logo
Seyahat   12.05.2021   1974

Emirgan Korusu Tanıtım Yazısı Fotoblog

Bu Yazıyı Paylaş:

Kıymetli dostlarım! Bu yazımda bol fotoğraf az laf var. Bu stile fotoblog diyelim. Yazıdaki birçok resmi tıklayarak karşınıza çıkacak olan sayfadan yüksek çözünürlükte indirebilirsiniz. Resimlerin fotoğrafçı telif hakları bana aittir. Fotoğrafçı telif hakkı açısından endişe duymadan özgürce kullanabilirsiniz.

Nisan ayı başından sonuna İstanbul'da "Lale Zamanı". Lalelerin en güzel halini Emirgan Korusu'nda görebilirsiniz. Özellikle köşklerin etrafındaki lale bahçeleri ender tanık olabileceğiniz güzelliklerden.

Emirgan ve Laleler
Bu kolaj çalışmasındaki tüm resimleri tek tek ve büyük olarak görmek için yukarıdaki resme tıklayın.

Mart ayı ortalarından nisan sonuna kadar muhteşem lale bahçelerinin seyrine doyum olmuyor. Evlenecek çiftler de lale zamanı geçmeden Emirgan Korusu'nun birbirinden güzel köşelerinde gelin-damat fotoğrafları çekilebilirler. Yılın her zamanı güzel olmakla birlikte yazın, hele ki hafta sonları çok kalabalık olduğundan çok önermiyorum. İsterseniz yürüyüş ve spor amaçlı, isterseniz kahvaltı veya piknik yapmak için bu güzide yeri özellikle ilkbaharın başlangıcından sonbahar sonuna kadar kaçırmayın derim.

Emirgan Parkı Spor Alanları
Emirgan Korusu'nda açık hava spor ve yürüyüş alanları bulunuyor.

Emirgan Adı Nereden Geliyor?

IV. Murad zamanında Safeviler Osmanlı sınırlarını aşıp topraklarımızı yağmalamaya başlar. Bunun üzerine IV Murad Safevilere karşı sefere girişir ve ordunun başında padişah olduğu halde Revan'a doğru yürüyüşe geçilir. Revan Kalesi kuşatılır ancak Safeviler ve kale kumandanı Tahmasb başarıyla direnir. 8 günlük kuşatmanın ardından kale hala alınamaz. Bunun üzerine IV. Murad büyük bir umumi taarruz emri verir, fakat bunu haber alan kale muhafızı Tahmasb kaleyi IV. Murad'a teslim edeceğini bildirir ve teslim olur. IV. Murad, kalesini başarıyla savunan bu kumandanı affeder ve ödüllendirir. İstanul'a gelen Tahmasb'ın adı Emirguneoğlu Yusuf Paşa olarak değişir. Padişah ona hem paşalık hem vezirlik rütbesi tanır ve şimdiki Emirgan Korusu'nun olduğu Feridun Bey bahçelerini bağışlar. Emirgan adı tarihteki bu Emirgüneoğlu Yusuf Paşa'dan gelir.

Emirgan Korusu Sarı Köşk
Sarı Köşk'ün diğer resimlerini tek tek ve büyük olarak görmek için resme tıklayın.

Osmanlı Padişahı Abdülaziz döneminde Mısır hıdivi olan İsmail Paşa'ya tahsis edilir ve paşa da burada 3 köşk yaptırır. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk.

Resimdeki Sarı Köşk özellikle Osmanlı devlet adamlarının ikameti olarak kullanılır. Günümüzde etrafındaki laleler, önündeki şelaleli havuz ve yemyeşil ağaçlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Alt resimde ise Beyaz Köşk'ü Görüyorsunuz.

Emirgan Korusu Beyaz Köşk
Beyaz Köşk'ün diğer resimlerini tek tek ve büyük olarak görmek için resme tıklayın.

Emirgan Korusu sabah 06:00'da açılıyor. Ben bu fotoğrafları çektiğimde sabah saat 06:30'da korudaydım. Benim gibi fotoğraf çekmek için gelen birkaç kişi ve koşu yapan birkaç kişiden başka kimsecikler yoktu. Siz de sabah erkenden giderseniz bence en dingin ve muhteşem anlarını yakalayacaksınız. Etrafta neşeyle koşuşturan sincaplar, mis gibi çiçek ve doğa kokusu ile kuş cıvıltıları ruhunuza iyi gelecek.

Emirgan Korusunda Sincaplar
Emirgan Korusu'nda etrafta neşeyle koşuşturan sincaplar. Bu sevimli dostlarımız için yanınızda ceviz, fındık, fıstık bulundurun.

Sabah ilk olarak parkı güzelce gezip yürüyüş yaptıktan sonra nefis bir kahvaltıya ne dersiniz? Koruda birçok piknik masası ve kamelya mevcut. Köşkler Beltur tarafından işletiliyor ve köşklerde de kahvaltı yapabilirsiniz. Dilerseniz arabanıza kamp koltuklarınızı ve kitabınızı alıp koruya gelerek beğendiğiniz bir manzaraya karşı da kahvaltınızı yapabilirsiniz. Tabi ki mangal yasak. Evde hazırladığınız sandviçleriniz ve içeceklerinizle doğayla baş başa güzel bir kahvaltı ne güzel olur.

Emirgan Korusunda Kamelyalar
Emirgan Korusu'nda fotoğraf çektirmek için de birbirinden güzel yerler var.

Tabi ki çocuklar da unutulmamış. Siz çayınızı kahvenizi içip sohbet eder veya kitabınızı okurken çocuklarınız da parktaki oyun alanlarında güzel zaman geçirebilirler.

Emirgan Korusunda Çocuk Parkları
Emirgan Korusu'nda çocuk parkları ve oyun alanları da bulunuyor.

Gelin-Damat fotoğrafları çekmek için de Emirgan Korusu İstanbul'un en güzide mekanlarından biri. Hafta içi ve sabah saatlerini öneririm. Hafta sonu ise kalabalıktan ve kadraja giren diğer insanlarla uğraşmaktan tadınız kaçabilir. Emirgan parkı gelin-damat adayları için birbirinden güzel onlarca alternatif sunuyor. Köşklerin içinde çekim yapmak yasak. Önceden izin alıp ücret ödenmesi gerekiyor. Dış mekanlarda gelin-damat çekimi bu yazının yayını tarihinde serbest idi. Güncel durumu sormanızı öneririm.

Emirgan Korusunda Gelin Damat Fotoğrafları Çekimi
Emirgan Korusu'nda Gelin Damat Fotoğrafları Çekimi için bir çok güzel alternatif yer var. İşte bunlardan biri.

Gelin-Damat fotoğraf çekimlerinde gelinlikle dolaşmak oldukça güç. Yıldız Parkı'nda gelin damat çekimi nispeten daha kolay, çünkü arabanızla farklı çekim noktalarının yakınına kadar gidip yola kısa süreli park ederek çekim yapılabiliyor. Ancak Emirgan Korusu'nda aracınızı otoparka park edip farklı noktaların her birine gelinlikle yürümek oldukça zor. Gelin-damat adayları bu hususu düşünerek yürüyüşe uygun yedek ayakkabı ve gelinliği toplayacak yardımcı kişileri de düşünmeli.

Emirgan Korusunda Gelin Damat Fotoğrafları Çekimi
Emirgan Korusu'nda Gelin Damat Fotoğrafları Çekimi için bu tarihi görünümlü çeşmeler de güzel birer fon oluşturuyor.

Sırası gelmişken şunları da söylemeliyim; Özellikle bahar aylarından sonbahar ortalarına kadar olan düğün sezonunda eline fotoğraf makinası alan herkes düğün ve gelin-damat fotoğrafçılığına hevesleniyor. Gelin-damat ve düğün fotoğraflarınız belki de hayatınızın en önemli fotoğrafları olacak. Çocuklarınıza ve torunlarınıza bırakacağınız çok önemli ve değerli anların belgeleri bunlar. Bu nedenle fotoğrafçınızın bilgili, deneyimli ve işinin ehli olması gerekiyor.

Günün ortasında sert güneş ışığının ve koyu siyah gölgelerin sebep olduğu çirkin resimler. Parıl parıl parlayan gelin-damat yüzleri ve tüm detayları kaybolmuş gelinlik - damatlıkları görünce insan üzülüyor. Halbuki difüzör, reflektör ve mobil flaşlarla birlikte deneyimli asistanlar eşliğinde bunları önlemek ve harika fotoğraflar elde etmek mümkün. Eğer işinin ehli ve iş ahlakı olan fotoğrafçılarla çalışırsanız bu güzel anlarınızı gelecek nesillere harika fotoğraflarla taşıyabilirsiniz. Bu yazının amacı reklam yapmak değil ama Gelin Damat fotoğraf çekimi için benimle irtibata geçebilirsiniz. Tel: 0212 441 1190 veya iletişim bölümünden form ile ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu Lale Bahçeleri
Emirgan Korusu'nda Beyaz Köşk'ün altındaki lale bahçesi.

Emirgan Korusu içinde otopark, güvenlik ve tuvalet hizmetleri oldukça iyi. Engelli otopark alanları ayrılmış. Ben sabah erken gittiğimden doğal olarak otoparklar boştu. Tuvaletlerin temizliği ise görevlileri tebrik etmemizi gerektirecek cinsten. Tuvaletleri o kadar temiz beklemiyordum 5 yıldız üzerinden 5 yıldız idi. Tuvalet kağıtları, sıvı el sabunları, kağıt havlular ve dezenfektanlar hepsi tam ve yerli yerindeydi. Tabi yazın ve hafta sonunun kalabalığında ne olur bilinmez. Ben bu halini gördüm ya, şunu söyleyebilirim ki eğer Emirgan Korusu'na giden herkes sorumluluğunu bilir, çöpünü dikkatlice toplar ve çöp kutularına atar, çiçekleri koparmaz ve medeni bir insana yakışır şekilde davranırsa, bu güzide mekan İstanbul'da bir cennet köşesi gibi kalır.

Emirgan Korusu Lale Bahçeleri
Emirgan Korusu'nda sarı laleler.

Yazımın başında belirttiğim gibi Emirgan'ın ve korudaki köşklerin tarihi Osmanlı'ya dayanıyor. Daha çok Osmanlı paşaları ve devlet adamlarına tahsis edilen koru ve köşkler 1940'lara kadar normal İstanbul halkının girip gezebileceği yerler değilmiş. Türkiye'de devletçiliğin altın yıllarından olan 1940'da dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar zamanında o zamanki sahiplerinden alınıp kamulaştırılmış ve İstanbul halkının hizmetine sunulmuş. Buradan sermaye sevici kapitalistlere de bir gönderme yapmak istiyorum. Ey özelleştime seviciler; Eğer bu kamulaştırma yapılmamış olsaydı acaba burası şimdiki gibi halkımızın kullanımına açık bir cennet köşesi olarak mı kalırdı, yoksa bilmem hangi görgüsüz mütayitin Emirgan Bilmem Ne Evleri olarak zenginler sınıfına peşkeş çekeceği ve sıradan halkın asla girmeyeceği bir sınıfsal ayrım ikonuna mı dönüşürdü?

Bu güzel yeri bizlere bırakanlara ve bugün de bakımından temizliğine, peyzajından güvenliğine kadar hizmet veren tüm emekçilerine teşekkürlerimizle.

Bunları Okudunuz mu?
Tarkan Geççek Şarkısıyla Youtuber ve Influencer'lara Bereket Getirdi. Seo Açısından İnceleme

Tarkan Geççek Şarkısıyla Youtuber ve Influencer'lara Bereket Getirdi. Seo Açısından İnceleme

İş Dünyası   19.02.2022   833

Tarkan kelimesinin Google verilerine göre aranma kapasitesi Ocak 2022'de 135.000 idi. Şubat ayı bunu katlayacağa benzer. Veri geldiğinde paylaşırım. Tarkan'ın Geççek klibi yayınlanır yayınlanmaz Youtube'da 10 milyon üstü izlenme ile Trendlerde bir numaraya çıktı. Tabi bu fırsatı kaçırmayan Youtuber'lara da yaradı. Hazır Tarkan ve Geççek kelimeleri bu kadar aranırken onlar da bu başlıkla içerik üretmeye ve başladılar.

Benim Adım SORONA

Benim Adım SORONA

Her Telden   28.03.2020   1570

Benim Adım SORONA Şu sıralar çok korktuğunuz CORONA'nın kuzeniyim. Kuzen Corona 'ciğere' yapışıyor ben ise 'beyne' yapışıyorum. Aslında ilk beni görevlendireceklerdi Dünya'da salgın yaratmak için ama son anda yırttım.

Gel de Bu Ülkede E-Ticaret Yap. Yeni Mesafeli Satış Yönetmeliğinin Getirdikleri

E-ticaret   15.03.2011   5997

6 Mart 2011 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 27866 sayılı Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliği Türkiye’de e-ticareti yapılamaz hale getiren, ticareti tamamen ciddiyetsiz kılan, e-ticaret firmalarını tamamen tüketicinin insafına terk eden ve kamu vicdanına aykırı acilen düzeltilmesi gereken maddelerle doludur

emirgan korusu, emirgan parkı, emirgan istanbul, lale zamanı, lale bahçeleri, istanbul lale zamanı, emirgan köşkleri, emirgan sarı köşk, emirgan pembe köşk, emirgan beyaz köşk, gelin damat fotoğrafları, düğün fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafları için mekanlar, emirgan gelin damat çekimi,

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.