logo
E-ticaret   09.03.2020   2846

Evde Üretilen Ürünlerin Satışı İçin Ücretsiz, Masrafsız ve Komisyonsuz Mağaza Hizmeti Veren Evimizde.com Pazaryeri Açıldı

Bu Yazıyı Paylaş:

Değerli okurlarım, sevgili dostlar. Bugün bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Evimizde.com sitemizin "Evde Üretilen Ürünlere Özel Ücretsiz ve Komisyonsuz Mağaza" bölümünü yayınladım. Ev yapımı ürünlerin hiçbir mağaza açılış ücreti, mağaza kirası veya satış komisyonu ödenmeksizin satılabileceği "Evimizde.com pazaryerinde hemen mağazanızı açıp aynı gün satışa başlayabilirsiniz. Mağaza açılışı ile mağazanıza ürün yükleme formlarını olabildiğince basit tuttum. Bilgisayar veya cep telefonundan yazı yazabilen herkesin kolaylıkla mağazasını açabileceği ve ürünlerini yükleyip satışa başlayabileceği formatta.

Ülkemizin kalkınması için "evlerdeki atıl iş gücü"nün üretime yönelmesi çok önemli. Ticari işletmeler kurabilmek için sermaye, bilgi, emek ve çevre (network) gerekli. Ancak ülkemizde pek çok kişi bunlardan sadece emek kısmına sahip. Sermaye, ticaret veya üretim bilgisi ve ürettiğini pazarlayabilecek çevreden mahrum milyonlarca insan var.

Ben bu projeyi üretim için kendi emeği ve işyeri olarak kendi evinden başka bir şeyi olmayan kişilere bir imkan olması için yaptım. Ben de uzun yıllar önce evden çalışarak başlamıştım ve ilk sermayemi de evdeki ikinci el kitaplarımı satarak temin etmiştim. Umuyorum ki evde ürettiği ürünleri satarak başlayan evimizde.com pazaryerinin değerli satıcıları işlerini geliştirirler, artık eve sığmaz olur ve kendi işletmelerini kurarak yeni iş alanları yaratırlar, başkalarına iş verirler, devletimize de gelir sağlarlar.

Bildiğiniz gibi iki ay kadar önce Evimizde.com sitemizde "evden çalışanlara özel ücretsiz seri ilan servisi"ni başlatmıştık. Bu pazaryeri modelinin ondan ne farkı var? Fark şu. Seri ilanlar bölümünde "Evde çocuk bakarım", "Evde ders veririm", "Toplantı ve günleriniz için evimde her türlü yemeği yaparım" şeklinde ilanlar verilebiliyor. Evde çocuk bakacak, evde ders verecek kişinin satacak bir ürünü yok. Peki ya evde atkı bere veya kazak ören kişiler bu ürünlerinin hepsi için ayrı ayrı seri ilan mı verecek? "Evde örgü işleri yaparım" şeklinde ilan verseler çok işe yaramaz. Fakat istedikleri isimle bir mağaza açıp bu mağazaya ördükleri bir atkı-berenin, bir hırkanın, bir kazağın ayrı ayrı ürün girişlerini yapıp ayrı ayrı özelliklerini ve fiyatını belirterek satışa sunsalar hoş olmaz mı? İşte pazaryeri bölümü bunun için yapıldı.

Haydi gelin kısaca evimizde.com pazaryeri bölümünde neler satabilirsiniz kısaca bakalım.

Örgü İşleri
Yukarıda da bahsettiğim gibi örgü işleri mağaza için çok uygun ürünler. Hırka, süveter, kazak, atkı, bere, patik, paspas gibi ne tür örgü işleri yapıyorsanız güzel çekilmiş resimleri ve ürün açıklamaları ile mağazanıza koyabilirsiniz. Hatta örme çantalar, örme oyuncak bebekler de bugünlerde çok revaçta. Sipariş üzerine üretim yapıyorsanız bunu belirtebilir ve kaç iş günü içinde üreteceğinizi ürün açıklamanıza girebilirsiniz. Çeşitli kumaşlardan giysiler tasarlayıp dikiyorsanız bunları da mağazanızda satışa koyabilir ve sipariş alabilirsiniz. Sipariş üzerine örme veya kumaş giysiler üretenlerin işini kolaylaştırmak için ölçü alma tablolarını da hazırlıyorum. Yakında siteye koyarım. Böylece hem müşterileriniz hem siz "üzerime olmadı", "uzun geldi - kısa geldi" derdinden kurtulursunuz. Efendim müessesemizde hizmette sınır yok 😀

Yiyecek & İçecekler
Ev yemekleri de mağazanızda satışa sunabileceğiniz güzel bir kategori. Yaprak sarması, dolma, içli köfte, erişte, mantı, ev yapımı şalgam suyu, doğum günü pastaları, ev baklavası, börek çeşitleri, ev kurabiyeleri, ev yapımı reçeller, ev yapımı turşular, ev tarhanası, salça, koruk suyu, kekik suyu gibi pek çok yiyecek ve içeceği mağazanızda satışa koyabilirsiniz. Bunların kilogram fiyatını belirterek satış açabilirsiniz. Börek veya baklavanızı tepsi usulü satıyorsanız ortalama bir tepsinin kaç kg geldiği gibi bilgileri de ürün açıklamasına yazabilirsiniz. Ürün açıklaması bölümünü olabildiğince geniş olarak kullanın ki müşterilerinizin kafasında ürünle ilgili hiçbir soru işareti kalmasın. Kullandığınız una, yağa şekere kadar yazın.

El Sanatları
El sanatları da ihmal edilmemeli değil mi? Bunun da ayrı kategorisi var. Seri ilan bölümümüzde dikkatimi çekmişti. Bir ilan sahibi çok güzel heykeller yapıyor. Instagram hesabını incelediğimde birbirinden güzel birçok heykelini gördüm. Bunların her biri ayrı ürün olarak mağazasında açılabilir. Evinizde resim, gravür, ebru, hat, heykel gibi sanat eserleri yapıyorsanız bu bölüm tam size göre. Ayrıca el sanatları da olabilir. Evde yapılan halılar, kilimler, ahşap ürünleri, hatta takılar yapıp mağazanızda satabilirsiniz.

İkinci El Ev Eşyalarınız
Evinizde kullanmadığınız ne varsa satın! Çocuğunuz büyüdüğü için artık üzerine olmayan giysileri mi istersiniz, artık oynamadığı oyuncakları mı? Hatta eski ev eşyalarınızı da mağazanıza koyup satabilirsiniz. Ben test etmek amacıyla pazaryerinin ilk ürünü olarak bir kitaplık koydum. İş yerimizde kullanmadığımız bir kitaplık vardı onun resmini çekip satışa koydum. Eminim sizin evinizde de artık kullanmadığınız ikinci el bir sürü eşya vardır. İkinci el eşya satarken ürünün ikinci el olduğunu belirtebileceğiniz bir alan yaptım. Aman ikinci el ürünlerde bunu belirtmeyi unutmayın.

Kitap, Müzik, DVD
Eski kitaplar, müzik albümleri, plaklar ve DVD'ler için de ayrı bir kategori var. Artık okumadığınız kitaplar ve albümleri uygun fiyatlarla satışa koymak bunlara ikinci bir hayat vermek gibi. Bırakın diğer insanlar da düşük fiyatlarla bunlardan istifade etsinler. Bunların satış geliri size yenilerini almak için bütçe de yaratacaktır.

Pazaryeri bölümünü kurarken benim aklıma gelenler ilk etapta bu kategorilerdi. Eminim ürünler girilmeye başlandıkça pek çok kategoriye daha ihtiyaç olacaktır. Şimdi çok az vaktinizi alarak ürün girişlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaç cümle ile bahsedeyim.

Mağazanıza Ürün Girerken Bunlara Dikkat Edin

Ürün resimlerinin kalitesi satışlarda çok etkili. Mağazaya ürün girişi konusunda evimizde.com'da eğitim dokümanları yayınlayacağım. Kaliteli ürün resimlerinin nasıl olması gerektiği orada anlatılacak ama hemen söylemeliyim ki ürünlerin güzel aydınlatılmış bir ortamda çekilmiş net resimlere sahip olması çok önemli. Karanlık, bulanık resimli ürünler onaylanmayacaktır. Arka fon mümkün olduğunca açık renk olmalı ve ürünün çevresinde dikkat dağıtan gereksiz objeler olmamalı. Ürünün resmi arka planın %85'inden az olmamalı. Yani koskoca bir arka plan içinde minicik bir ürün resmi olamaz.

Ürün açıklamaları olabildiğince geniş olmalı. Siz o ürünü alacak olsanız neler sorardınız? Siz de kendinizi müşterinizin yerine koyarak olabildiğince geniş şekilde akla gelebilecek soruları cevaplamalı ve ürününüzü açıklamalısınız. Ürünün ölçülerini, teslim süresini, kargonun kime ait olacağını, ödeme yöntemlerinizi (havale, kredi kartı, kapıda ödeme), iade ve değiştirme şartlarınızı belirtmelisiniz. Ürünlerinizin malzemeleri hakkında bilgi vermelisiniz. Örneğin örgü işlerinde kullanacağınız ipliğin çeşidini belirtmelisiniz. Bu bilgiler hem satışlarınızı olumlu etkileyecek hem de satış sonrası müşteri şikayetlerini en aza indirecektir.

Satış Yaptığımda Ürünü Nasıl Göndereceğim ve Ödememi Nasıl Alacağım?

Evimizde.com pazaryeri, alıcı ve satıcı arasında taraf değildir. Alıcı ve satıcı arasındaki alışverişe karışmaz. Alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven ilişkisi esastır. Ancak olası suistimallerin önüne geçilmesi de mümkündür. Güvenlik amacıyla her satıcının cep telefonuna bir şifre gönderiyor ve bu şifre ile o cep telefonunun o ürünleri satışa açan kişiye mi ait olduğunu tespit ediyoruz. Yani evimizde.com pazaryerindeki tüm satıcılar cep telefonu onaylı olmak zorunda. Bu bir güvenlik tedbiri. Güvenli alışveriş için diğer unsurları şöyle sıralayabiliriz.

PTT kargo ile kapıda ödeme ve ödemelerin posta çeki hesabına aktarılması.
Mağazanızda sattığınız ürünleri PTT kargo ile kapıda ödemeli gönderebilirsiniz. Bunun için herhangi bir PTT şubesinden bir posta çeki hesabı açtırın. Gönderdiğiniz ürün müşterinize teslim edildiğinde alıcından PTT tarafından sizin belirlediğiniz bedel tahsil edilerek posta çeki hesabınıza yatırılacaktır. Bu sistem alıcı için de güvenlidir. Sipariş edilen ürün yerine başka ürün gönderildiğinde satıcının gerçekte kim olduğu diğer özel kargolara oranla daha güvenli olarak tespit edilebilir.

Banka havalesi ödeme yöntemi.
Banka havalelerinde müşteri sipariş verdiği ürünün adını veya kodunu belirterek ödemesini yapar ve ileride doğacak anlaşmazlıklarda bu ödeme dekontu delil olarak kullanılabilir.

Iyzico'nun Iyzilink sistemiyle kredi kartından tahsilat ile de satış yapabilirsiniz.
Iyzico'nun iyzilink sistemi ister kurum ister birey olun, alıcınıza kredi kartı ile ödeme imkanı sunabilmenizi sağlıyor. Evimizde.com pazaryerindeki mağazanızdan Iyzilink sistemiyle kredi kartı ile de satış yapabilirsiniz. Iyzilink sistemini öğrenmek ve katılmak için linki yazının altına koyuyorum.

%100 Güvenli alışveriş istiyorsanız ürünü elden alın ve elden ödeme yapın.
Mağazada satıcıların şehir ve ilçe lokasyon bilgisi veriliyor. En güvenli yol olarak sizin şehrinizde olan bir satıcıdan ürünü kontrol ederek elden teslim alabilir elden ödeme yapabilirsiniz.

%100 güvenliğin bir başka yolu da ödemelerde sitemizi aracı yapmak olabilir. Alıcı ile satıcı anlaştıktan sonra, alıcı ödemesini satıcıya değil sitemize yapar. Ödemenin alındığını satıcıya bildiririz. Satıcı, ödemesini güvene almış olmanın rahatlığıyla ürünü üretir ve alıcıya gönderir. Alıcı ürünü alır, kontrol eder ve onaylar. Böylece alıcı da güvendedir. Onaylanmış alışverişin bedelini satıcıya aktarırız. Bu sistem güvenli olmakla birlikte, sitemize bunların takibi ve havale EFT gibi banka masrafları çıkaracağından ücretsiz olmayı hedefleyen bu modelimizde şu anda bunu yapmıyoruz. İşleyişi görüp mümkünse biz hiç karışmadan ve ücretsiz olarak pazaryerini yürüteceğiz. Belki opsiyonel olarak belli bir komisyon karşılılığında ileride düşünülebilir. Yani alışverişte alıcı ve satıcı birbirine bir türlü güvenemiyorsa "site üzerinden güvenli alışveriş" opsiyonunu seçebilirler. Biz bir güvenlik unsuru olacağımızdan satıcıdan alınacak küçük bir operasyon bedeli ile bu güven ortamını oluşturabiliriz. Doğal olarak bu bize hem personel hem de banka masrafı doğuracağından bu hizmeti ücretsiz veremeyiz.

Peki Bunu Neden Yapıyorum, Benim Karım Ne?

Bu projeyi hayata geçirmeden önce yakın akrabadan tutun da arkadaşlara kadar duyan herkeste şöyle bir tepki ile karşılaştım. "Hımmm, proje çok güzel ama sen ne kazanacaksın ki bu işten?"

İnanamıyorum! Bu kapitalist düzen herkesi mi esir almış? Kapitalizm ne der? Her birey kendi menfaati için çalışmalıdır. Çünkü herkes en iyi kendi menfaati için çalışır. Her birey kendi menfaati için çalışır ve kendini kalkındırırsa toplum da kalkınır.

Sevsinler. Hiç de öyle olmuyor. Bu bireysellik, bu kendini sevicilik ve sermaye sevicilik toplumları mutsuz ediyor. Güçlü olanın güçsüzü ezmesini, sömürmesini getiriyor. Ne pahasına olursa olsun çok para kazanmanın, hem de emek vermeden kolay yoldan para kazanmanın en büyük meziyet sayılmasını getiriyor. Ben ise şuna inanıyorum. "Herkes toplum için çalışırsa toplum kısa sürede kalkınır. Bireysellik yerine herkes birbirinin elinden tutar ve birbirine destek verirse tüm engeller kolayca aşılır." Ben hem web tasarımını hem de programlamasını biliyorum ve uzun süredir ekmeğimi bu işlerden kazanıyorum. Evimizde.com adlı bir sitemiz de uzun süredir vardı. Bunu evde emeğiyle bir şeyler üreten insanların istifadesine sunmamda anlaşılmayacak ne var, asıl ben bunu anlayamıyorum? Onlar üretiyorlar ve ürettiklerini satabilmek için bir mecraya ihtiyaçları var. Ben bunu yapabiliyorum ve işte bugün de yayında. Yaşadığı topluma karşılık beklemeden fayda sağlamak istemenin nesi anlaşılmıyor?

Son olarak bir ricam var. Ücretsiz olan bu hizmetimizin tanıtımı için desteğinizi beklerim. Ne kadar çok mağaza ve ürün olursa o kadar etkili olacak. Tek geliri pazaryerine alınacak reklamlar olacak ve o reklamların geliri pazaryerinin tanıtımına harcanarak evde üretip satan satıcılarımızın daha çok satış yapabilmesini ve kazanmasını sağlayacak. Evde ürün üretip satmak isteyebilecek yakınlarınıza bu yazıyı paylaşıp gönderirseniz memnun olurum.

Kredi kartı ile satış yapmak isteyecek satıcılarımız için Iyzico'nun Iyzilink sistemi hakkında bilgiyi burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Evimizde.com pazaryeri, evde bir şeyler üretip satmak isteyen herkese hayırlı olsun. Herkese bol satışlar dilerim.

Bunları Okudunuz mu?
Hayatta Kusursuzu Arayıp da Kendini Mutsuz Etme Üzerine Bir Karpuz Hikayesi

Hayatta Kusursuzu Arayıp da Kendini Mutsuz Etme Üzerine Bir Karpuz Hikayesi

İş Dünyası   19.04.2019   3110

Telsim'in Eski Genel Müdürü Oğuz Öncü'den 2001 yılında dinlemiştim. Uzan grubuna bağlı Star Digital'e girmiştim. İşe başladığım ilk günlerde oryantasyon toplantısındaki konuşmasında Oğuz Öncü orada bulunan gençlere şunları söyledi. Hayatınızda hiç bir karpuz istediğiniz gibi çıkmayacak. Ya kalın kabuklu olacak, ya ince kabuklu olacak, ya içi tam kırmızı olmayacak veya kırmızı olacak da tadı istediğiniz gibi olmayacak, ya çok çekirdekli olacak, ya büyük çekirdekli olacak...

E-Ticaret'de Kargo Bedava Kampanyaları Sektörün Kendi Ayağına Sıktığı Büyük Bir Hatadır

E-Ticaret'de Kargo Bedava Kampanyaları Sektörün Kendi Ayağına Sıktığı Büyük Bir Hatadır

E-ticaret   27.09.2017   4929

Kargonun Ayrı Bir Hizmet ve Kolaylık Olduğu Müşteriye Anlatılmalıydı. Kargo bedava kampanyaları sektördeki karlılığı ciddi şekilde düşürüyor. Tüketicilerde kargonun ayrı bir hizmet olduğu bilinci oluşturulmalıydı. Hiç kimse ödeyeceği küçük bir kargo bedeli yüzünden alışverişten vazgeçmez.

Sizin Kimliğinizle Dolandırıcılık Yapılmasını Önlemeniz Mümkün mü? Neler Yapılmalı?

Sizin Kimliğinizle Dolandırıcılık Yapılmasını Önlemeniz Mümkün mü? Neler Yapılmalı?

Her Telden   20.06.2021   1204

Başkasının kimliği kullanılarak yapılan dolandırıcılık vakalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Sizin kimlik bilgileriniz kullanılarak adınıza firma kurulabilir ve yüzbinlerce liralık ceza ve vergi borcu ile karşılaşabilirsiniz. Üzerinize telefon hattı alınabilir. Eviniz veya arabanız satılabilir. Peki bunları önlemek için ne yapılmalı? Bu yazımda bu sorunu ve çözüm yollarını anlatmak istiyorum.

pazaryeri, marketplace, ücretsiz mağaza, komisyonsuz mağaza, sıfır masrafla mağazanız olsun, kendi mağazanızı ücretsiz açın,

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.