logo
İş Dünyası   01:10:2022   1507

Ünlü Karikatür Sanatçımız Kalender’in Eserleri Artık Yaşamın İçinde Evinizde, İş Yerinizde

Bu Yazıyı Paylaş:

Bizim nesil çizgi romanlar ve mizah dergileriyle büyüdü. Üniversite yıllarında evden okula giderken uzun belediye otobüsü veya vapur yolculuklarında mizah dergileri okumak olmazsa olmazımızdı. "Okuduysanız alabilir miyim" diyene vermek adettendi.😃 Önce Çarşaf, Gırgır, Fırt, sonra Hıbır, Limon gibi dergiler hem güldürür hem düşündürürdü. Söylemek isteyip söyleyemediklerimizi dile getirirdi.

Rahmetli Oğuz Aral, Bedri Koraman, Altan Erbulak, Semih Balcıoğlu mizah dergilerinde veya gazetelerde takip ettiğimiz efsanelerdi. Yine onlardan biri, Türk karikatür sanatımızın yaşayan efsanesi Kalender´den bahsetmek istiyorum bu yazımda. Tam adı Öznur Kalender. 53 yıldır siyasi hiciv ve güncel olaylarla ilgili karikatür çiziyor. Dile kolay tam 53 yıl. Benim gibi 50 yaşını devirmiş olanların bile dünyaya gelmediği yıllardan bugüne her gün karikatür çiziyor.

Türkiye´nin son 50 yıllık yakın tarihine ışık tutan Kalender karikatürleri www.oznurkalender.com sitesinde tüm karikatür severlerle buluşuyor. Şu anda 250´nin üzerinde karikatür siteye eklendi. Tamamlandığında binlerce eserlik dev bir arşiv olacak. Ayrıca güzel bir haberim de şu ki, bu karikatürler bundan sonra sadece bilgisayar veya cep telefonu ekranlarında kalmayacak, yaşamınızın içine dahil olacak.

Kimseye Boyun Eğmeyen Bir Cesur Yürek Kalender


Belli bir çizgisi ve duruşu olan insanları seviyorum. En sevmediğim tipler, kendinden güçlü olan karşısında el pençe divan durup yalakalık yapan, güçsüzü buldu mu da ezen dallamalardır. Bu omurgasızlar, menfaatleri nerdeyse oraya eğilir bükülür dururlar. Kalender abi ise karikatürleriyle ilk tanıştığım 1970´lerdeki çocukluk yıllarımdan bugüne kadar çizgisinden ve duruşundan taviz vermedi. Kimsenin, hatta başbakanların karşısında bile eğilip bükülmedi. İşte aşağıdaki karikatür bunun en güzel örneklerinden biri.

Kalender Özal Karikatürü

80´li yıllar Özal´ın en güçlü olduğu dönem. Kalender Hürriyet gazetesinde çizmektedir. Bir gün gazetede çalışırken telefon çalar, santral başbakanlıktan aradıklarını söyler. Telefon bağlandığında Özal´ın sesi duyulur.
- "Kalender aklıma bir karikatür fikri geldi. Biliyorsun ben Japonya seyahatinden yeni döndüm, beni bir sumo güreşçisi olarak çiz, sigara kaçakçısını kaldırıp yere vurayım" der.
Kalender cevap verir.
- "Sayın başbakanım bu karikatür olmaz, olsa olsa seçim afişi olur."
Özal sinirlenir ve telefonu yüzüne kapatır.
Kalender karikatürü çizer ama Özal´ın istediği gibi değil kendi yorumuyla yukarıdaki gibi çizer. Kaldırılıp yere vurulan ise, orta direk vatandaştır.

Günümüzde Tayyip Erdoğan Sizi Dava Etse Ne Hissedersiniz?


Aleyhinize bir dava tebligatı geldiğinde ne hissedersiniz? Hele ki sizi dava eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ise.

Dün neyse bugün de odur Kalender. Cesurdur "Ben Adamı Çizerim" albümünde dediği gibi kim olursa olsun adamı çizer. Çizdi mi fena çizer. Başkanlık sisteminde her tür gücü elinde bulunduran koskoca bir başkanla kim ters düşüp de mahkemelik olmak ister? Herkesin ya nemalanmak için yalakalık yaptığı veya korkup sindiği bu dönemde de duruşundan, çizgisinden taviz vermez. Aşağıdaki karikatür yüzünden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mahkemelik olur ancak beraat eder.

Yargılanan Karikatürler

Üstelik sadece bir tek karikatür değildir yargılanıp beraat eden. Diğerlerini www.oznurkalender.com sitesindeki Yargılanan Karikatürler bölümünden görebilirsiniz.

Davalarda kendini savunmak için avukat bile tutmaz. Kendi karikatürlerini kendisi savunur ve dimdik çıkar hakimin karşısına. Sanatından ve söyleminden emindir çünkü. Şimdi kaç kişi yapabilir bunu. Mahkemeden tebligat gelmiş ve dava eden de Başkan Erdoğan, dötün üç buçuk atar. Buna rağmen ödün vermeyene işte bu nedenle adam gibi adam derim ben.

Hürriyet gazetesinin gerçekten gazete olduğu ve Türkiye´deki gazetelerin en büyük amiral gemisi olduğu yıllarda Hürriyet Gazetesi´nde ve Çarşaf dergisinde çizer. Erol Simavi dönemidir. Sonra yıllarca Almanya´da yaşar. Almanların dünyaca ünlü Stern dergisine kapak çizer. Yıllarca Alman Plaboy´unda karikatürleri yayınlanır. Yurt dışında büyük kitlelerin ziyaret ettiği sergiler açar. Ülkemizde hak ettiği kadar tanınmaz çünkü çok mütevazıdır ve kendi reklamını yapmayı sevmez. Ama Türkiye´de de oldukça aydın güzel bir kitle vardır ki onu çok iyi tanır.

Kalender Karikatürleri Bundan Böyle Hayatımızın İçinde


Kalender abiyle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu projeyle artık bu efsane karikatürler hayatın içine giriyor. Şöyle ki; bu karikatürleri isterseniz "adınıza imzalı olarak" A4 (21x30cm) veya A3 (30x42 cm) ölçülerinde kaliteli fotoğraf kağıdı üzerine basılı olarak alıp evinize veya iş yerinize asabileceksiniz. İsterseniz bir kupaya bastırıp gülümseyerek kahvenizi yudumlayabileceksiniz. Ayrıca mindere, tişörte, duvar saatlerine, çantalara, hatta puzzle´a bastırıp yaşam alanlarınıza dahil edebileceksiniz. Güzel bir proje oluyor. Böylece 53 yıldır çizilen Kalender Karikatürleri hayatımızın içinde olacak. Bu projeye dahil olduğum için mutluyum. Haydi şimdi biraz örnek görelim mi?

Akşener Karikatürü

Bastığımız ilk karikatürü annem adına imzalattım. İyi partiye gönül vermiş ve çalışmalarına aktif olarak katılan anneme hediye ettim. Hey iyi partililer! Siz de kaçırmayın derim.


Eski Siyasiler

1976 yılında çizilen 46 yıl öncesine ait iki karikatürü ben aldım. Bunlardan biri eski siyasetçilerimizden Demirel, Ecevit ve Erbakan´ın olduğu Plaj Güzelleri adlı eser. Siyasi hiciv karikatürü olarak 46 yıllık kült bir eserdir. Diğeri de yine Demirel ile Erbakan´ın koalisyon ortağı olduğu döneme ait güzel bir hiciv karikatürü olan önemli bir eserdir. Kurnazlık edip isme özel imzalatmadım. Bundan 20 sene sonra bir müzayedede binlerce dolara okutacam. 😃 Kızmayın yahu, olayın bu yönüne de dikkatinizi çekmek istedim. Bugün sanatçısından imzalı olarak aldığınız her eser, her geçen yıl değerine değer katacak. Bunu da vurgulamak isterim.

Kedili Minder

Kedi sever sevgiliniz için kaçırılmayacak bir sevgililer günü hediyesi. Damda sevgilisini bekleyen kedi. Elinde çiçekler, saatine bakarak sevgilisiyle buluşmayı sabırsızlıkla bekliyor. Bu karikatürü bir minderle buluşturduk. İsterseniz bu karikatürün basılı olduğu bir duvar saati de alabilirsiniz.

Kutup Ayıları

Kalender abinin çizip henüz yayınlamadığı çocuk kitapları da var. İşte onlardan biri, anne kutup ayısıyla oğlu. Küçük kutup ayısı her gün annesiyle birlikte buzulların üstünde oynar, annesinin üstünde yatar, ama bir gün merakla şu soruyu sorar.
- "Annecim benim babam nerde?"
Anne bu soru karşısında telaşa kapılır çünkü artık babasıyla ilgili sırrı açıklama zamanı gelmiştir.
Devamı e-kitap olarak yayınlayacak olduğumuz e-kitap´ta.
Bu çocuk kitabının içindeki çizimlerden birini bir t-shirt üzerinde düşünün. Doğayı koruma temasıyla güzel bir uyum sağlamıyor mu? İşte bu tipte bir mesajı olan eserleri de tişörtünüzün üzerine basılı olarak alabileceksiniz.

Ham Bez Çanta

Annemler kaz dağları eteklerinde yaşıyor. Kaz dağları yüzlerce yıllık güzel zeytin ağaçlarıyla dolu. Geçtiğimiz aylarda Kaz Dağları´ndaki güzelim zeytinliklerin kesilip maden ocağı yapılmasına onay verilmişti ve tüm doğa severler buna karşı çıktı. İşte o günlerde Kalender de ellerini yakarırcasına gök yüzüne açmış güzel bir zeytin ağacı çizmişti. Şimdi bu eseri bir ham bez çanta üzerine uygulasak güzel olmaz mı? Zeytin ağaçlarının maden ocağı açmak için kesilmesini protesto etmek için güzel bir yöntem olur bence.

Kalender Kupalar

Birbirinden güzel kupalar sizin için hazırlanıyor. Şimdilik birkaç tanesi sitede ancak sürekli ekleniyor. İsterseniz sevdiklerinize hediye etmek için üzerlerine istediğiniz mesajı da yazdırıp kişiye özel hale getirebilirsiniz.

Kalender abinin bu güzel eserleri şimdiye kadar sadece instagram ve facebook hesaplarında kalıyordu. Onları daha çok hayatımızın içine sokmak istedim ve o da kabul etti. Bu eserleri A4 veya A3 ebadında adınıza imzalı olarak alabileceğiniz gibi minder, duvar saati, çanta, t-shirt, puzzle ve kupa olarak da alabileceksiniz. İlk olarak onun sitesi olan www.oznurkalender.com´da satışa açtık ve girişler devam ediyor. Bu bitince önce bizim gununfirsati.com´da, daha sonra da online pazar yerlerinde satışa açılacaklar.

Proje kapsamındaki eserlerden alarak hem kendinize veya sevdiklerinize güzel bir hediye verebilir hem de bağımsız karikatür sanatının devamı ve gelişmesine destek olabilirsiniz.

Projemizi beğendiğinizi umarım.

Selam ve sevgilerimle.

Bunları Okudunuz mu?
TEB Kobi TVyi İzleyin. Çok Yararlı Bilgiler Bulacaksınız

TEB Kobi TVyi İzleyin. Çok Yararlı Bilgiler Bulacaksınız

İş Dünyası   19.04.2012   4706

Küçük ve orta boy işletmelerin bilgi - informasyon ihtiyacını gideren çok güzel bir site. Ben, yeni Türk Ticaret Kanunu´nun getirdiklerini araştırırken özellikle videolu anlatımlarını çok beğendim. Siteyi mutlaka sık kullanılanlarınıza eklemenizi ve vakit buldukça izlemenizi öneririm.

Türkiye’de CEO’luk. Kimler Türkiye’de CEO Olur?

Türkiye’de CEO’luk. Kimler Türkiye’de CEO Olur?

İş Dünyası   06.07.2022   1051

30 yılı aşan iş yaşamımda pek çok firma ile iş ilişkim oldu ve pek çok CEO kartviziti gördüm. Bunlardan yola çıkarak Türkiye’de kimler CEO oluyor benim kişisel gözlemlerim bu yazıda. Yazıyı okuduktan sonra bakın bakalım sizin CEO'nuz bunlardan hangisi?

Daha Hızlı Nasıl Öğrenebilirsiniz? Öğrenmeyle İlgili Tecrübelerim

Daha Hızlı Nasıl Öğrenebilirsiniz? Öğrenmeyle İlgili Tecrübelerim

İş Dünyası   21.12.2011   6350

Keşke Matrix filmindeki gibi, kafamıza bir chip takıp bilgileri yükleyerek her şeyi öğreniverseydik. Bu şimdilik mümkün değil ama daha kolay öğrenmeyi öğrenmek mümkün. Nasıl mı? İşte bu yazıda.

kalender, karikatürist, öznur kalender, kalenderin eserleri nerede satılıyor, karikatür sanatı, kupaya baskı karikatür, tişörte baskılı karikatür, isme özel karikatür, imzalı karikatür, kalender imzalı,

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.