ticaret siteleri ve portallar da var. Şu an okuduğunuz bloğum da dahil olmak üzere tüm sitelerin programını ben yazdım. Grafiklerinin çoğunu ben yaptım. Yani bu işin mutfağını da iyi bilirim. Şimdilerde gördüğünüz o büyük e-ticaret sitelerinin patronlarının hiç birinin bir e-ticaret sitesi nasıl yapılır, nasıl programlanır bildiğini sanmıyorum. Adamları vardır yaptırırlar ama kendileri bilmezler.

Ekonomi, finans, satış ve pazarlama, reklam gibi konular çocukluktan beri ilgi duyduğum konulardı. Özellikle kendi işimi kurduktan sonra bir laboratuar gibi pek çok şeyi test etme fırsatım oldu. İşte siz de bu bloğu takip ederek bunlardan istifade edebilirsiniz.

İş dünyası dışında iki büyük hobim var. Birisi fotoğrafçılık, diğeri Bodybuilding ve Fitness. Bodybuilding ve Fitness konularında 2006 yılında www.sportmeniz.biz adlı bir site açmıştık. Halen devam ediyor ve milyonlarca ziyaretçisi olması beni çok memnun ediyor. Fotoğrafçılık hobime 2016 yılında video çekimi ve düzenlemelerini de ekledim.

Kısaca öz geçmişimden bahsetmek gerekirse.

1971 yılında İzmir'de dünyaya geldim. Babamın polis olması nedeniyle iki üç senede bir tayinimiz çıkardı. Bu nedenle lise dahil 11 okul değiştirmişim. Bunun kötü yanları olduğu kadar iyi yanları da var. Farklı şehirlerden farklı kültürleri görüyorsun.

İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Ancak kamu da yönetici olmayı istemedim. Muhtemelen rahmetli Recep Yazıcıoğlu gibi bir vali olurdum. Ve muhtemelen de ya açığa alınır veya öldürülürdüm.

Ben özel sektörü tercih ettim ve askerlik dönüşü ilk olarak Konyalı Saat mağazalarında satış koordinatörlüğü yaptım. Sonra Cine5'e geçtim ve medya sektöründe birkaç yıl yöneticilik yaptım. 1998 yılında da en büyük hayalim olan kendi işimi kurdum.

Bunlardan zaten bloğumda bolca bahsedeceğimden burada uzatıp canınızı sıkmak istemem.

Burası samimi bir blog. Genelde ilham geldiğinde bilgisayar başına oturur ve doğaçlama yazarım. Umarım yazdıklarımdan bazıları sizin de işinize yarar.

Saygı ve sevgiyle.