logo
Her Telden   23.06.2012   9624

Teknosa Aynı Gün Alınan Ancak Çalışmayan Yazıcıyı İade Almıyor, Değiştirmiyor

Bu Yazıyı Paylaş:

Çok büyüğüz, yüzlerce şubemiz var diye övünen Teknosa ile ilgili yaşadığım sevimsiz alışveriş deneyimini sizlere aktarmak isterim. Öyle ki kendi şube müdürlerinin ve bir personellerinin birlikte deneyerek, göz göre göre "Evet bu ürün çalışmıyor, arızalı" dediği ayıplı bir ürüne, müşterinin hiç muhatabı olmayan servis, sağlam raporu verince 180 derece çark ediyor.

Yaşadığım olay şöyle.
İş yerimizin acil faks ve printer cihazına ihtiyacı olduğundan,ofisimizin bulunduğu İSTOÇ´a en yakın olan Teknosa Deposite mağazasından bir adet Canon MX360 Yazıcı ve Faks birleşik cihaz aldık. Cihazın bağlantılarını, kullanım kılavuzunda yazıldığı gibi yaptık. Ancak cihaz bir türlü çalışma moduna geçmiyor sürekli olarak kırmızı renkte ERROR ışığı yanıyordu.

Bunun üzerine ürünü almamızdan henüz 24 saat geçmeden Teknosa şubesine geri götürdük. Çalışmadığını belirttik. Mağaza müdürü ve bir Teknosa personeli de ürünü fişe taktı ve bağlantısını yaptı, onlar da çalışmadığını gördüler. Bu durumda ürünü değiştirmelerini söyledim, ancak servis raporu olmadan değiştiremeyeceklerini bildirdiler. Servis te 20 iş günü içinde inceleyip bu raporu düzenliyormuş.

Bir iş yerinin 20 gün boyunca printer ve faks olmadan çalışabilmesi mümkün değildir. Bu süreyi bekleyemeyeceğimizi bildirdim ancak servis raporu olmadan değişim yapamayacaklarını tekrarladılar.

Bunun üzerine kendilerine şunu önerdim. Dedim ki, "siz de gördünüz ki bu ürün çalışmıyor, benim işyerimin de 20 gün printer ve faks olmadan beklemesi mümkün değil. O zaman ben bu ürünün aynısından bir tane daha alayım. Nasıl olsa siz de gördünüz ki ürün arızalı, bu ürün servise gider ve arızalı raporu gelir, siz de o zaman ilk aldığımı iade alırsınız, ben de yeni alacağım bu ürün ile 20 gün fakssız kalmamış olurum. Ancak bu yeni alacağım ürünü bu sefer kontrol edelim. Gene alırım gene çalışmaz olmasın. Tamam dediler ve ben aynı ürünün ikincisini de bir kere daha para ödeyerek aldım.

Teknosa mağazasında o yeni aldığım ürünü de mağaza müdürü ile birlikte açtık. Bağlantılarını aynı şekilde yaptık. Görüldü ki bu ikinci ürün çalışıyor. Yine görüldü ki bağlantısı aynen yapılmış olmasına rağmen ilk aldığım ürün çalışmıyor. Böylece ilk ürünün arızalı olduğu bir kere daha kendileri tarafından teyid edilmiş oldu. Çünkü aynı ürün aynı şekilde bağlantı yapıldıysa biri çalışıyor diğeri çalışmıyorsa, artık acaba çalışmayanda biz mi bir şeyi yanlış yapıyoruz demezsiniz. Aynı şekilde bağlantısı yapılmış olan, aynı ürünün biri çalışıyor diğeri çalışmıyorsa o çalışmayanda bir arıza vardır. Çok açık.

10 gün sonra servisten ürünün geldiğini bildirdiler. Ancak servis demiş ki "ürünün birşeyi yok çalışıyor." Bu durumda o ilk ürünü de almam gerektiğini çünkü bu durumda iade alamayacaklarını bildirdiler. O ürünü iade alıp almamak teknik servisin kararıymış, Teknosa müdahale edemiyormuş. Canon teknik servisi iade - değişim onayı vermezse böyle bir işlem yapamıyorlarmış. Çünkü bu durumda Canon o ürünü onlardan iade almıyormuş.

Ey Teknosa yetkilileri. Benim muhatabım Canon servisi değil sizsiniz. Canon bu ürünü sizden iade alır mı almaz mı bu durum sizinle onun arasında bir sorundur. Bu tüketiciyi bağlamaz. Ben tüketici olarak sizden bir ürün aldım ve ürün çalışmıyordu. Aynı gün getirdim. Siz de çalışmadığını gördünüz. Ürün kullanılmış değildir. Ürünün kartuşlarını bile sıfırdır. Çünkü ben yeni aldığım ürünün hiç açılmamış kartuşlarını size bıraktım, açılmış kartuşu ise ikinci aldığıma taktım. Dolayısıyla madem ürününüz çalışıyor, o zaman bu ürünü pekala satabilirsiniz. Ancak Teknosa diyor ki, ürünün ambalajı açıldıysa iade alamıyoruz. Kardeşim ürünü açmadan çalışıp çalışmadığını nereden bileceğim. Sizdeki ürün sadece ambalajı açılmış bir üründür. Kartuşu bile açılmamıştır. Bir kere bile print yapmamış, bir kere bile faks alıp vermemiştir çünkü daha bağlantısını yapar yapmaz hiçbir işlem yapamayan ve ERROR ışığı yanan bir üründür. Ürün orijinal ambalajında, herşeyi ile tertemiz teslim edilmiştir. Maden servis te sorun yok demiş o zaman neden satamıyorsun. Müşteri hizmetleri yetkilisi diyor ki, ambalajı siz açtığınız için ürünü artık satamayız.

Taktiri size bırakıyorum.

Buradan Teknosa´dan alışveriş yapacaklara sesleniyorum. Teknosa´dan aldığınız bir ürünü orada denetin. Denemiyorlarsa almayın. Bilin ki eğer eve veya işyerine gelip te o ürünün çalışmadığını görürseniz, aynı gün içinde bile almış olsanız, servis raporu olmadan iade veya değişim yapmıyorlar. Servis raporu için de 20 iş gününe kadar sevisi bekleyeceksiniz ve o ürünü kullanamayacaksınız. Dua edin de servis kullanıcı hatası demesin. Akibetiniz, servisin iki dudağının arasında. Teknosa size ürünü satana kadar. Sonrasında ise hiç tanımadığını görmediğiniz o servis sanki sizin muhatabınızmış gibi davranıyor.

Aynı gün alınan ürünü kendileri de denediler çalıştıramadılar. Yerine aldığım ürünü ise yine kendileri denediler ve gördüler ki bu ikinci ürün çalışıyor. Kendi gözleriyle çalışmadığını gördükleri halde servis "ürünün bir şeyi yok çalışıyor" dediği için şimdi diyorlar ki "üründe bir şey yokmuş, çalışıyormuş, bu durumda iade alamayız."

Yukarıda anlattığım olay da tüketici mahkemesine taşınacaktır. Karası sizlerle paylaşırım.

Yasal Düzenleme: 4077 sayılı Tüketici Kanunu
Madde: 4 - Ayıplı Mal
Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Yasal prosedür böyle. Teknosa ise kendi şube müdürlerinin ve personellerinin bile çalıştıramadığı ve aynısının diğeri çalıştığı için ayıplı olduğu yüzde yüz olan bir ürüne sırf servis, "bu ürünün bir şeyi yok" dediği için iadeden almaktan kaçınıyor.

Malın Ayıplı Olup Olmadığının Tespiti

Teknosa ile anlaşamadığımız konu, malın ayıplı olup olmadığına kim karar verecek?
Onlara göre ilgili markanın servisi karar verecek.
Ürün önce Canon servise gidecek, servis ne derse o geçerli olacak.

Arkadaşım, ürünü ne ben ne de senin elemanların çalıştıramadı, çünkü arızalıydı. Sen diyorsun ki hayır servis tespit eder. Ben de diyorum ki, servisin elinde her tür onarım veya parça değişim imkanı var. Servis arızaya müdahale eder ve arızayı giderir, sonra da der ki "bu ürünün bir şeyi yok, çalışıyor." Bu, o ürünü sana getirdiğimde ayıplı olmadığı anlamına mı gelir? Hayır. Peki ben ayıplı bir mal için 20 güne kadar servisi beklemek durumunda mıyım? Hayır. Çünkü mal ayıplı ise benim tüketici olarak malın iadesini talep etme ve sözleşmeden dönme hakkım var. Ayrıca, bana malı sattığında, ayıpsız olarak teslim ettiğini ispat yükümlülüğü de tüketicinin değil satıcınındır. Sen malı bana satarken, ben teslim aldıktan sonra bile olsa, mağazanın içinde açıp kontrol edip, ayıpsız olarak bana teslim ettin mi? Hayır, bunu yapmıyorsun. O halde, çalışmayan malı bana sattığın için beni mağdur edemezsin.

Kimin görüşünde haklı olduğunu, eğer daha önce Teknosa bu meseleyi çözmez ise, önce Tüketici Hakem Heyeti, olmazsa tüketici Mahkemesi nezdinde göreceğiz.

Sonuç Ne oldu?


Ayıplı malı değiştirmeyen ve değiştirmeyeceğini hem şube yetkilileri ile ilk ağızdan, hem de 444 55 99 nolu müşteri hizmetleri telefonundan ulaştığım müşteri temsilcileri ile belirten Teknosa, durum sosyal medyaya yansıyınca beni aradı ve ürünü iade alacağını belirtti. Bunun üzerine ilgili şubeye giderek iade işlemini yaptırdım.

Konu mahkemeye intikal etmeden çözümlendiği için Tüketici yasası kapsamındaki nihai sonucunu göremedik ancak mevcut tüketici mahkemesi kararları ve içtihadlarını araştırıp bir başka blog yazımda sizlerle paylaşacağım.

Bunları Okudunuz mu?

Talat Bulut'a Karşı Yapımcı ve Yönetmenlerin Tepki Bildirisine Karşı Tepkim

Her Telden   14.06.2018   2225

Yasak Elma adlı televizyon dizisinin başrol oyuncusu Talat Bulut’un adının karıştığı taciz iddiaları yargıya taşınmışken bazı yapımcı ve yönetmenlerin "taciz vakalarında kadının beyanı esastır" diyerek hakim rolüne bürünmelerine ve hukuk dışında kendilerince ceza kesmelerine tepki gösterdim.

Alec Baldwin'den Gençlere Tavsiye

Her Telden   31.07.2016   4496

20’li yaşlarınızda evlenmeyin, olgunlaşmayı bekleyin. Kariyerinizin ilk yıllarında, kazandığınız paralarla evler alıp sonra taksitlerini ödemek için daha çok çalışmaya uğraşmayın.

İşsizlik İnsanları Ne Hale Getiriyor? Cüneyt Özdemir'in "Memleketimden İşsizlik Manzaraları" Videosunu Mutlaka İzleyin.

İş Dünyası   16.01.2020   1828

Gençliğinin baharında bir üniversite öğrencisi kızımızın intiharı beni çok üzdü. "Yemek kartımda 1 lira kaldı. Gidecek yerim de yok, yaşanmaya değer bir hayatım da" diye tweet attıktan sonra yaşamına son vermişti. Gelin, çok kısa bir zaman ayırarak işsizlik denen belanın insanı ne hale getirdiğine kısaca göz atalım. Bunu en güzel anlatan Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalında "Memleketimden İşsizlik Manzaraları" başlıklı vlog videosu. Cüneyt Özdemir bu videoda işsiz insanların halet-i ruhiyesini çok güzel dile getirmiş. "İşsizlik evlere nasıl kor ateş gibi düşüyor, yüreklerde nasıl büyük sıkıntılara yol açıyor, insanların hayata tutunmasını nasıl engelliyor onları anlatmaya çalışacağım" diyor Özdemir.

teknosa, tüketici, şikayet, tüketici şikayeti, teknosa şikayet, şikayetvar, sikayetvar, haluk dinçer,

Yorumlarınız & Sohbet

Mehmet Çalık     03.08.2016
Teknısadan 02.08.2016 günü 21.02 de aldığım Toshiba marka pc eve geldiğimde ekranın üzerinde lekeler olduğunu ve açılmadığını gördüm. İşlerimin yoğunluğu nedeni ile aldığım bilgisayarın ayıplı çıktığına mı işlerimin aksadığına mı üzüleyim bilemedim
kemal turgut     03.11.2013
ben de vatan bilgisayardan epson L110 yazıcı aldım internetten, kurulumunu yaptım ve yazıcı boş sayfa vermeye başladı servise götürdüm kafaları temizleyip verdiler randıman alamadım iade etmek istedim yazıcının sağlam olduğunu söyleyip iade almıyorlar
hasan deniz     25.08.2013
6 saat önce aldığım akıllı telefon ıphone4 es iade almadı....tatvan teknosadan almıştım....hiç bir şekilde kart takmadım...telefon tamamen teknosadan kaynaklı mağduriyetimi gidermez ise her türlü hukuksal yolu deniyecem...sosyal medyada bilgilendirme

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.