logo
Her Telden   05.10.2011   22209

Soyadı Nasıl Değiştirilir? Samet Kılcı Nasıl Samed Egesoy Oldu?

Efendim malum devir internet devri. Eski sınıf arkadaşlarımdan asker arkadaşlarıma ve eski iş arkadaşlarıma kadar beni internette arayıp ta bulamayanlar için bu başlıkla bir yazı yazmayı uygun buldum.
Çünkü onlar beni internette ararlarsa Samet Kılcı adıyla arayacaklar ama bulamayacaklar. İşte bu yazı hem onlara kolaylık hem de soyadını değiştirmeyi düşünenlere bilgi olsun.

Soyadım değişti.
Soyadım neden mi değişti?

Efendim yıllar içinde zaten o kadar şekil değiştirdi ki bazen çok mu zor ya benim adımı soyadımı doğru yazmak der oldum.
Bazen Samet Kılıç yazdılar, bazen Samet Kılıcı, kimi zaman Samed Kılca oldu.
Ama ipleri koparan, adresime gelen Seçmen Kağıdı oldu.
Seçmen kağıdındaki isim: SAMAN KILLI

Amanın bu ben miyim diye inanmaz gözlerle baktım ancak adres benim adres. TC Kimlik nosu da tutunca Saman Kıllı'nın ben olduğuma şüphem kalmadı.

Bu olaydan birkaç ay geçti geçmedi, iki kızım da ağız birliği etmiş şekilde karşıma çıktılar.
- Baba baba, bizim soyadımız neden Kılcı? Arkadaşlar okulda dalga geçiyorlar.

Eh ben de hatırlıyorum da arkadaşlar ne zaman kızsalar bana ne kıl adamsın, soyadın gibi derlerdi.

Kızlarıma hak verdim ve dedelerine yani babama durumu anlattım. Erkek kardeşim de bu durumdan yakınınca ortaya ailenin oy birliğiyle soyadını değiştirme kararı çıktı.

Dedem ve Babannem yıllar önce vefat ettiklerinden babamdan başka Kılcı soyadının değişmesinden alınabilecek kimse yoktu. O da razı olunca artık soyadını değiştirelim dedik.

Soyadı Nasıl Değişiyor?
Size en yakın Asliye Hukuk Mahkemesine Soyadı Tashihi için dava açıyorsunuz. Davalı Nüfus Müdürlüğü olurken davacının siz veya bu soyadını taşıyan ailenin erkekleri olması gerekiyor. Yani sadece babam davacı olup soyadını değiştirirse bizimkiler de otomatik olarak değişmiyor. Bu nedenle babam, ben ve erkek kardeşim birlikte davacı oluyoruz. Annemin ve eşimin davacı olmasına gerek olmuyor, çünkü bizimkiler değişince onlarınki de değişiyor.

Mahkeme gün veriyor ve duruşmaya çıkıyorsunuz. Duruşmada davalı tarafı temsilen bir nüfus memuru geliyor. Sessiz sessiz oturuyor :))
Haklı gerekçe şöyle. Karardan yazıyorum: "Kılcı olan soy isimlerinin çeşitli kereler alay konusu yapıldığı, resmi yazışmalarda yanlış yazılmalara konu olduğu, netice olarak kendilerini manevi sıkıntıya soktuğu, soy isimle ilgili bu durumun gündelik ve resmi işlemlerinde zoruluklara ve sıkıntılara neden olduğu gerekçesiyle…"

Hakim soruyor
-Yeni soyadınızın Egesoy olarak değişmesini istemişsiniz. Neden Egesoy?
Cevap veriyorum
- Biz aslen Denizli'liyiz. Ben İzmir'de doğmuşum. Yani hep Ege ve soyumuz Ege'den geldiği için Egesoy oldun istedik.
Hakim buna katıldığını gösterir şekilde başını sallıyor ve davayı kabul ediyor.

Böylece soyadımız değişiyor.

Aslında halk arasında kullanımı Samet olan ismim de nüfus kağıdında Samed. Ancak her yerde Samet diye yazılıyor. Aslı Samed çünkü Kur'an-ı Kerim den alınmış. İhlas suresinde, "Allahu s-Samed" ayetinden. Samed'in sonu D ile bitiyor T ile değil. Türkçeyi esas alırsak ise sonu T ile bitiyor, Samet şeklinde. Hani eli değmişken bunu da düzeltivermesini rica ediyorum hakimden ama kabul etmiyor. O ayrı bir dava konusu diyor. Samed'i Samet yaptırmak için ayrı bir davaya gerek duymuyorum çünkü Kur'an-ı Kerimdeki haliyle daha güzel. Gerçi buna da karşı çıkanlar var. Samed Allah'ın (C.C.) isimlerinden biridir bu nedenle bir Müslüman'a Samed adı konmaz. Ancak Abdül Samed yani Samed'in Kulu olabilir diyorlar. Bu yönden bakınca onlar da haklı. Bu isim olayını fazla karıştırırsam içinden çıkılamayacağına hükmediyor ve konuya burada noktayı koyuyorum.
Bunları Okudunuz mu?
Excel Dosyasını XML Dosyasına Dönüştürmek

Excel Dosyasını XML Dosyasına Dönüştürmek

XML, işi E-ticaret veya yazılım olmayanların yabancı oldukları, fakat özellikle iş hayatında yaşamı kolaylaştıran bir olgu. Pek çok iş yerinde elektronik tablolar ve bunları yapmak için de Excel kullanılır. İşte bu yazımız, Excel kullanan herkesin, eğer bilirse kendisine artı değer katacak bir bilgiyi içeriyor.

Böyle Giderse, Gelecekte Uçan Kelleler Büyük İşadamlarının Olacak

Böyle Giderse, Gelecekte Uçan Kelleler Büyük İşadamlarının Olacak

Piyasalar teker teker büyüklerin eline geçiyor ve küçükler ya onlara satılmak veya kapanmak zorunda bırakılıyor. Büyük işletmeler, tüm piyasaları ele geçirip mutlu sona ulaşacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yakında büyük hiper marketlerin yağmalandığını görebiliriz. Birilerinin sefahat, diğerlerinin sefalet içinde yaşadığı hiçbir sistem kendini müdafaa ve hayatiyetini muhafaza edemez.

Emniyet Müdürünün Bu Şekilde Şehit Edilmesi Bir Eğitim Zaafını Gösteriyor

Emniyet Müdürünün Bu Şekilde Şehit Edilmesi Bir Eğitim Zaafını Gösteriyor

Bir polis çocuğu olarak, dün akşam haberlerinde Antalya Konyaaltı Emniyet Müdürü Uğur Gökcan´ın şehit edilişini büyük bir üzüntüyle izledim. Malesef, izlediğim kareler hizmet içi eğitim ve tatbikatın önemini, bu yapılmadığında nice acıların yaşanacağını gösteriyordu.

soyadı, değiştirme, isim, tashihi, isim tashihi, soyadı değiştirme, samet kılcı, samed kılcı,

Yorum Yazabilirsiniz

(E-postanız Yayınlanmayacaktır.)
Karakter  Kaldı

Yorumlarınız & Sohbet

Gulin     16.07.2017
Babanin soyadi degistikten sonra anne ve cocuklarin soyadlarini degistirmek icin nereye basvuruluyor, nasil oluyor? Heryerde otomatik degisir deniyor ama yolu nasil izah ederseniz sevinirim.
Aynur     14.07.2016
Merhaba Samed Bey. Ben soyadımı değiştirdiğimde (ailem değiştirmeyecek) anne babamın çocuğu olup olmadığıma dair karışıklık çıkar mı? Bu gibi durumlarda soyadı değişikliğini nasıl ispat edebilirim? İstediğim zaman bir belge ile ispat edebilir miyim?
GÖKHAN     26.03.2016
Merhaba,
Sayın hocam, DAŞ olan soyadımı CANTÜRK olarak değiştirmek istiyorum

Nedeni: Daş soyadım özel ve devlet kurumların da genel de yanlış yazılmakta ve soyadımın itici bir soyadı olduğunu düşünüyorum)
Kutay     09.02.2016
Merhabalar bende soyadımdan ötürü sıkıntılar çekmekteyim fakat tam olarak nereye başvuracağımı anlamadım detaylı olarak anlatırsanız sevirim. Adliyeye mi gitmem gerekiyor? Asliye hukuk mahkemesi olarak Google'da arattığımda bi sonuç alamadım
hüseyin     17.09.2015
abi eline sağlık beni büyük bi zaman kaybından kurtardın. mükemmel anlatmışsın ayrıca mizahına bi tebrik.. teşekkürler :)
nuran     27.09.2014
meraba samed bey bende soyadı magdurlarındanım yazdıklarınızdan dıkkatımı ceken nokta alay konusu bende soyadımı degıstımek ıstıyorum cokmu zor degıstırmek bıraz bılgı verirmisiniz?
hıdır tı--     17.09.2013
mrb samed nbey bende değiştirmek istiyorum ama ben ailem ile sıkıntı yaşıyorum değiştirmek için başvuru yapsam illaki birinin yanımda olması şart mı.
burcin     05.06.2013
Yani bi olay bu kadar güzel anlatılırdı. tskkr ederim Samed Egesoy beyefendi..
seyhan     15.04.2013
babam da razı olunca değiştirelim dedik demişsiniz ya samet bey, orayı anlamadım ben. yani ailedeki bireylerin onayı mı lazım.

- SE Cevabı - Onay gerekmiyor. Etik olarak ailede tek Kılcı soyadlı babam kalmıştı. Onun rızasını olurunu almak için böyle yaptık. Yoksa yasal bir zorunluluk yok. Saygılar.
© 2019 - SametEgesoy.com
Gizlilik İlkem Yardım Hakkımda İletişim

Yeni Yazılarımdan Haberdar Olabilirsiniz!

Web Tasarım