logo
İş Dünyası   22.01.2020   3019

Evden Çalışmak İşsizliğinize Çare Olabilir. Evden Çalışanlara Destek Olmak İçin Ücretsiz İlan Servisi ve Ücretsiz Mağaza Hizmeti Evimizde.com'da.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bu yazının yayınlandığı tarihte Türkiye'de genç işsizlik oranı %27 idi. Her 4 gençten biri işsiz ve işsizlik çığ gibi büyüyecek. "Kamuda artık iş yok, iş için bize gelmeyin" demişti Cumhurbaşkanı Erdoğan. Maalesef artık özel sektörde de iş yok. Nasıl olsun? Satışlar dip yapmış, millet müşteri kapmak için birbirini yiyor, inanılmaz indirimler yapıyor, bu da ortada kar falan bırakmıyor. Özel sektör kazanacak ve yeni yatırımlar yapacak ki yeni iş sahaları açılsın ve istihdam artsın. Yakın bir gelecekte böyle bir durum gözükmüyor. Siz hiç şurada yeni fabrikalar açıldı diye üretime dair bir haber duyuyor musunuz? Bu durumda bırakın özel sektörün yeni istihdam yaratmasını, işten çıkartmaların daha da artmasından endişeliyim.

Değerli iş arayanlar ve bulamayanlar. Biliyorum Türkiye'de eğitim sistemi berbat. Çoğu kişi alanında iş bulamıyor ve eğitim aldığı konu haricinde işlere razı, fakat onu da bulamıyor. Bir önceki yazımda işsiz insanların ruh hallerini anlattım. Buradan okuyabilirsiniz. Bu karanlıktan bir an önce kurtulmak lazım. Her yeni gün yeni bir umutla kariyer sitelerinden, çoğuna geri dönülmeyeceğini ve bir cevap bile verilmeyeceğini bile bile iş başvurusu yapıp çaresizce beklemekten başka yapılabilecek bir şey var mı? Evet var!

Neden iş aramak yerine bir iş kurmuyorsunuz? "Nereden iş bulabilirim?" diye sormak yerine "Ne İş Yapabilirim" diye düşünseniz belki de size yeni ufuklar açacaktır. 2001 krizinde ben de benzer duruma düşmüştüm ve 6 ay kadar iş aradıktan sonra nereden iş bulabileceğimi düşünmek yerine, nasıl bir iş kurabilirim diye düşünmek bana yeni bir ufuk açtı. Hiç sermayem ve bir ofisim dahi olmadığı halde evden bir şeyler yaparak birkaç yıl içinde iş arayan konumundan iş veren konumuna geldim ve Allah'a şükür evimi arabamı dahi aldım. Siz de yapabilirsiniz. En azından işsizliğin verdiği moral bozukluğu ve parasızlık yerine cebinize para girer, bir işiniz olur, moraliniz düzelir, tabiri yerindeyse tekrar hayata dönersiniz. Lütfen aman be demeden önce bu yazıyı okumaya devam edin.

Bu yazının amacı kendi hikayemi anlatmak değil. Ama bakıyorum da ben hayatımda 4 kere evden çalışmışım ve hepsinde de para kazanmışım. Size cesaret ve moral vermesi bakımından kısa kısa bahsedeyim.

Evden çalıştığım ilk işimde daha 11 yaşındaydım. Ortaokulun ilk yılları. Polis olan babamın memuriyeti nedeniyle Adana Karataş'taydık. 15 kilometre mesafede Yemişli köyünden süt getirip bisikletle süt satıyordum. Önce elde satıyordum, sonra kazandığım parayla bisiklet alıp arkasına süt bidonunu koyacak kasa yaptırmıştım. İlk olarak günde 10 kilo ile başlayıp sonra günde 60 kilo süt satmaya kadar çıkmıştım ve bu işim yaz kış 3 sene devam etti. Okuldan sonra derslerimi yapıyor sonra köye gidip akşam sütlerini alıyor, aynı gün ilçeye gelip satıp bitiriyordum. Kalan olursa yoğurt veya peynir yapıyor, onları da satıyordum. Bazen hesaplıyordum da Polis memuru olan babamın maaşının yarısına yakın para kazanıyordum. Yıl 1983-85 idi.

Lise yıllarının başında İstanbul'a geldik. Babam emekli olmuştu ve bir emekli maaşıyla İstanbul'da geçinebilmenin imkanı yoktu. Ben de çalışmayı severim. Evimizin altında demir doğrama işi yapan Zadik usta vardı. Allah razı olsun yardımcı oldu ve onun iş yaptığı çevresinden Şişhane'de atölyesi olan Murat usta ile beni tanıştırdı. Murat usta bana bir pres makinası verdi. Bu presle o zamanlar walkman gibi çeşitli elektronik ürünlerde kullanılan jak adlı parçayı montaj işine başladım. Çeşitli küçük parçaları cımbızla üst üste koyup pres makinesinde basınca ürün oluşuyordu. Derslerden arta kalan zamanımda bu pres makinesiyle jak yapıyor ve parça başı ücret alıyordum. Hatırlıyorum o zamanlar tanesi 2.5 liraydı. Her hafta sonunda, o hafta yaptıklarımı Şişhane'deki atölyeye götürüyor, hem paramı hem de yeni malzemeleri alıyordum. Üniversiteye kadar bütün lise hayatım boyunca böyle evden iş yapmaya devam ettim. Bu pres makinesinin her basımında 2.5 lira geldiği için evde biz buna, para basma makinesi diyorduk. Lisede hem okuyup hem de böyle çalışarak hiç dershaneye gitmeden Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandım. İnsan böyle küçük yaştan beri çalışınca paranın da, alın terinin de değerini biliyor. Dershaneye para vermektense oturur evde çalışır kazanırım diyordum, öyle de oldu. Gençlerin daha lise yıllarından hem okuyup hem de çalışmalarından yanayım. Maalesef günümüzde pek çok genç, okulu bahane edip 25-26 yaşına kadar sadece okulla meşgul oluyor. İş ve hayat tecrübesi olmadan iş bulmaya çalışıyor. En iyi meslek "ana baba sponsorluğunda okula gidip gelmek olmuş." Neyse...

Üniversitedeyken yine bir yandan okuyup bir yandan evden çalışmaya devam ettim. Yıl 1991 idi. Bu sefer A.K.İ.S. Arayın Kitap İsteyin Servisi diğer adıyla Tele Kütüphane diye Kiralık Kitap Kulübü kurdum. Hem kütüphane aidatları hem de kitap kiraları ile 4 yıl bu işten geçimimi sağladım. Üniversite ikinci sınıfta evlenmiştim ve 4 yıl bu işten aile geçindirdik. Yine evden yapılan bir işti. Yani diyorum ki evden yapılan işle aile bile geçindirilebiliyor.

Üniversiteden sonra özel sektörde yöneticilikle geçen 10 seneden sonra 2001 krizinde işsiz kalmıştım. Tüm medya ve bankacılık sektörü krizdeydi ve hiç kimse yönetici aramıyordu. Medya sektöründeki dev firmalar normalde stajyerlerine ücret ödemedikleri halde sadece öğle yemeklerinden tasarruf etmek için bırakın yönetici almayı, artık stajyer bile almıyorlardı. 6 ay kadar iş aradıktan sonra yine evden bir şeyler yapamaz mıyım diye düşündüm ve ortaya Türkiye'nin ilk fırsat sitesi olan GununFirsati.com çıktı. Birkaç yıl içinde 1 milyona varan ziyaretçi sayısı ve 1 trilyona varan ciroya ulaşabildik. Hem A.K.İ.S hem de Günün Fırsatı'nın ilk zamanlarını ileride birer girişimcilik hikayesi olarak anlatmak isterim. Yeni yazılarımdan haberdar olmak isterseniz sosyal medyada takipçim olabilir veya alttaki mail listesine mailinizi bırakabilirsiniz.

Evet arkadaşlar. Evden çalışmak benim her parasız kalışımda imdadıma yetişmişti. Umarım sizin de öyle olur. Ben de bu konuda size yardımcı olacağım. Nasıl mı?

Bizim sitelerden Evimizde.com adlı sitede evden çalışanlar için ücretsiz ilan servisi başlattım. "Evde ne yapabilirim" ve "Müşteriyi nereden bulabilirim?" diye sorular aklınıza gelecektir.

Evimizde.com ilan servisi

Evden Çalışmak İstiyorum Ama Müşteriyi Nasıl Bulabilirim? Potansiyel Müşterilerim Beni Nasıl Bulacaklar?

Yukarıda bahsettiğim bu ilan servisimize ücretsiz olarak ilan verip sunduğunuz ürün ve hizmeti duyurabilirsiniz. İlanlar ücretsiz ve süre sınırlaması yok. Siz ilanınızı kaldırana kadar yayında kalıyor. Sadece bizim ilan servisimizle de sınırlı kalmayın. Letgo veya Sahibinden gibi yerlere de ilan verin. Evden sunduğunuz ürün veya hizmet uyuyorsa bionluk.com veya armut.com da evden çalışanlar için faydalı sitelerden. Bunların hepsini de değerlendirin.

Evde Ürettiğim Ürünleri Nerelerde Satabilirim?

Eğer evde bir ürün üretiyorsanız bu ürünleri satabileceğiniz çok güzel bir projemiz yine Evimizde.com'da başlıyor. Evde üretilmiş ürünlerin çeşitli kategorilerde satışa sunulacağı bir mağaza hizmeti. Evimizde.com'da kendi mağazanızı açın. Hiçbir mağaza ücreti ödemeyin. Hiçbir komisyon da ödemeyin. Şu anda internetteki online pazaryerlerinden ne farkı var? Farkı ne mağaza açılış ücreti veya kirası ne de satış komisyonu olmaması. İster 1 ürünle ister 100 ürünle mağazanızı açın ve sipariş almaya, ürün satmaya başlayın. 7 gün 24 saat siz ürünlerinizi kaldırana kadar yayında. Siparişleri telefon veya WhatsApp üzerinden alacaksınız. Evde yaptığınız yemeklerden (sarma, dolma, mantı, erişte, börek, içli köfte, şalgam suyu vb.) tutun da evde yaptığınız örgü işlerinize (kazak, hırka, atkı/bere, çarık/çorap, çeyizlik vb.) ve hatta evde yaptığınız sanat eserlerine (resim, tablo, takı, heykel, halı, kilim vb.) kadar her şeyi mağazanıza koyup satabilirsiniz. (İlan servisimiz başladı, mağaza servisimizin kodlaması devam ediyor bir hafta içinde açılacaktır.)

Zenginden Alıp Fakire Vereceğiz?

Peki sizin bundan kazancınız ne diye düşünebilirsiniz? Öncelikle belirteyim ki bu projeyi para kazanmak için kurmadım. Evden çalışmak tam 4 kere benim imdadıma yetişti ve sizin de belki kendi işinizi kurup günün birinde büyük bir firma sahibi olmanıza vesile olabilir. Bir önceki yazımda işsiz insanların ruh haline değinmiştim. Bunları okurken ah ah, vah vah deyip unutmak yerine "Ben bunun için ne yapabilirim?" diye düşündüm ve bu proje ortaya çıktı. Tabi ki bir projenin can suyu, o projenin geliri olması lazım ki büyüyebilsin. Hem ilan servisindeki ilanlara hem de mağazadaki ürün sayfalarına reklam ve sponsor banner alacağız. İlanlar ve mağazadaki ürünler fazlalaştıkça ziyaretçi sayısı da artacak. Böylece reklam gelirleri de artacak. Aldığımız reklamların gelirini biz de sitenin tanıtımına harcayacağız. Böylece sizin ilanlarınıza ve sunduğunuz ürünlere daha çok müşteri gelecek. Reklam veren firmanın parası var ve tanıtıma ihtiyacı var, sizinse paranız yok, müşteri bulmaya veya ürün satmaya ihtiyacınız var. İşte bu projede reklam verenden alıp sitenin pazarlama harcamalarında kullanarak sizin ilanınıza ve mağaza ürünlerinize müşteri bulacağız. Siz de gerek bu yazıyı gerekse Evimizde.com sitesinin ilan sayfasını sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız bu projenin duyurulması ile büyük katkı sağlamış olacaksınız. (Yukarıda paylaş butonlarımız bulunuyor.)

Mağazadan ürün satarsam parasını nasıl alacağım?

Sipariş veren müşteriniz banka veya posta çeki hesabınıza havale yapacak. Dilerseniz PTT ile kapıda ödemeli de gönderebilirsiniz. Herhangi bir PTT şubesinden bir posta çeki hesabı almanız ve PTT kargo ile kapıda ödemeli göndermeniz yeterli. Ben internet işine ilk girdiğimde 3 sene boyunca bankalar sanal pos vermemişlerdi ve PTT ile kapıda ödemeli ürün satmıştım. Ayrıca kredi kartı ile tahsilat yapmak isterseniz Iyzico'nun Iyzilink modülünü de kullanabilirsiniz. Mağaza sistemini sahtekarlık amacıyla kullanmayı düşünen varsa şimdiden belirtelim ki bu konuda bir dizi tedbirimiz var ve onlara hiç heveslenmeyin diyoruz.

Vergi Mükellefi Olacak mıyım? Vergi Verecek miyim?

Evde yapılan işler belli bir tutara kadar vergiden muaf. Makine ile seri üretim yapmamanız veya işçi çalıştırmamanız lazım. Seri üretime geçip işçi de çalıştıracak konuma geldiyseniz tabi ki artık vergi mükellefi de oluverin bi zahmet 😃 Evden çalışanların vergi durumu hakkında bir yazıyı daha sonra yazar bilgi veririm. Şimdi diğer konuya geçelim.

Evinizde neler yapabilirsiniz?

Evden Ne İşler Yapabilirim?

Evden yapabileceğiniz iş alternatifleri o kadar fazla ki. Bu konuda Evimizde.com'da bir makale yayınlamıştık ve çok ilgi çekti. (125.000'e yakın okundu) Aynı şeyleri tekrar etmek yerine oradan okumanızı özellikle ve önemle rica ederim. Belki şimdiye kadar hiç aklınıza gelmeyen bir işin size ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz. Lütfen bu linki tıklayın ve evden çalışarak neler yapabileceğinizi görün. Evden Para Kazanmanın Yolları

Sevgili dostlar. Umarım bu yazı ve yeni projemiz şu anda işsiz ve umutsuz olan birçok insanın işine yarar. Kim bilir belki işsiz kalmak tıpkı benim gibi kendi işinizi kurmanız için bir fırsat olur. Şu anda ben yıllar öncesine dönüp bakınca "iyi ki işsiz kalmışım" diyorum. Çünkü belki de aydan aya gelen hazır paranın çekiciliğini bırakıp hiçbir zaman kendi işimi kurmayacaktım. Umarım sizin de işinize yarar ve bir daha hiçbir zaman "nerede iş bulabilirim" diye bir derdiniz olmaz. Bunun yerine "ne satabilirim, ne üretebilirim" gibi şeyleri düşünürsünüz. Belki de bu başlangıçla ileride yüzlerce kişiye iş ve aş sağlarsınız. Buna vesile olabilirsem en çok ben mutlu olacağım. Ve inanın bu dünyada paradan çok daha değerli şeyler var.

Sonraki yazılarımda işsizlikten kurtulmak ve kendi işinizi kurmak, karşılaşacağınız sorunlar ve çözüm yolları hakkında bilgilendirmeler ve motivasyonunuzu artıracak başka insanların başarı hikayelerini paylaşacağım. Bir önceki yazımdan başlayarak bu yazım ve ilerideki yazıların, işsizlikten kurtulma ile ilgili bir yazı dizisi olmasını planlıyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Sevgiyle ve umutla kalın. Yaşam sevinciniz bol olsun.

Bunları Okudunuz mu?

Vatan Bilgisayarın Öyküsü: Yolu Perakendecilik ve İşletme Yönetiminden Geçen Herkesin Okuması Gereken Bir Kitap

İş Dünyası   17.01.2012   37076

Vatan Bilgisayarın kuruluş ve yükselişinin 30 yıllık öyküsü. Perakende sektöründe çalışan veya bu sektörle ilişkili iş yapan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Özellikle Ekonomi bıranşlarında öğrenim gören öğrencilerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

E-Ticarette Nakit Sarhoşluğu

E-Ticarette Nakit Sarhoşluğu

E-ticaret   16.04.2012   5226

Vadeli alıp nakit satmak güzeldir. Ancak şu tehlikesi vardır. Battığını anlamazsın. Çünkü sürekli nakit gelir ama henüz kimseye para ödemiyorsundur. Nakitin mutluluğu derinlik sarhoşluğu gibi bedenini sarıverir. Az sonra boğulacağını bilmeden mutlu bir şekilde dibe doğru gitmeye devam edersin.

Gelecekte Evlilikler ve Aile Kurumu Nasıl Olacak?

Gelecekte Evlilikler ve Aile Kurumu Nasıl Olacak?

Her Telden   30.04.2021   1732

Bir Yastıkta Kırk Yıl Tarihe mi Karışıyor? başlıklı geçen yazımızda gelişen teknolojilerin ve hızlı tüketimin evlilik ve ilişkileri nasıl etkileyebileceğine dikkat çekmiş ve Her Şeyi Bu Kadar Çabuk Tüketen Yeni Kuşaklar Bir Tek Eş İle Bir Ömür Geçirebilir mi? sorusunu sormuştuk. Bu devam yazımızda bugünü izleyerek gelecekteki evlilik ve aile kurumu hakkında öngörülerde bulunalım.

evden çalışmak, evden müşteri bulmak, evden ek gelir, freelance çalışanlar, eve iş almak, evde iş yapmak, ev yapımı ürünler, ücretsiz mağaza, ilan servisi, eve iş verenler, evde fason iş,

Yorumlarınız & Sohbet

Duygu     10.01.2021
Ben evde şeker hamuru pasta kurabiye yapıyordum kızım hastaydı kanser ve kızımı kaybettikten sonra bıraktım tekrar yapmak istiyorum bir bebeğim var 16 yaşında da bir oğlum var ve calismaya çok ihtiyacım var borcum da var nasıl olacak bilmiyorum tekrar pasta kurabiye yapsam çevremde kimse almıyor çevre lazım açılmak lazım bakalım hayirlisi

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.