logo
İş Dünyası   31.05.2022   624

Kripto Paralarda Mayıs Ayı Nasıl Geçti? 2022 Mayısında Kripto Piyasaları.

Bu Yazıyı Paylaş:

2022 yılının mayıs ayı kripto paralar açısından çok çalkantılı ve büyük kayıplarla geçti. Terra Luna’nın çöküşü, Türkiye ve Dünya’da çok üzücü intihar vakaları, kriptoya yatırım yapan şirketlerin iflası ardı ardına geldi. BitCoin’de tarihinde görülmemiş bir şekilde 9 hafta boyunca negatif kapanış yaşandı.

Mayıs Ayına Gelirken Neler Yaşanmıştı?


Mart ayı biterken kripto para piyasalarına iyimserlik hakimdi. BitCoin 28 Mart 2022’de 48,220 doları görmüştü ve kısa bir süre içinde 54.000, daha sonra Kasım ayındaki zirve olan 69.000 seviyesini görebileceği beklentisi vardı. Ancak tecrübeli finans ve borsa uzmanları böyle düşünmüyordu çünkü makro veriler ve büyük resim negatifti. Ekonomi ve Finans uzmanı ve aynı zamanda 30 yıldan fazla süredir Trader olan Devrim Akyıl BTC 48.000’i gördüğünde kuvvetli bir düşüş olması ihtimalinin çok büyük olduğu konusunda uyardı.

Nisan ayında FED yani ABD Merkez Bankasının toplantısı yoktu. Bu nedenle Nisan ayında herhangi bir faiz artışı beklenmiyordu. Ancak ABD enflasyon verileri de tarihi zirvede geldi. Tam 8.50. Böylece FED’in ilk toplantısında mutlaka en az 0.50 baz puan faiz artışına gideceği kesinleşti. 0.75 puanlık artış ve parasal sıkılaşma yani ABD’nin dünya üzerinde oldukça fazlalaşmış olan dolarları geri çekmesi ve bilanço daraltması da gündeme geldi. FED’den parasal sıkılaşma takviminin erkene çekilmesi beklentisi de arttı. Böylece Nisan ayında gergin bir bekleyiş başladı. Borsalarda satıcılı bir seyir izlendi. Nisan ayı sürekli negatif kapanışlarla geçti ve 4 Mayıstaki FED toplantısına kadar böyle devam etti. Nisan ayına 47.400’lerde başlayan BitCoin Nisan sonunu 37.588 dolarla kapattı.

Nihayet 4 Mayıs 2022’de beklenen gün geldi ve FED faiz kararını açıklayarak sadece 0.50 puan artırdı. Ayrıca 0.75 puanın hiçbir zaman masada olmadığını söyledi. FED başkanı Jerome Powel faiz kararı sonrası yaptığı konuşmada enflasyonla mücadeleye vurgu yaparken piyasaları sarsmamaya da özen gösterdi. Daha önceden Haziran ayında başlayacak olan ve 95 milyar dolar olarak açıklanan parasal sıkılaşmanın 47.5 milyar dolara düşürüldüğünü de ekledi. Piyasalar kötüsünü beklerken bütün bunlar beklentilerin üzerindeydi ve 4 Mayısta iyimser bir hava hakim oldu. Fiyatlar tekrar yükselişe geçti. BTC tekrar 40.000’in üzerine çıktı. Fakat bu iyimserlik sadece 1 gün sürdü.

Büyük Oyun Sahneye Kondu


Belki de plan önceden yapılmıştı. FED şahin bir duruş sergileyecek ve böylece coinler düşürülecekti. Para baronları ellerindeki malı yüksek fiyattan satacak, fiyatlar hızla düşecek, piyasalarda korku hakim olacak ve onlar tekrar düşük fiyattan alacaklardı. Ancak FED tarafından gayet iyi gelen açıklamalar bunu engelledi. Sanırım buna rağmen tezgahlanan manipulasyon yine de sahneye kondu. Bu iyimser hava varken yüksek fiyatlardan satışa başladılar. Öyle ki 4 Mayıs’ta 40.000 üzeri olan BTC, 5 Mayıs’ta bir gün içinde 35.200’e düştü. Bu daha düşüşün başlangıcıydı. Ve düğmeye basıldı…

Terra Luna Çökertildi. Korku’nun Yüzü.


Luna Çöküş Grafiği
Luna’daki büyük çöküş grafiği.

Asıl darbe 12 Mayıs 2022 günü geldi. Daha bir aydan kısa bir süre önce fiyatı 100 doların üzerinde olan Luna 1 dolara kadar düştü, sonra düşüş daha da devam etti ve sıfırlandı. Luna’nın stabil coini ve Dünya’daki üçüncü stabil coin olan (değeri 1 dolara sabitlenmiş) TerraUsd çöktü. Hem Türkiye’de hem de Dünya’da insanlar buna yatırdıkları bütün parayı kaybettiler. Hem ülkemizde hem de dünyada trajik intihar olayları yaşandı. Başta Luna olmak üzere coinlere yatırım yapan şirketler de iflas etmeye başladılar çünkü düşüş inanılmaz rakamlarla geldi.

Düşüşün seviyesini aşağıdaki rakamlar ortaya koyuyor.

BitCoin Mayıs başında 40.040 dolar seviyesinden 12 Mayıs’ta 24.500 dip seviyesini gördü. (-38%)
Etherium 2.966 dolardan 1.633 dolar seviyesine düştü. (-44.94%)
Avalance (Avax) 69.48’den 21.35’e kadar düştü. (-69,27%)
Solana 95.21’den 34.32’ye kadar düştü. (-63.95%)
Cardano (Ada) 0.90 dolardan 0.37 dolara kadar düştü. (-58.88%)

Mayıs ayında sadece kripto paralarda değil tüm küresel piyasalarda çöküş yaşandı. Amerika teknoloji hisseleri borsası Nasdaq’da tam bir ayı piyasası hakimdi ve tarihinde ilk defa 8 hafta boyunca sürekli negatif kapanış gerçekleştirdi. Mayıs ayı öyle bir aydı ki neye elinizi atsanız düşüyordu. Güvenli liman olan Altın dahil hepsi düştü.

Kripto Paralara Hem Güven Sarsıldı Hem de Güven Tesis Edildi


Mayıs 2022’de tüm borsalarda büyük düşüşler yaşanırken tabi ki en riskli varlıklar olan kripto paralar da bundan çok daha kötüsü oldu. Düşüş rakamlarını yukarıda vermiştim. Mayıs ayında gerçekleşen aşağıdaki olaylar ve sebepler hem tüm küresel finans sisteminde hem de kriptolar özelinde çöküşe sebep oldu.

1. ABD Merkez bankası FED’in faiz artışı ve gelecekte bu faiz artışlarının devam edecek olması. Bunun yanında rekor seviyede gelen ABD enflasyon verisine karşı FED’in parasal sıkılaşmaya gidip bilanço küçültecek olması. Yani tüm dünya piyasalarından Amerikan Doları çekecek olması.

2. Rusya Ukrayna savaşının sebep olduğu riskler.

3. Çin’de Corona vakalarının tekrar artmış olması, iki büyük şehirde kapanma ve Çin’den yapılacak olan tedarik zincirindeki aksamalar ve bunun getirdiği riskler.

4. Terra Luna’nın skandal çöküşü. İlk 3’te yer alan bir stabil coinin değerinin sıfırlanması.

5. Etherium ve Avax hakkında yayılan haberlerin piyasayı olumsuz etkilemesi. (Avax’ın arzının iddia edildiği gibi sınırlı olmadığı haberleri yayılmıştı.) En büyük stabil coinlerden Tether’in de aslında değerini 1 dolara sabitleyecek bir değer birikimine sahip olmadığı haberleri.

Terra Luna’nın çöküşü çok büyük güven kaybına sebep oldu. Etherium, Avax ve Tether hakkındaki olumsuz haberler de tüm kripto piyasasında korku ve endişe yarattı. BitCoin'in 28.000 destek seviyesini koruyamazsa hızla önce 24.000 sonra 19.000’e kadar düşecek olması gergin bekleyişi artırdı. Ancak bunca olumsuzluğa karşı tekrar güven sağlayan bir şey daha oldu. Bu kadar olumsuzluğa rağmen, bir boksörün ringte sağlı sollu yediği onca yumruğa rağmen yıkılmaması gibi BitCoin kale gibi sağlam duruşunu korudu. 12 Mayıstaki sadece 1 günlük büyük düşüşten sonra hemen toparlandı ve ne yapılırsa yapılsın, ne kadar kötü haber üst üste gelirse gelsin 28.500 seviyesindeki duruşunu korumayı başardı. Bu da artık ne olursa olsun BitCoin’in 28.000’in altına düşmeyeceğine dair güven tesis etti. Luna gibi ve şu anda kripto para piyasasında sayıları 20.000’i bulan alt coinlerin bir çoğu gibi gelecekte de batacaklar olacaktır. Ancak BitCoin gibi projesi sağlam olanlar her zaman değerini artırarak koruyacaktır görüşü hakim oldu. Bu çöküşün kazananı BitCoin oldu. Öyle ki Nasdaq gibi diğer borsalarda haftalar süren art arda negatif kapanışlar nihayet son bulunca BTC de hemen toparlandı ve 31 Mayıs 2022’de yine 31.750 seviyesinin üzerine attı.

Mayıs 2022’den Ne Dersler Çıkartalım? Mayıs 2022 Bize Ne Öğretti?


Mayıs ayı bize riskli varlıklarda çok büyük düşüşler olabileceğini ve varlıklarımızı sepet yaparak korumayı öğretti. Tüm varlığını bir tek finansal enstrumana mesela Luna’ya yatırmış olanlar tüm varlıklarını kaybetti. Ancak birikimlerinizin şöyle bir sepette olduğunu düşünelim.

%50’si gayrımenkulde. Gayrımenkul fiyatları Mayıs ayında arttı.
Birikiminizin likit yani nakit olan geriye kalan kısmını 4’e böldünüz ve şunu yaptınız diyelim.
100 birim paranız vardı ve bunun %25 i ile döviz aldınız. Mayıs ayında Dolar ve Euro gibi dövizler arttı.
%25 i ile değerli metaller aldınız. Altın ve Gümüş gibi.
%25 i ile hisse senedi aldınız.
%25 i ile kripto para aldınız.
Bu kripto paraların da hepsini bir tek coine değil de kendi içinde 5’e bölerek ağırlıklı kısmıyla BitCoin, daha az miktarda Etherium, sonra Solana, Avalance, Cardano gibi alt coinlere böldüğünüzü düşünelim. Haydi biraz da Luna almış olduğunuzu varsayalım. Luna sıfırlansa bile birikimlerinizin en fazla % 0,25’i gidecektir. Kriptoların büyük oranda çöktüğü böyle bir ayda bile dövizlerin ve gayrımenkulün fiyat artışları totalde bu ayı kayıpsız ve hatta karda kapatmanızı sağlayacaktır. Ek olarak, değeri artmış olan döviz birikiminizi kullanarak, değeri çok düşmüş olan kripto paraları da bu düşük fiyatlardan alım fırsatınız olacaktır. Böylece diyebiliriz ki Mayıs 2022 bize birikimlerimizi sepet yaparak değerlendirmenin ne kadar doğru olduğunu öğretti.

İşte tarihe not olarak Kripto para piyasalarında Mayıs 2022 böyle geçti değerli okurlarım.

Haziran Ayı Beklentisi Ne Yönde?


Haziran ayında kripto para piyasalarında bu kötü günleri unutturacak ve moralleri tekrar düzeltecek yeni bir ralli bekleniyor. Kimi finans ve borsa uzmanları bunun 36.000 seviyesine kadar olacağını öngörürken daha iyimserleri 41.000 seviyesinin tekrar görüleceğini, daha iyimserleri ise 54.000 ve üzerini beklediklerini belirtiyorlar. Yaşayıp göreceğiz ve Allah nasip ederse Haziran ayı sonunda o ayı da özetleyerek tarihe not düşeceğim ve gelecek yıllarda Finans uzmanları ve geçmişte neler olduğunu merak edenler kolayca bu özet bilgilere erişebilecekler.

Hepinize bol kazançlı ve hayırlı günler dilerim.

Konu Resmi İçin Teşekkürler: Saving money photo created by freepik - www.freepik.com
Luna Grafik Resmi: tradingview.com

Bunları Okudunuz mu?
Yöneticiler İçin Pratik Bilgiler: Toplantı Nasıl Yapılır?

Yöneticiler İçin Pratik Bilgiler: Toplantı Nasıl Yapılır?

İş Dünyası   06.03.2012   42071

İş adamları ve yöneticiler için pratik bilgiler. Zaman katili toplantı yönetimi. Zaman fukarası işadamları ve yöneticiler için son derece önemli bir konu. Toplantı yönetimi nasıl yapılmalı?

Gittigidiyor’da Sahte Sağlık Ürünleri Satışı

Gittigidiyor’da Sahte Sağlık Ürünleri Satışı

E-ticaret   03:08:2022   467

Değerli dostlar bu yazımda benim Gittigidiyor dosyamda yüzlerce örneği olan sahte, kaçak ve faturasız ürünlerden birini daha sizlere anlatacağım. Sahte sağlık ürünleri satışı. Bu aşağılık yaratıkların nasıl insanların paralarını çaldıklarını ve sağlıklarıyla oynadıklarını göreceksiniz.

E-ticarette Hasarlı Kargo ve Diğer Kargo Sorunları

E-ticaret   19.02.2012   39666

Elektronik ticaretin olmazsa olmazlarından birisi de kargo firmaları. Her internet sitesi, bir kargo firması ile anlaşıp bu hizmeti dışarıdan tedarik etmek zorunda. Her ne kadar bu hizmet dışarıdan alınıyor olsa da, kargodan kaynaklanan ve sizinle hiç ilgisi olmayan bir sorunda dahi müşterinin gözünde sorumlu siz oluyorsunuz.

kripto paralar, bitcoin, etherium, avax, solana, cardano, btc, finans, ekonomi, sepet yapmak, kripto para borsaları, luna çöküş, terra usd, terrausd çöküş, mayıs 2022, mayıs 2022 kripto para özeti,

Yorumlarınız & Sohbet

Bu İçeriğe Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazabilirsiniz

Karakter  Kaldı

Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz!

Gizlilik ve Çerezler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik ve Çerez politikalarımızı inceleyebilirsiniz.