logo
E-ticaret   09.03.2021   3968

IrfanView Resimlerinizi Düzenlemek İçin Çok Güzel Bir Program. Irfanview Programı Nasıl Kullanılır? Detaylı Açıklama

Bu Yazıyı Paylaş:

Uzun yıllardır resimlerimi düzenlemek (edit) fazlalıklarını kırpmak (crop) web sitelerim için arka planı beyazlaştırıp resmi kare içine almak (canvas) ve çözünürlüğünü ayarlayarak kaydetmek (resulation and save) gibi işler için vazgeçemediğim program IrfanView resim görüntüleme ve düzenleme programıdır.

Irfan Skiljan Bosna'lı bir yazılımcı kardeşimiz ve program da adını yazılımcısından alıyor. İrfan Avusturya Viyana'da okumuş ve Bosna'da yazılım işleri yapıyor. Ben de yıllardır kullandığım bu programı sizlere tanıtarak hem Irfan'a destek olmak hem de sizin resimlerle ilgili pek çok işinizi süper kolaylaştıracak bu programın nasıl kullanıldığını göstermek istiyorum.

Programı irfanview.com linkine tıklayarak indirebilirsiniz. IrfanView, ev kullanıcıları için ücretsiz bir yazılım olarak sağlanıyor. IrfanView, eğitim amaçlı kullanım için (okullar, üniversiteler, müzeler ve kütüphaneler) ve yardım kuruluşları veya insani yardım kuruluşlarında kullanım için ücretsiz. Ancak işiniz için kullanacaksanız çok değil sadece 12,00 ABD Doları veya 10 Euro göndererek bağış yapın ve kayıt olun. Böylece işiniz için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bağışlar İrfan'ın bu program üzerinde çalışmaya devam edip geliştirmesine de çok yardımcı olacaktır. Lütfen ihmal etmeyin.

IrfanView Çok Kolay İndirilip Kurulabiliyor

Yukarıda belirttiğim adrese gidin. Ana sayfada aşağıda işaretlediğim gibi ya üstteki Download bölümünden veya sayfanın orta kısmındaki Download butonlarından 32 Bit veya 64 Bit olarak kendi işletim sisteminize göre hangisi uygunsa o versiyonu indirin. Bir exe dosyası indirecekseniz ve bu exe dosyasına tıkladığınızda yönergeleri izleyerek kolayca kurulumunuzu yapabileceksiniz. Bir dakikadan az sürüyor. Kurulum bitince masaüstünüzde kırmızı bir kedi ikonu belirecek ve altında IrfanView yazacak. İşte bu kadar.

irfanview download ekranı

IrfanView Kullanımı: Resmi Irfan'da Açmak

Örnek olarak arşivimden bir resim açıyorum. IrfanView'de resim açmak için birden fazla yöntem var. Bunlardan biri; IrfanView'in kırmızı kedi ikonuna tıklayın. Boş bir sayfa açılacaktır. İsterseniz açmak istediğiniz resmi ilgili klasörünün içinden tutup o boş yere sürükleyip bırakın. Bu şekilde resim Irfan'da açılacaktır. İkinci bir yöntem de programın File menüsünden Open'ı tıklayıp klasörünüzü ve resim dosyanızı seçip açmaktır. Üçüncü yöntem de açmak istediğiniz resmin üzerine gelip mouse sağ klik yapıp "Birlikte aç" sekmesinden IrfanView'i seçmektir.

IrfanView'de Açılan Resmi Kırpmak (Crop)

Bazen resmin belirli bir bölümünü almak ve diğer yerlerini atmak isteriz. İşte resmin istediğimiz bölümünü kırpma işlemine Crop (kroplamak) diyoruz. Aşağıdaki resmimiz yatay dikdörtgen çekilmiş, biz ise bu resimden bir bölümü kare şeklinde kırpmak ve bu şekilde kare olarak kullanmak istiyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz?

irfanview crop ekranı

Resmin kırpmak istediğiniz bölümünü mouse ile seçin. Siz seçince o kısma ince çizgilerle çerçeve ekleyecektir. Bu sizin kırma referans çerçevenizdir. İlk seçimi kabaca yapabilirsiniz. Sonra bu çerçevenin alt-üst-sol-sağ kenarlarının tutup çekerek istediğiniz ölçüde ayarlayabilirsiniz. Siz kenarlardan çektikçe resmin üst kısmında gösterdiğim yerdeki ölçü değerlerinin de değiştiğini göreceksiniz. O ölçülere bakarak seçim çerçevenizin tam kare olup olmadığını görebilirsiniz. Bu resimde çerçevemizi 700x700 pixel olarak ayarladığımızı görebilirsiniz. Kırpmak için seçim çerçevenizi ayarladıysanız o zaman Ctrl+Y (kontrol ve Y tuşlarına birlikte basmak) yaparak kırpma işlemini bitiriyoruz. Ctrl+Y crop alanını alır diğer yerleri atar.

croplanmis resim

Böylece kırpma (cop) işlemini ve kırpılacak yeri kırpmadan önce ölçüsünü görmeyi ve ayarlamayı öğrendiniz. Simdi arka plan ölçüsü ve rengi nasıl ayarlanır onu görelim.

IrfanView'de Resmin Arka Planını Ayarlamak (Canvas)

Yukarıdaki crop işlemiyle 700x700px ölçülerinde kare bir resim elde ettik. Şimdi bunun arka plan rengini beyaz yapalım ve her kenara da 25 pixellik beyaz boşluk verelim. Hem yanlardan hem de alt ve üstten 25'er piksel beyaz boşluk istediğimize göre arka fonda 750x750 pixellik bir canvas ihtiyacımız var demektir.

irfanview canvas menüsü

Resmin arka planını ayarlamak için üstteki menülerden Image'a tıklayıp açılan pencereden Change Canvas Size'ı seçiyoruz. Dilerseniz Shift+V kısayol tuşlarıyla klavyenizden de açabilirsiniz. Aşağıdaki ekran açılacaktır.

irfanview canvas ekranı

Yukarıdaki ekranı inceleyiniz. Size iki şekilde arka plan ölçüsünü ayarlama imkanı verir. Metod1'de sağ-sol-alt-üst kenarlara göre değer girerek ölçeklendirme yapabilirsiniz. Bizim ölçeklendirmek istediğimiz resim 700x700px idi. Bu birinci metod ile alt-üst-sol-sağ değerlerin hepsine 25 verirsek tüm bu kenarlara 25 pixellik düz renk ekleyecek. Hangi rengi eklemesini istiyorsak sağ kısımda göreceğiniz Canvas Color kısmını tıklayarak renk seçebilirsiniz.

İkinci metod ise resmi merkeze (Center) alıp ölçüleri 750x750 olarak vermektir. Resimde bu ikinci metodun seçili olduğuna dikkat ediniz. Renk olarak da beyazı seçtik. Center seçme nedenimiz resmin hem alt ve üstünde hem de yanlarında eşit olarak 25 px lik beyaz boşluk istememizdir. Eğer Center değil de örneğin Middle Top'u seçersek resim yatay eksende ortalanır ancak dikey eksende üst kısmı sırfırlayıp Canvas'ı sadece alta verir. Dolayısıyla resmimizin yüksekliği 700 ise biz 750 pixellik Middle Top'a göre Canvas istersek bu sefer üste hiç boşluk bırakmadan alta 50 pixellik beyaz boşluk bırakır. Çünkü şunu demiş oluyoruz. 700 pixellik bu resmi arka fonu beyaz olacak şekilde 750 pixele çıkart ama bunu resim üstte kalacak şekilde yap.

Biz yine Center seçimi yapalım. Canvas uyguladığımızda aşağıda göreceğiniz resmi elde ederiz. Yani ana resmimiz ortada ve tüm çevresinde ise 25'er pixellik beyaz boşluk.

irfanview canvas uygulanmış resim

Resimlerle işiniz bitince sadece klavyenizden S tuşuna basmanız yeterli. (Save yani Kaydet'in baş harfi.) Resme isim verip istediğiniz klasöre kaydedebilirsiniz. Default olarak .jpg (jpeg dosyası) olarak kaydedecektir. İsterseniz değiştirip başka image dosya formatlarında da kaydedebilirsiniz (örneğin png).

irfanview resim kayıt

Resmi kaydederken sağ taraftan jpeg kalitesini de optimize edebilirsiniz. Ben göreceğiniz gibi 90 değerini verdim. Resimde kalite kaybı olmadan %10 daha fazla sıkıştıracak ve resmin dosya büyüklüğü düşecek. IrfanView'i tercih etmemin en büyük nedenlerinden biri resimlerde kalite kaybı olmadan dosya boyutunu çok düşürebilmesi. Harika bir iş başarıyor. Böylece web sitelerimiz daha hızlı açılıyor. 85'in altına düşmenizi önermem.

E-ticaret sitelerinde ürün resimleri genellikle kare içinde yer alır. (İstisna olarak modaya yönelik çoğunlukla giysi satılan sitelerde boyuna dikdörtgen şeklindedir.) Resimlerin hep aynı ölçülerdeki kare veya dikdörtgen içinde olmaları ürünlerin katalog görünümünde yan yana ve alt alta geldiklerinde simetrik ve düzgün görünmeleri içindir. Böylece sitede tutarlılık ve güzel bir gönünüm sağlanır. Ara boşlukları da eşit olur.

Günümüzde bir çok e-ticaret sitesi resimlerin 1500x1500 pixel kare içinde olmasını ister. Çözünürlüğü de kimisi 72 dpi kimisi en az 96 dpi ister. İnternette resimlerin çabuk açılması için 72 veya 96 DPI olması idealken kağıda veya bez afiş gibi yerlere basılacak resimler ise asgari 240-300 dpi olmalıdır. Marka tescilinde TPE markanızın görselini 300 dpi ister. Şimdi gelin bunları nasıl yapacağımızı görelim.

E-ticaret sitenize eklemek istediğiniz bir resim var ancak resim yatay dikdörtgen formatında çekilmiş. Üstelik 1500 pixelden hayli büyük olduğunu düşünelim. Bu resmi 1500x1500 pixellik bir kare içine almak ve çözünürlüğünü de 96 dpi olarak ayarlamak istiyorsunuz. Aşağıda bunu nasıl kolayca yapabileceğinizi gösteriyorum. Haydi başlayalım.

örnek resim1

Ürünümüze ait bulduğumuz resim yukarıdaki gibi kenarlıklı (border) ve enine bir ürün resmi olsun. Bunun eninin de 1500 pixelin çok üstünde olduğunu düşünelim. Hem bu kenarlıktan kurtulalım, hem 1500 pixellik kare içine alalım, karenin iç rengi beyaz olsun ve çözünürlüğümüzü de 96 dpi olarak ayarlayalım.

1. Birinci adım olarak resmimizi IrfanView'de açalım ve kenarlıklardan kurtulmak için kenar çizgilerini dışarıda bırakacak şekilde resmimizi kroplayalım. Bunun nasıl yapılacağını yukarıda kroplama bölümünde resimli olarak göstermiştim bu nedenle artık burada resimli anlatmıyorum.

2. İkinci adım olarak Ctrl+R tuşlarına birlikte basalım veya üstteki Image menüsünden Resize / Resample... bölümünü seçelim.

örnek resim2

Resize'ı seçtikten sonra alttaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede resmimize ait istediğimiz yeni ayarları veriyoruz. Bu resimde genişlik yükseklikten büyük yani enine bir resim olduğundan resmin genişlik değerini 1500 pixel olarak belirliyoruz, boyunu ise orantılı olarak otomatik ayarlamasını istiyoruz. Eğer boyuna bir resim olsaydı bu sefer yükseklik değerini 1500 verecektik ve genişliği buna göre ayarlayacaktı.

örnek resim3

Yukarıdaki resmi inceleyelim. Set new size: olan yerin seçili ve Width değerinin 1500 olduğuna dikkat ediniz. O bölümün altındaki Preserve aspect ratio kısmının da tıklı yani seçili olduğuna dikkat ediniz. Bu bölüm tıklı olduğunda siz genişlik değerini girdiğinizde yüksekliği otomatik olarak kendisi ayarlar. Preserve aspect ratio kısmının hemen altında Apply sharpen after Resample kutucuğunu göreceksiniz. Bazı resimlerde resmin genişlik veya yükseklik değeriyle oynadığınızda resmin keskinliğini kaybettiğini göreceksiniz. Bu kutucuğu işaretlerseniz yeniden ölçeklendirmeden sonra resme ayrıca keskinlik ekler. Biz şu anda bu kutucuğu tıklamadık. Eğer ölçeklendirmeden sonra resim size daha az keskin görünürse Shift+S tuşlarına basarak sonradan da keskinleştirebilirsiniz. Son olarak sol en alt kısımdaki DPI: değerinin de 96 olduğuna dikkat ediniz. İşte böylece resmimiz bu yeni değerlere göre IrfanView tarafından yeniden ölçeklenecek.

3. Şimdi elimizde genişliği 1500 pixel olan yüksekliği buna göre orantılı ayarlanmış ve 96 DPI çözünürlükte yeni resmimiz var. Bundan sonra canvas yani arka plan özelliklerini değiştirerek 1500x1500 pixellik beyaz arka fon rengine sahip (white background color) bir resim elde etmemiz gerekiyor. Bunu nasıl yapacağımızı yukarıda Canvas bölümünde anlatmıştık. Kısaca tekrar edecek olursak üst menüden Image > Change canvas size... yolunu izleyerek veya Shift+V klavye kısayolunu kullanarak Canvas penceremizi açıyoruz.

örnek resim4

Açılacak olan yukarıdaki resimdeki gibi bir pencere olacaktır. Burada Method 2 kısmını seçip Width ve Height değerlerinin her ikisini de 1500 olarak belirliyoruz. Resmin hem yatayda hem dikeyde ortalanması için alt kısımdan Center'ı seçiyoruz. Son olarak sağ taraftaki Canvas Color'u da beyaz olarak seçip OK butonuna basıyoruz. Böylece 1500x1500 pixellik beyaz bir kare içinde ortalanmış aşağıdaki gibi bir resmimiz oluyor.

örnek resim5

Son olarak S tuşuna basıp kaydediyoruz. Yukarıdaki resimde benim bloğumun arka fon rengi de beyaz olduğundan beyaz kare içindeki resmin sınırlarını görmeniz için ben resme siyah çerçeve (border) verdim. Yoksa normalde yukarıdaki işlemlerin sonunda böyle bir siyah çerçeve olmayacak. Bu arada bazen de resminize benim burada gerek duyduğum gibi çerçeve vermek isteyebilirsiniz. Bunun için resmi IrfanView'de açıp üst menüden Image > Add border/frame yolunu izleyerek çeşitli hazır çerçevelerden seçip çerçevelerin kalınlıklarını ve renklerini de belirleyerek istediğiniz gibi çerçeve de verebilirsiniz.

Değerli okurlarım, dostlarım. Bu bölümde bir tek resim üzerinde nasıl düzenleme ve ölçeklendirme yapacağımızı gördük. Peki diyelim ki 100 tane ürün resmi geldi. bu resimlerin her biriyle böyle tek tek mi uğraşacaksınız? Tüm resimlere toplu olarak yapılamıyor mu? Tabi ki cevabımız evet. Bunları toplu olarak hem 1500 pixel olarak ölçeklendirmek, hem 1500'lük kare içine almak, hem de çözünürlüklerini 96 dpi yapmak mümkün. IrfanView size saniyeler içinde yüzlerce resmi birden topluca değiştirme imkanı sunuyor. Yukarıda bir tek resim için anlattığımız her şeyi yüzlerce resim için toplu olarak da uygulayabilirsiniz. Hatta bitmedi; bu yüzlerce resmin adlarını da toplu olarak değiştirebilirsiniz.

IrfanView kullanarak resimleri toplu olarak düzenlemek ayrı bir blog yazımız olsun. O yazıda görüşmek üzere hoşça kalın. Kendinize iyi bakın.

Bunları Okudunuz mu?
BDDK Kararı İle Kur Baskılanabilir mi?

BDDK Kararı İle Kur Baskılanabilir mi?

İş Dünyası   28.06.2022   957

Türkiye Ekonomisi'nde bazı önemli kararlar var ki sebep ve sonuçlarıyla incelenip tarihe not düşülmeli. İşte geçen hafta sonu Cuma günü akşamında gelen BDDK kararı da bunlardan biri. İleride bu günler tekrar incelendiğinde örnek olay olarak incelenebileceğinden bloğuma koymak istedim.

Bu Şiir Bir Efsane: Gün Gelir / Ağzına Sağlık Kalemine Sağlık Yüreğine Sağlık Nilgün Bodur

İş Dünyası   04.06.2018   19848

Tam da bir önceki yazımda kibirinden yanına yaklaşılmayan plaza çocuklarına serzenişte bulunmuşken LinkedIn'de gördüğüm bu paylaşım cuk oturdu. Öyle sevdim, öyle sevdim ki bu şiiri tekrar tekrar dinledim.

Böyle Giderse, Gelecekte Uçan Kelleler Büyük İşadamlarının Olacak

İş Dünyası   04.05.2012   6074

Piyasalar teker teker büyüklerin eline geçiyor ve küçükler ya onlara satılmak veya kapanmak zorunda bırakılıyor. Büyük işletmeler, tüm piyasaları ele geçirip mutlu sona ulaşacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yakında büyük hiper marketlerin yağmalandığını görebiliriz. Birilerinin sefahat, diğerlerinin sefalet içinde yaşadığı hiçbir sistem kendini müdafaa ve hayatiyetini muhafaza edemez.

IrfanView, irfanview, IrfanView nedir, IrfanView nasıl kullanılır, IrfanView resmi düzenlemek, IrfanView resmi ölçeklendirmek, IrfanView resmi kroplamak, IrfanView crop, IrfanView arka planı düzenlemek, IrfanView canvas size, IrfanView çözünürlük ayarları, IrfanView çözünürlük değiştirmek, IrfanView arka fonu beyaz yapmak,

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.