logo
E-ticaret   10:08:2022   449

E-Ticaret Girişimcileri Derneği (EtigDer) Acilen Kurulmalıdır. Bu Dernek Neler Yapacak?

Bu Yazıyı Paylaş:

Büyük sermaye gruplarının kurdukları online pazar yerleri satıcıları sömürmektedir. E-ticaret piyasası tamamen tekelleşmeye yönelmiştir ve büyük sermayenin kontrolüne geçmiştir. E-ticaret piyasasında cirolar her sene arttığı halde kapanan e-ticaret sitesi sayısındaki yüksek artış bu sektördeki tekelleşmeyi göstermektedir. Buna fren ve karşı ağırlık ancak küçük e-ticaret girişimcilerinin bir araya gelmesi ve kurumsal bir yapı altında birleşmesiyle mümkündür.

Türkiye´deki küçük ve orta ölçekli e-ticaret girişimlerini desteklemek amacıyla büyük sermayenin güdümünde olmayan özgür ve etkin bir e-ticaret girişimcileri derneği kurulmalıdır. Bu olmadığı taktirde küçük ve orta ölçekli e-ticaret girişimcilerinin büyük sermaye sahiplerinin sahibi oldukları platformlar karşısında gücü olmayacak ve piyasa tamamen büyük sermaye gruplarının belirlediği kurallara göre ve onların çıkarına işleyecektir. İşte buna son verme zamanı gelmiştir.

ETİD Bizi Temsil Edemez
Sözde ETİD adında bir E-ticaret dermeği bulunmaktadır. Önceki yıllarda bir ara baktığımda bunun başkanı Teknosa´nın bir müdürüydü. Şimdiki ise Hepsiburada´da yöneticilik yapmış biri. Bunlar sermayenin kontrolündedir ve bizim derdimize derman olamaz. Zaten bugüne kadar küçük e-ticaret girişimcilerinin hangi derdine derman olmuşlardır? Ben tam aksine bunların yer almadığı ve küçük girişimcilere odaklanmış, küçük ve orta ölçekli e-ticaret sitelerinin menfaatini koruyacak bir dernekten söz ediyorum.

E-ticaret Girişimcileri Derneği Ne Yapacaktır?

1. Online Pazar Yerlerindeki Komisyon Oranları Düşürülecektir

Ciro üzerinde %20-25 komisyon almak nedir? Günümüzün rekabet şartlarında kar marjları zaten çok düşüktür. Bu büyük pazar yerleri deveyi hamuduyla götürürken oradaki satıcıları birkaç kuruşa mahkum etmektedir. Oysa malı ürettiren, satan, ürün girişlerini yapan, stok tutan, kargo maliyetlerini ödeyen, koli ve ambalaj giderini karşılayan, müşteri sorularına cevap veren, iade risklerini üzerine alan hep satıcılardır ve bundan en büyük kazancı da satıcılar almalıdır. Biz onların kölesi veya marabası değiliz. Bu büyük komisyonlara derhal son verilecektir.

Ürün maliyetine katlanan biziz, stok maliyetine katlanan biziz, depolama maliyeti bizde, kargo maliyeti bizde, koli ve ambalaj maliyeti bizde, iade riski bizde, üstelik ürünleri de biz listeliyoruz ama kazanç onlarda. Buna son verilecektir. Emeğinizi sömürtmeyin arkadaşlar. Ürünlerimizi sadece sitelerinde ekrana açmak ve reklam verip sitelerine trafik sağlamaktan başka bir halta yaramayan bu pazar yerleri bu kadar komisyonu hak etmiyor.

2. Müşteri Bizim Müşterimizdir Sizin Değil.

Müşteri ile iletişimi bize yasaklarken kendileri bizim müşterilerimize ha bire e-posta ve SMS gönderebiliyor. Onların marka ve logolarının bulunduğu kolilerle göndermemizi teşvik ediyorlar. Kargoların üzerine yapıştırdığımız kargo etiketlerinde bile kocaman şekilde onların logoları var? Neden?

Satıcının adı yok.
Müşteri seni beni bilmez oradan aldığını bilir. Oysa siz bir AVM´de mağaza açtığınızda "bizim şurada da mağazamız var oradan da alabilirsiniz" diyebiliyorsunuz. Müşterinizden izin alıp yeni ürünleriniz veya kampanyalarınız hakkında bilgi verebilmeniz lazım. Kime neyi yasaklıyorsun? Kişisel verileri koruma kanunu ile ticari ürünlere dair reklam ve duyuruların izin çerçevesinde nasıl yapılacağına dair kanunlar zaten var. Bunlara uyarsam ve müşterim izin veriyorsa ona yeni ürün ve kampanyalarımı sunabilirim ve istediğim yere de yönlendirebilirim. Sana ne?

3. Online Pazar Yerlerindeki Buy-Box Sistemine Son Verilecektir

En ucuz fiyatı koyanın sepete at butonunu kaptığı buy-box adlı rezil sisteme son verilecektir. Online pazar yerleri artık açık indirme siteleri haline gelmiştir. Satıcılar ancak uğraşırsan görebileceğin bir linkin altına gizlenmeyecek hemen ürünün altında kocaman logoları ve isimleri ve fiyatlarıyla listelenecektir. Müşteri tüm satıcıları kolaylıkla görebilecek ve ancak bir satıcı seçtikten sonra sepete at butonu oluşacaktır.

4. E-ticaret Girişimcileri Derneği Üyelerinin Kendi Siteleri İçin Çok Ucuz Kargo İmkanı

Günümüzde kargo maliyetleri çok yüksektir. Küçük gönderi hacmine sahip küçük e-ticaret sitelerinin kargo firmalarıyla anlaşıp yüksek indirim alabilmeleri mümkün değildir. Ancak bu dernek çatısı altındaki tüm üyeleri kapsayacak şekilde, yüksek indirimlerle kargo anlaşmaları yapmamız mümkündür. Böylece siz online pazar yerlerine muhtaç olmadan düşük kargo maliyetleri ile kendi siteniz üzerinden sipariş alıp kendi müşterinize çok uygun kargo maliyetleri ile gönderebileceksiniz.

5. Kargo Koli ve Ambalaj Giderlerinde Yüksek İndirim

Dernek çatısı altındaki tüm üyelerin koli ve ambalaj ihtiyaçlarını karşılamak üzere anlaşmalı firmalardan yüksek iskontolarla koli ve ambalaj malzemesi alınarak kar amacı gütmeksizin üyelere tedarik yapılacaktır. Böylece koli ambalaj giderleriniz önemli ölçüde düşecektir.

6. Ortak Depolama ve Sevkiyat

Üyelerimizin ticari sırları güvence altında tutularak palet veya raf bazında yer temin edilerek ortak depo, ortak depolama personeli, ortak sevkiyat hizmetleri organize edilecektir. Böylece küçük e-ticaret girişimcileri sadece ihtiyaçları kadar depo maliyetiyle rekabetçi olabileceklerdir. Örneğin derneğin ortak deposunda sadece bir metrekarelik yer işgal edecek kadar bir malınız varsa sadece o bir metrekare için depo maliyetiniz olacaktır. Üstelik siparişleriniz oradan sevk edileceğinden siz ne sevkiyat ne de iade gibi operasyonlarla ilgilenmek zorunda kalmayacaksınız. Orada çalışacak olan depo personelleri sadece sizin değil, diğer üyelerimizin de siparişlerini paketleyip kargolayacağından bu maliyet de bölüşülecek ve siz depo personeli ücreti, SGK, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, yol yemek gideri gibi giderlerle uğraşmadan sevkiyat hizmeti alabileceksiniz. Böylece ürüne ve satışa odaklanabileceksiniz.

7. E-ticaret Girişimcileri Derneği Üyelerine Müşteri Hizmetleri

Üyelerimiz kendi e-ticaret sitelerinin altına derneğimizin logosunu koyacaklar. Müşterileriniz bu logoya tıklayarak sizin sitenizle ilgili olumlu görüşlerini de bildirebilecekler, şikayetlerini de dile getirebilecekler. Böylece sitenize derneğimiz tarafından bir skor verilecek. Yıldızlı satıcı olacaksınız. Böylece müşteri memnuniyetine dikkat eden üyelerimiz derneğimiz nazarında bunu ispatlayabilecek. Örneğin: "5 yıldır EtigDer üyesi ve 5 Yıldızlı Site" gibi. Bu sizin e-ticaret sitenizin güvenilir olduğuyla ilgili müşteriye büyük referans oluşturacaktır. Müşterinin sitenize güvenmesini ve böylece kendi sitenizden satışlarınızı artırmanızı sağlayacaktır. Sitenizin güven sorunu da bu şekilde ortadan kalkacaktır.

Haklı müşteri şikayetlerine rağmen durumunu düzeltmeyen üyelere disiplin cezaları uygulanabilecek ve nihayetinde üyelikten ihraç edileceklerdir. Derneğimiz çatısı altındaki her e-ticaret sitesi sahte, kaçak ve faturasız ürün satışından uzak duracak ve gerçekten esnaf önlüğünü kuşanmış erdemli girişimcilerden oluşacaktır. EtigDer üyesi olmaktan gurur duyacağınız bir platform inşa edeceğiz.

8. E-ticaret Girişimcileri Derneği Üyelerine Nitelikli Personel Desteği Sağlanacaktır

Derneğimizin üyesi olan e-ticaret sitelerinin ihtiyacı olan lojistik, grafik tasarım, programlama, satın alma ve stok yönetimi, reklam ve pazarlama gibi bölümlerde istihdam edilmek üzere nitelikli iş gücü temininde yardımcı olunacaktır. Üniversitelerin ve meslek liselerinin ilgili bölümleriyle irtibata geçilerek oradaki yetenekli ve başarılı gençlerimize üyelerimizin sitelerinde staj imkanı sağlanacaktır.

Personel ihtiyaçlarınız için ortak ilan verilecektir.

Üyelerimizin personel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kendilerinin ilan vermesi yüksek maliyet getirecektir. Halbuki derneğimiz adına açılacak olan hesap ile büyük kariyer sitelerine ortak ilan verildiğinde maliyetleriniz oldukça düşecektir. Hemen her sitenin zaman zaman depo personeli, tasarımcı, programcı, sekreter, reklam uzmanı, satın almacı gibi personel ihtiyacı olmaktadır. İnşaat mühendisi arayan e-ticaret firması çok nadirdir. Dolayısıyla ihtiyaçlar ortak olduğuna göre bu alanlarda verilecek personel ilanları da büyük fayda sağlayacaktır. Üstelik bu ilanlardan yapılan boş müracaatlar da çok vakit almaktadır. Derneğimiz bunları eleyerek gerçekten işe yarar personel konusunda seçme-değerlendirme yaparak işlerinize hız kazandıracaktır.

9. E-ticaret Girişimcileri Derneği Üyelerimize Yatırım ve Finansman Sağlanması

Müşteri değerine önem veren, istikrarlı bir büyüme kaydeden üyelerimizin, E-ticaret sektörüne yatırım yapmak isteyen melek yatırımcı veya venture capital firmalarıyla görüşmeleri sağlanacak, derneğimiz onlara referans sağlayarak yatırım almalarının önü açılacaktır. İşini iyi yapan ve güvenilir üyelerimizin ilerlemesi için de elimizden gelen her şeyi yapacağız.

E-ticaret sitelerinin uygun kredi koşullarıyla finansman bulabilmeleri için derneğimiz bankalar ve diğer finans kuruluşlarıyla görüşecek ve böylece ihtiyacınız olan finansmana en uygun koşullarla erişiminiz sağlanacaktır.

10. Dernek Üyelerimize İthalat ve İhracat, Reklam ve Pazarlama, Ürün ve Stok Yönetimi Gibi Hayati Konularda Eğitim İmkanı Sunulacaktır.

En uygun koşullarda ürün nerden bulunur? İthalat nasıl yapılır? İthalat yaparken tedarikçi firma ile ilişkiler ve görüşmelerde nelere dikkat edilmelidir? Yurt içinde fason üretim nasıl yapılır? E-ihracat nasıl yapılır? Hangi ülkelere ve hangi yabancı sitelere ürünlerinizi nasıl sunabilirsiniz? Bunların sunduğu imkanlar nelerdir? Buralarda satış yapmanın riskleri nelerdir? Yurt dışında firma nasıl kurulur, avantajları ve sorunları nelerdir? Dijital pazarlama nedir? Google ve sosyal medya platformlarında nasıl reklam yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Bunun gibi yüzlerce konuda gerek yüz yüze, gerek online, gerekse dernek sitemizdeki makalelerle eğitim imkanı sağlanacaktır. Böylece üyelerimiz, e-ticaret konusunda büyük bilgi birikimine sahip olacaklardır.

11. Mali ve Hukuki Danışmanlık

E-ticaret sektöründe faaliyet gösterirken kafanıza takılan mali ve hukuki konularda danışmanlık alabileceksiniz. Marka hukuku, telif hakları, haksız rekabet, tüketici yasası gibi hukuki konularda veya şirket açılışı, vergi, SGK, beyannameler gibi mali konularda danışmanlık alabileceksiniz. Bu konular da aşağı yukarı tüm e-ticaret firmalarında aynı olduğundan derneğimizin anlaşmalı avukatları ve mali müşavirleri nezdinde bilgilendirilebileceksiniz. Böylece karşılaşacağınız sorunlar kolaylıkla çözülebilecektir.

12. Mevzuat Değişikliklerinden Anında Haberdar Olma İmkanınız Olacaktır

E-ticareti ilgilendiren tüm konularda yasal mevzuatlarda kanun ve yönetmeliklerde olacak değişiklik ve yeniliklerden dernek üyelerimiz derhal haberdar olacaklardır. Örneğin geçtiğimiz günlerde mevcut e-ticaret yasasında önemli değişiklikler oldu, bundan kaç tane küçük e-tiaret sitesi haberdar? Haberdar olan varsa da acaba bundan ne anladı?

Bundan 14 yıl önce firmamıza Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığından geldiler. Ceza yazmak için gelmişler. Neymiş efendim gıda takviyelerinin ambalajlanması ve reklamına dair yönetmelik usul ve esaslarına uymamaktan dolayı ceza yazacaklarmış. Biz böyle bir yönetmeliğin varlığından bile haberdar değiliz. İşimizi gücümüzü bırakıp her gün resmi gazete mi okuyacağız? İşte böyle dostlarım, her gün değişen mevzuatları bize bildiren birileri olsa ne iyi olur değil mi? İşte dernek çatısı altında bu da mümkün.

Değerli dostlarım ve meslektaşlarım.
İş birliği güç birliği.
Gelin birlik olalım, zoru kolay kılalım.

Yukarıda anlattıklarım küçük ve orta ölçekli e-ticaret siteleri için hayati öneme sahip konular ve sorunlardır. Tek başınıza olursanız bu sorunlar size dev gibi görünür ama birlik ve beraberlik içinde olursak biz dev gibi oluruz.

Yukarıdaki ana hedef ve amaçlar doğrultusunda E-ticaret Girişimcileri Derneği kurulmasını ve kurucular veya üyeler arasında yer almayı istiyorsanız lütfen benimle irtibata geçin ve bunu hızla gerçekleştirelim.

Bununla ilgili derneğimiz kurulana ve derneğimizin web sitesi yayına başlayana kadar iletişim için aldığım e-posta adresi etigder@gmail.com dur. Buraya istek, görüş ve önerilerinizi e-posta olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bana 0549 445 9090 nolu telefondan direkt ulaşabilirsiniz.

Bu başlangıcın yıllar boyu sürecek iş birliğine ve kalıcı bir dostluğa dönüşmesini dilerim.


Konu Resmi İçin Teşekkür: Synergy photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Bunları Okudunuz mu?
Engelli Sitelerden Nasıl Yazı Kopyalanır? Sağ Klik Engelli Sitelerden Yazı Kopyalama

Engelli Sitelerden Nasıl Yazı Kopyalanır? Sağ Klik Engelli Sitelerden Yazı Kopyalama

Her Telden   20.03.2020   12429

Fikir ve sanat eseri niteliğinde başkalarının emek vererek yaptığı içeriği izinsiz kopyalayıp kullanmaya karşıyım, ancak herkese açık olması gereken anonim bilgilerin alınmasında mahsur yok. Bazı siteler bunda çok ileri gidip kendilerince önlem aldıklarını sanıyorlar. Engel ve yasakların hele ki internet dünyasında hiçbir işe yaramadığını ne zaman anlayacaklar? Bir bilişimci olarak "Grinin 50 Tonu" gibi "Engelleri Aşmanın 50 Yolu" olduğunu belirtmeliyim. İşte bunlardan biri.

Talat Bulut'a Karşı Yapımcı ve Yönetmenlerin Tepki Bildirisine Karşı Tepkim

Her Telden   14.06.2018   2196

Yasak Elma adlı televizyon dizisinin başrol oyuncusu Talat Bulut’un adının karıştığı taciz iddiaları yargıya taşınmışken bazı yapımcı ve yönetmenlerin "taciz vakalarında kadının beyanı esastır" diyerek hakim rolüne bürünmelerine ve hukuk dışında kendilerince ceza kesmelerine tepki gösterdim.

Hayatta Kusursuzu Arayıp da Kendini Mutsuz Etme Üzerine Bir Karpuz Hikayesi

Hayatta Kusursuzu Arayıp da Kendini Mutsuz Etme Üzerine Bir Karpuz Hikayesi

İş Dünyası   19.04.2019   2939

Telsim'in Eski Genel Müdürü Oğuz Öncü'den 2001 yılında dinlemiştim. Uzan grubuna bağlı Star Digital'e girmiştim. İşe başladığım ilk günlerde oryantasyon toplantısındaki konuşmasında Oğuz Öncü orada bulunan gençlere şunları söyledi. Hayatınızda hiç bir karpuz istediğiniz gibi çıkmayacak. Ya kalın kabuklu olacak, ya ince kabuklu olacak, ya içi tam kırmızı olmayacak veya kırmızı olacak da tadı istediğiniz gibi olmayacak, ya çok çekirdekli olacak, ya büyük çekirdekli olacak...

e-ticaret, dernek, e ticaret derneği, e-ticaret girişimcileri, küçük e-ticaret siteleri, online pazar yerleri,

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.