Soyadı Nasıl Değiştirilir? Samet Kılcı Nasıl Samed Egesoy Oldu?

Efendim malum devir internet devri. Eski sınıf arkadaşlarımdan asker arkadaşlarıma ve eski iş arkadaşlarıma kadar beni internette arayıp ta bulamayanlar için bu başlıkla bir yazı yazmayı uygun buldum.
Çünkü onlar beni internette ararlarsa Samet Kılcı adıyla arayacaklar ama bulamayacaklar. İşte bu yazı hem onlara kolaylık hem de soyadını değiştirmeyi düşünenlere bilgi olsun.

Soyadım değişti.
Soyadım neden mi değişti?

Efendim yıllar içinde zaten o kadar şekil değiştirdi ki bazen çok mu zor ya benim adımı soyadımı doğru yazmak der oldum.
Bazen Samet Kılıç yazdılar, bazen Samet Kılıcı, kimi zaman Samed Kılca oldu.
Ama ipleri koparan, adresime gelen Seçmen Kağıdı oldu.
Seçmen kağıdındaki isim: SAMAN KILLI

Amanın bu ben miyim diye inanmaz gözlerle baktım ancak adres benim adres. TC Kimlik nosu da tutunca Saman Kıllı'nın ben olduğuma şüphem kalmadı.

Bu olaydan birkaç ay geçti geçmedi, iki kızım da ağız birliği etmiş şekilde karşıma çıktılar.
- Baba baba, bizim soyadımız neden Kılcı? Arkadaşlar okulda dalga geçiyorlar.

Eh ben de hatırlıyorum da arkadaşlar ne zaman kızsalar bana ne kıl adamsın, soyadın gibi derlerdi.

Kızlarıma hak verdim ve dedelerine yani babama durumu anlattım. Erkek kardeşim de bu durumdan yakınınca ortaya ailenin oy birliğiyle soyadını değiştirme kararı çıktı.

Dedem ve Babannem yıllar önce vefat ettiklerinden babamdan başka Kılcı soyadının değişmesinden alınabilecek kimse yoktu. O da razı olunca artık soyadını değiştirelim dedik.

Soyadı Nasıl Değişiyor?
Size en yakın Asliye Hukuk Mahkemesine Soyadı Tashihi için dava açıyorsunuz. Davalı Nüfus Müdürlüğü olurken davacının siz veya bu soyadını taşıyan ailenin erkekleri olması gerekiyor. Yani sadece babam davacı olup soyadını değiştirirse bizimkiler de otomatik olarak değişmiyor. Bu nedenle babam, ben ve erkek kardeşim birlikte davacı oluyoruz. Annemin ve eşimin davacı olmasına gerek olmuyor, çünkü bizimkiler değişince onlarınki de değişiyor.

Mahkeme gün veriyor ve duruşmaya çıkıyorsunuz. Duruşmada davalı tarafı temsilen bir nüfus memuru geliyor. Sessiz sessiz oturuyor :))
Haklı gerekçe şöyle. Karardan yazıyorum: "Kılcı olan soy isimlerinin çeşitli kereler alay konusu yapıldığı, resmi yazışmalarda yanlış yazılmalara konu olduğu, netice olarak kendilerini manevi sıkıntıya soktuğu, soy isimle ilgili bu durumun gündelik ve resmi işlemlerinde zoruluklara ve sıkıntılara neden olduğu gerekçesiyle…"

Hakim soruyor
-Yeni soyadınızın Egesoy olarak değişmesini istemişsiniz. Neden Egesoy?
Cevap veriyorum
- Biz aslen Denizli'liyiz. Ben İzmir'de doğmuşum. Yani hep Ege ve soyumuz Ege'den geldiği için Egesoy oldun istedik.
Hakim buna katıldığını gösterir şekilde başını sallıyor ve davayı kabul ediyor.

Böylece soyadımız değişiyor.

Aslında halk arasında kullanımı Samet olan ismim de nüfus kağıdında Samed. Ancak her yerde Samet diye yazılıyor. Aslı Samed çünkü Kur'an-ı Kerim den alınmış. İhlas suresinde, "Allahu s-Samed" ayetinden. Samed'in sonu D ile bitiyor T ile değil. Türkçeyi esas alırsak ise sonu T ile bitiyor, Samet şeklinde. Hani eli değmişken bunu da düzeltivermesini rica ediyorum hakimden ama kabul etmiyor. O ayrı bir dava konusu diyor. Samed'i Samet yaptırmak için ayrı bir davaya gerek duymuyorum çünkü Kur'an-ı Kerimdeki haliyle daha güzel. Gerçi buna da karşı çıkanlar var. Samed Allah'ın (C.C.) isimlerinden biridir bu nedenle bir Müslüman'a Samed adı konmaz. Ancak Abdül Samed yani Samed'in Kulu olabilir diyorlar. Bu yönden bakınca onlar da haklı. Bu isim olayını fazla karıştırırsam içinden çıkılamayacağına hükmediyor ve konuya burada noktayı koyuyorum.

Geri Dön Geri Dön

YORUMLAR


E-postanız Yayınlanmayacaktır.

Karakter  Kaldı

Başkentimiz Neresidir? (Küçük Harflerle)

Gulin
Babanin soyadi degistikten sonra anne ve cocuklarin soyadlarini degistirmek icin nereye basvuruluyor, nasil oluyor? Heryerde otomatik degisir deniyor ama yolu nasil izah ederseniz sevinirim.

Cevap: Merhaba. Benimki değişince eşimin ve çocuklarımınki de otomatik olarak Nüfustan değiştirildi. Mahkeme kararı ile Nüfusa gidiyorsunuz. S.Egesoy

Aynur
Merhaba Samed Bey. Ben soyadımı değiştirdiğimde (ailem değiştirmeyecek) anne babamın çocuğu olup olmadığıma dair karışıklık çıkar mı? Bu gibi durumlarda soyadı değişikliğini nasıl ispat edebilirim? İstediğim zaman bir belge ile ispat edebilir miyim?

Cevap: Karışıklık çıkmaz. Mahkemenin verdiği belge işinizi görecektir.

GÖKHAN
Merhaba,
Sayın hocam, DAŞ olan soyadımı CANTÜRK olarak değiştirmek istiyorum

Nedeni: Daş soyadım özel ve devlet kurumların da genel de yanlış yazılmakta ve soyadımın itici bir soyadı olduğunu düşünüyorum)

Kutay
Merhabalar bende soyadımdan ötürü sıkıntılar çekmekteyim fakat tam olarak nereye başvuracağımı anlamadım detaylı olarak anlatırsanız sevirim. Adliyeye mi gitmem gerekiyor? Asliye hukuk mahkemesi olarak Google'da arattığımda bi sonuç alamadım

hüseyin
abi eline sağlık beni büyük bi zaman kaybından kurtardın. mükemmel anlatmışsın ayrıca mizahına bi tebrik.. teşekkürler :)

nuran
meraba samed bey bende soyadı magdurlarındanım yazdıklarınızdan dıkkatımı ceken nokta alay konusu bende soyadımı degıstımek ıstıyorum cokmu zor degıstırmek bıraz bılgı verirmisiniz?

hıdır tı--
mrb samed nbey bende değiştirmek istiyorum ama ben ailem ile sıkıntı yaşıyorum değiştirmek için başvuru yapsam illaki birinin yanımda olması şart mı.

S.E. Cevap: Hayır, 18 yaşından büyükseniz bireysel olarak başvurup değiştirebilirsiniz. Biz ailede herkesinki değişsin ve yine ortak bir soyadı olsun diye böyle yaptık.

burcin
Yani bi olay bu kadar güzel anlatılırdı. tskkr ederim Samed Egesoy beyefendi..

seyhan
babam da razı olunca değiştirelim dedik demişsiniz ya samet bey, orayı anlamadım ben. yani ailedeki bireylerin onayı mı lazım.

- SE Cevabı - Onay gerekmiyor. Etik olarak ailede tek Kılcı soyadlı babam kalmıştı. Onun rızasını olurunu almak için böyle yaptık. Yoksa yasal bir zorunluluk yok. Saygılar.