logo
E-ticaret   30.01.2020   7373

Google Deneyi 1: Orijinal İçerik Google Sıralamasını Etkiliyor mu?

Bu Yazıyı Paylaş:

Web sitenize ücretsiz trafik sağlamanın en önemli yollarından birisi Google Organik Aramalar. Google organik aramalarda üst sıralarda çıkmak için orijinal içeriğe önem veriyor mu? Deneyimiz bununla ilgili. Google diyor ki "üst sıralara çıkmak için bizim algoritmamızı çözmeye uğraşmayın, işinize yoğunlaşın ve içeriğiniz orijinal olsun". Bakalım orijinal içerik Google tarafından nasıl değerlendiriliyor?

Deneyimiz yaklaşık 1 aylık sürede gerçekleşti. Test ürünümüz "Güzgülü Gerçek Yüzlü 55 cm. Elbiseli Bebek".

Bu ürün daha önce e-ticaret sitelerinde satışta olmaması nedeniyle özellikle seçildi. Ürünün resimlerini ben çektim. Ürünün özelliklerini de ben yazdım. Ne ismi, ne resmi, ne de ürün açıklamaları hiç bir yerden alıntı değil, tamamen orijinal.

Bu ürünü ilk olarak GününFırsatı.com sitemizde satışa açtık. Doğal olarak aramalarda ilk ve tek olarak bizim site çıkıyordu.

İşte Güzgülü Bebekler. Toplam 16 ayrı modelle satışa açtık.

Güzgülü Bebekler

Bu bebekleri yaklaşık 1 hafta sonra N11´deki Shopdedik adlı dükkanımızda satışa açtık. Ayrıca grup sitelerimizden olan Online-Bayi.com aracılığıyla tedarik hizmeti verdiğimiz Kliksa.com´da satışa açtırdık.

Bakın sıralama nasıl değişti?

Güzgülü Google Sıralama1

Sıralamada N11 birinci sırada, Kliksa ikinci sırada. Ürünü ilk satışa açan ve gerçekten de orijinal içerek üreten GününFırsatı.com sitemiz ise arama sonuçlarından düşürülmüş. Resmin altındaki yazıya dikkat edin; diyor ki "Yukarıda görüntülenen 10 sonuca benzer bazı girişler çıkarıldı. İsterseniz, aramayı çıkartılan sonuçlarla birlikte tekrarlayabilirsiniz." Bu yazıda link var. Yazıya tıklarsak, arama sonuçlarından çıkartılmış olan GününFırsatı.com sitemiz tekrar geliyor. Bu şekilde ararsak ilk sayfanın tamamında N11´de yer alan 16 ayrı model tek tek sıralanıyor, sonra aynı şekilde Kliksa´daki 16 model sıralanıyor 5´inci sayfada sıra bize geliyor.

Güzgülü Google Sıralama2

Teste devam ediyoruz. Ürünlerin N11 ve Kliksa´da yer almasından yaklaşık 1 hafta sonra Hepsiburada.com´da da ürünü satışa açtırıyoruz.

Güzgülü Google Sıralama3

Yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi bu ürünler Hepsiburada.com´da açılınca N11 ikinci sıraya düşüyor. Kliksa ise arama sonuçlarından çıkıyor. Fiyat karşılaştırma sitesi olan Bilio.com ise halen sıralamada.

O sırada hem web site tasarımını bizim yaptığımız hem de tedarikçisi olduğumuz Oyuncakadasi.com sitesini test yayınına alıyoruz. Dikkat; site henüz açılmamıştı. Sanal pos verecek kuruluşun siteye girip inceleyebilmesi için test yayını açıldı. Gördük ki Google yeni açılan bu siteye hemen bir Hoş geldin bonusu sunuyor ve sıralamaya dahil ediyor. Ürün resminden ismine ve ürün açıklamalarına varana kadar her şeyi ile diğerleriyle aynı olmasına rağmen bu yeni site arama sonuçlarına dahil ediliyor.

Güzgülü Google Sıralama4

Henüz yeni açılmış olan bu site malesef sadece birkaç ay bu şekilde ilk sayfalarda çıkabilecek. Sonra Google onu en arkalara atacak ve kendi çabalarıyla tekrar bu ilk sıralara gelmesini isteyecek. Uyanık Google´ın ısındırma turları. Site açan girişimci önce moral bulsun biraz satış yapsın. Sonra zırt diye bu satışlar kesilince gitsin adwords versin. Reklam yapsın, mail atsın, sosyal medyayı kullansın, ne yaparsa yapsın hitini artırsın, muteber siteler arasında yer alsın, o zaman sıralamaya belki tekrar dahil edilir. Yani şu anda ilk sıralarda çıkması geçici bir durum.

Google tarafında durum bu. Peki ya Yandex ve Bing´de durum nasıl?

Güzgülü Google Sıralama5

Yukarıdaki Yandex sıralamasında Kliksa birinci, GününFırsatı ikinci, Hepsiburada üçüncü, Bilio dördüncü sırada. Orijinal içerik sahibi GününFırsatı´nı en üstlerde çıkartması Yandex´in Google´a göre çok daha adil davrandığını gösteriyor.

Bakalım Bing´de durum ne?

Güzgülü Google Sıralama6

Yukarıdaki Bing sıralamasında Hepsiburada.com birinci, GününFırsatı.com ikinci, Kliksa.com üçüncü, N11 ise dördüncü sırada yer alıyor.

Son bir aksiyon ile testimize devam ediyoruz. Sorumuz şu: Acaba biz bu üründe değişiklik yaparsak Google bizim sitede farklı bir içerik görür de bizi sıralamaya dahil eder mi? Öyle ya, Google niye bizi sıralamadan çıkarmıştı? Benzer sonuçlar var diye. Yani bakıyor ki ürünün adı aynı, resmi aynı, ürün açıklamaları aynı, fiyatı aynı, o halde kendince en muteber birkaç siteyi listeliyor bizi ise sıralama dışına atıyordu. İstediğin kadar bu içeriği ilk sen üretmiş ol. O halde biz de farklılaşalım bakalım ne olacak değil mi? Bunu test etmek için ürünün hem fiyatını hem de ürün açıklamalarını değiştirdik. Öyle ki bizim site tamamen farklı metinlerle bu ürünü tanıtıyor. Bunu yaptık ve 10 gün kadar bekledik. Ama Google farklı bir içerik sunmamıza rağmen bizi yine de sıralamaya dahil etmedi.

Bunlardan çıkan sonuçlar neler?

Birincisi, siz ne kadar orijinal içerik üretirseniz üretin, bunun aynısı sizden çok daha büyük sitelerde yer alırsa siz arama sonuçlarından düşeceksiniz. Örneğin ürün resimlerini ve açıklamalarını sizin sitenizden kopyalayıp Gittigidiyor veya N11´de satış açan kişi ürün aramalarında o siteler çıkacağından onların vasıtasıyla satış yapacak, siz ise aramalarda çıkmayacaksınız. Aynı şekilde eğer siz de XML ile ürün açıyorsanız ve o ürün aynı şekilde büyük sitelerde de açıksa üst sıralarda çıkmak için sizin şansınız çok azalıyor.

İkincisi, siz ne kadar orijinal içeriğin sahibi olursanız olun daha sonra bu içeriği farklılaştırsanız bile bir şey değişmiyor. Arama sonuçlarında çıkamıyorsunuz.

Üçüncüsü; Durum böyle olunca organik aramalarda çıkmak veya başka bir deyişle sitenize bedava trafik çekmek için pek şansınız kalmıyor. O halde ücretli trafiğe yöneleceksiniz. Bakınız örneğimizde Bilio.com hemen ilk sayfada çıkıyordu. Bililo.com bir fiyat karşılaştırma sitesi. Fiyat karşılaştırma siteleri aramalarda üst sıralarda yer alıyorlar. Bilio, Cimri, Akakce gibi sitelerde yer alarak onların vasıtasıyla ürünlerinize ve dolayısıyla sitenize trafik sağlayabilirsiniz. Fakat bu da dikensiz gül bahçesi değil. Orada da sizi kıran kırana bir fiyat indirme yarışı bekliyor.

Bir başka yöntem olarak Google Adwords´te yer alabilirsiniz. Böylece yine sitenize ücretli trafik çekme yöntemi kullanmış oluyorsunuz. Fazla rekabetin olmadığı ürünlerde işe yarayabilir ama rekabeti bol ürünlerde satın alacağınız kelimelerin maliyeti çok olacağından bu şekilde bir reklam yatırımından kazançlı çıkar mısınız onu bilemem.

Ürünü kendi sitenizde satmak yerine N11 gibi Gittigidiyor gibi büyük online pazar yerlerinde satışa sunarsınız. Böylece onların büyüklüğünden, hazır bir pazar olan bu sitelerin reklamından ve pazarlama gücünden yararlanırsınız. Tabi yine fiyat karşılaştırma sitelerinde olduğu gibi orada da kıran kırana bir fiyat indirme yarışı olduğunu unutmamak lazım.

Maalesef E-ticaretin büyüklerin eline geçen bir sektör olduğu da bu testimizden ortaya çıkıyor. Yukarıdaki durumda keşke Yandex veya Bing´de ülkemizde Google kadar tercih ediliyor olsa da Google´a mecbur olmasak diyoruz.

Deli Dumrul´u bilir misiniz. Hani bir köprü varmış da bu Deli Dumrul gelenden geçenden para alırmış. Google da malesef öyle. Ben Google´ı internetin Deli Dumrul´u olarak nitelendiriyorum. Konumuz E-ticaret ise ve aranan da satış amaçlı bir ürün ise, Google amca aramalarda birkaç büyük siteyi listeliyor, geli kalanına "Pamuk Eller Cebe Beyler" diyor.

Google´a dair testlerimiz devam edecek.

Sevgiyle ve mutlu kalın!

Bunları Okudunuz mu?
E-Ticaret Sektörüne Girmek İsteyenlere Tavsiyeler

E-Ticaret Sektörüne Girmek İsteyenlere Tavsiyeler

E-ticaret   20.01.2012   157791

E-ticaret sektöründe iş yapan veya yapmak isteyenler için, sektöründe 10 yılı geride bırakmış ve sitelerini kendi emeğiyle sıfırdan kurmuş bir kişi olarak tecrübelerimi bu yazıyla aktarmak istedim.

Tarkan Geççek Şarkısıyla Youtuber ve Influencer'lara Bereket Getirdi. Seo Açısından İnceleme

Tarkan Geççek Şarkısıyla Youtuber ve Influencer'lara Bereket Getirdi. Seo Açısından İnceleme

İş Dünyası   19.02.2022   832

Tarkan kelimesinin Google verilerine göre aranma kapasitesi Ocak 2022'de 135.000 idi. Şubat ayı bunu katlayacağa benzer. Veri geldiğinde paylaşırım. Tarkan'ın Geççek klibi yayınlanır yayınlanmaz Youtube'da 10 milyon üstü izlenme ile Trendlerde bir numaraya çıktı. Tabi bu fırsatı kaçırmayan Youtuber'lara da yaradı. Hazır Tarkan ve Geççek kelimeleri bu kadar aranırken onlar da bu başlıkla içerik üretmeye ve başladılar.

Satıcılara Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Singles' Day Kazığı

E-ticaret   17.11.2019   2009

Her gün mail atıyorlar; Black Friday'de (Kara Cuma veya Efsane Cuma) satış rekoru kırmayı planlıyoruz. Aman hemen indirim verin. Hatta bedava satsanız daha iyi. Yok yaa bedava satarsanız biz de kazanamayız, pardon. Şöyle yapın; %80 indirim verin, o kalan %20'yi de bize komisyon verin. Hah bakın şimdi oldu. Online Pazaryerlerinde satış yapanlar bu günlerde pek bir sevindirik oluyorlar. E tabi koyunların kasabın bıçağını yalaması misali. Yılbaşı öncesi Kasım, Aralık ayları satışların en yüksek olmasının beklendiği dönem. Bizim neo-liberal hergeleler boş durur mu? Esnaf bu günlerde biraz satış yapacak, para kazanacak biraz oh diyecek değil mi? Olur mu hiç. O satışların da onlara gitmesi lazım. Gözleri doymaz bunların.

googleda üst sıralarda çıkmak, google arama sonuçları, seo, seo dersleri, seo bilgileri,

Yorumlarınız & Sohbet

Hasan     18.04.2018
İşte inceleme budur arkadaş ya. SEO ile ilgili ne kadar araştırma yapsak bize denilen şey Google mükemmel sizin yanlışlarınız var. Ama bu yazı gösteriyorki Google hiçte mükemmel değil herşey paraya bakıyor.
Sedef     18.06.2017
Selamlar,
Peki GününFırsatı sitesi sıralamalara tekrar nasıl dahil edilir? Benim öğrenmek istediğim bu. 3. sayfada olsun ama aramadan çıkarılan sonuçlar arasında yer almasın. Bunun için bir cevabınız varsa mutlu olurum.
teşekkürler.
emrah     16.03.2016
Ben bu yazıdan şunu çıkartıyorum, demek ki google nin öyle esrarengiz büyülü falan bir yazılımı yok olay her yer de olduğu gibi paradan geçiyor. Aracı memnun, google memnun site pert.
Mahmut Koçak     13.09.2015
harika bir analiz, bunları sizin gibi bir tecrübeden okuyunca çalışmalarımla ilgili doğru yolda olduğumu fark ediyorum. teşekkürler samet bey.
faruk     11.09.2015
harika bir test, harika bir inceleme. emeklerinize sağlık!

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.